O magnetické mini penežence na mince už jsme psali, ale kam uložit bankovky? Jestliže chcete něco originálního, vyrobte si vlastní magnetickou peněženku na bankovky podle našeho návodu. Odhalení na úvod: pojme i mince!
Jak vyrobit magnetickou peněženku na bankovky?
Je to snadné, hodit se vám bude:
- vhodný materiál na peněženku, třeba kousek silnější, pevné, přitom ohebné fólie, koženky či něčeho podobného,
- dva neodymové kotouče KT-20-1.5-N se silou 1,9 kg, případně samolepicí magnety KT-20-02-3M se silou 2,4 kg, anebo tenké (1,5–2 mm) kvádrové magnety obdobných rozměrů a síly,
- univerzální lepidlo UHU, kterým použitý materiál slepíte,
- pravítko, tužku, nůžky nebo zalamovací nůž.
Postup výroby magnetické peněženky
Nejprve promyslete, které bankovky chcete v peněžence nosit. Podle toho si naplánujte její rozměry. My jsme se spokojili s tím, aby se do peněženky rozměrově vešly maximálně české dvoutisícovky, které mají rozměr cca 16,5 × 7,5 cm.
Bankovky budou v peněžence přehnuté napůl, ale je dobré mít prostor navíc na okrajích. Rozměr peněženky jsme zvolili 90 × 82 mm. Vejdou se do ní bankovky o hodnotě 2000 Kč i všechny menší.
Při rozložení měří hotová peněženka 180 × 82 mm. Aby se neodymový magnet nedotýkal přímo bankovek a v případě prázdné peněženky se nedotýkaly magnety vzájemně, k rozměru jsme na každé straně připočítali 60 mm šířky na klopy. V nich jsou potom magnety vlepené a nejsou vidět (pouze jejich obrys). Klopy navíc magnety trošku chrání před nárazy.
Celkový rozměr plochy rozložené peněženky včetně klop je 300 × 82 mm. Takový rozměr si vyřízněte z připraveného materiálu. My jsme použili zbytek fotografického plátna, které je vyrobené ze směsi polyesteru a bavlny, navíc má zpevňující nátěr, je pevné a dobře drží tvar. Ale při dlouhodobém nošení tento materiál zatím vyzkoušený nemáme.
Vhodným materiálem může být také zbytek slabého „lina“ (PVC krytiny), ohebnější plastové prostírání na stůl, pevná textilie, džínovina, koženka, opracovaná kůže. Výběr je na vás.
Postup výroby:
- Připravte si z vybraného materiálu kousek o rozměru budoucí peněženky + klopy na obou stranách.
- Naměřte a vyznačte místa ohybů a pozice magnetů.
- Položte na stůl magnety, pozor na jejich správné póly. Aby se pak k sobě přitahovaly a ne odpuzovaly, musí být natočené opačně.
- Používáte-li samolepicí magnety, doporučujeme samolepicí vrstvu sejmout a magnety nalepit k materiálu peněženky lepidlem. Každá další vrstva totiž trošku snižuje magnetickou sílu, navíc potřebujete jeden z magnetů nalepit obráceně.
- Přilepte magnety do středu klop.
- Naneste na klopy lepidlo, ohněte klopy a přilepte k materiálu peněženky, tím se magnety skryjí.
- Pořádně přitlačte nebo zatižte, aby se lepidlo dobře aktivovalo a přilnulo k materiálu.
- Nechte uschnout, postupujte podle návodu k použitému lepidlu.
- Hotovo, vaše peněženka je připravená.
Kolik bankovek magnetická peněženka pojme?
Vyzkoušeli jsme do peněženky vložit 13 bankovek, v přeloženém stavu tedy 26 vrstev, použité magnety je bez problému pevně udržely. Jelikož preferujeme bezhotovostní platby, víc bankovek jsme při výrobě peněženky po kapsách nenašli.
Pokud běžně nosíte větší obnosy, doporučujeme sílu magnetů vyzkoušet a v případě potřeby zvolit silnější. Totéž platí i v případě, kdy na výrobu peněženky použijete silnější materiál, jehož klopy potom musí magnety magnetickou silou „překonat“.
Peněženku si můžete libovolně vyzdobit, pomalovat, obšít ozdobnými stehy, kreativitě se meze nekladou.
Co se dá na peněžence ještě zlepšit
Zatím magnetickou peněženku nosíme jen krátce, ale už nyní vidíme prostor na zlepšení. Do místa ohybu by bylo například dobré zabudovat, vlepit nějakou tenkou sponu, ohnutý proužek slabého plíšku. Do něj by pak mohly jít bankovky zasunout, aby se po otevření z peněženky nevysypaly. Zároveň by proužek posloužil pro lepší ohýbání.
Dobré však je, že nemusíte řešit, zda budou obě „křídla“ peněženky po zavření lícovat. Vlepené magnety, pokud je nalepíte přesně, se pak k sobě i přesně přicvaknout a udrží peněženku hezky zarovnanou.
Pozor na platební karty
Do magnetické peněženky asi platební karty umisťovat nebudete. Přesto upozorňujeme, že magnetické proužky některých platebních a jiných karet mohou být náchylné magnetickému poli. Proto je doporučujeme od magnetické peněženky nosit odděleně.
Na co dalšího se dá použít magnetická peněženka?
Magnetickou peněženku můžete použít také pro jiné účely než je nošení bankovek. Vhodná může být jako:
- nosič poznámkových papírků, receptů, návodů, post-it lístečků,
- magnetický držák vizitek, které sbíráte na veletrhu, výstavě,
- k uložení vstupenek, jízdenek, kupónů, lodních lístků na cestách,
- kapesní vzorkovník látek,
- mobilní pouzdro na náplasti, poštovní známky.
První tip: Magnety v peněžence mají svou magnetickou sílu stále. Pokud jsou k sobě secvaknuté dva magnety, vznikne z nich jeden velký magnet a síla je potom ještě větší. Magnetickou peněženku díky tomu můžete i přicvaknout k čemukoliv ze železa, oceli, například zespodu ke kovovému stolu. A máte magnetickou skrýš, například na klíče od auta nebo od domu.
Druhý tip: Toto je ještě lepší. Magnetická peněženka pojme bankovky, ale také mince! Po zavření peněženky na nic prostě pár mincí přicvakněte. Podmínkou samozřejmě je, aby mince obsahovaly železo, ocel nebo nikl. Hliníkové mince na magnetu nedrží.
Ukažte nám tu vaši
Povedlo se vám vyrobit pěknou magnetickou peněženku? Napište nám na media@unimagnet.cz a pošlete fotku. Když se nám podaří nasbírat více ukázek, časem publikujeme v článku.
A také si z magnetů, vyrobte další pomůcky.