Magnety jsou skoro všude okolo. Z předchozích dílů už víte, že magnety mají severní a jižní pól a něco o tom, jak se přitahují a odpuzují. Co znamená způsob magnetizace magnetů, například axiální či diametrální a proč je dobré to vědět? Hodí se vám to třeba při sestavování magnetických držáků nebo u jiných projektů s magnety. Zjistěte o magnetizaci více.
Co je magnetizace magnetu a její směr?
„Magnet je přece prostě magnet a fungují všechny stejně, anebo ne?“
Skutečnost je jiná. Způsob (směr) magnetizace magnetu určuje, jak jsou magnetické síly v magnetu orientované. Na tom závisí, jak se bude magnet chovat v blízkosti jiných magnetů nebo kovových předmětů.
Můžete si to představit jako šipku nebo vektor, který ukazuje směr, ve kterém magnetické pole působí od jednoho pólu magnetu k druhému. U běžných tyčových magnetů směřuje magnetizace od severního pólu k jižnímu, tedy mezi rovnými stranami.
Axiální, diametrální, radiální a další typy magnetizace
Které typy magnetizace existují a čím se liší? Podle toho jak je magnet při výrobě magnetizovaný a jakým směrem v něm následně siločáry probíhají, se pak k oceli či jinému magnetu přicvakne různou svou stranou.
1) Axiální magnetizace
Axiální magnetizace magnetů znamená, že severní a jižní póly magnetu jsou umístěné na dvou protilehlých rovných plochách. To je typické pro kotoučové magnety, magnetické disky, válcové magnety, válečky a magnetické tyče.
Tato orientace je ideální pro případě, kdy potřebujete, aby magnetické pole působilo přímo skrz magnet, například v reproduktorech nebo senzorech.
Axiální způsob magnetizace je u magnetů nejčastější.
2) Diametrální magnetizace
U magnetů s diametrálním způsobem magnetizace prochází magnetické pole přes jeho průměr u kulatých, kotoučových magnetů a magnetických tyčí, anebo přes jeho šířku u kvádrových magnetů. Diametrálně magnetizované bývají také magnetické kruhy, prstence.
Diametrálně magnetizované magnety v našem e-shopu poznáte podle koncovky „DN“ na konci kódu magnetu, například KR-20-06-08-DN.
Magnetické póly jsou tedy buď na nerovných stranách zaoblených magnetů – magnetických kotoučů, kruhů, válců, tyčí, kuželů, případně na „úzkých“ stranách magnetických kvádrů.
Diametrálně magnetizované magnety jsou, v případě použití kulatých magnetů, vhodné pro rotující aplikace, jako jsou například magnetická ložiska.
3) Radiální magnetizace – bipolární a multipolární
Magnetické pole u radiálně magnetizovaných magnetů se využívá zejména u kruhových magnetů s otvorem, magnetických prstenců. Póly může mít magnet na vnitřní a vnější straně pláště magnetu, anebo i jinak rozmístěné.
Bipolárně radiálně magnetizované magnety se používají například v rotorech elektromotorů.
3a) Bipolární radiální magnetizace
Bipolárně magnetizovaný magnetický kruh má póly na vnitřní a vnější zaoblené straně.
3b) Multipólová, multipolární radiální magnetizace
Magnety s multipólovou či multipolární magnetizací mají několik severních a jižních pólů rozmístěných po svém povrchu ve svislých nebo zkosených pruzích. Bývají používané u senzorů a speciálních přístrojů, kde je potřeba jemnější kontrola nad magnetickým polem.
Multipólově jsou magnetizované také magnetické fólie.
4) Multipolární axiální i diametrální magnetizace
Pro speciální použití existují také magnety s multipolární axiální či diametrální magnetizací, kdy póly procházejí magnetem v pruzích mezi rovnými, případně mezi zaoblenými stranami.
Magnetizace magnetů: vyberte si správný typ
Magnety jsou užitečné, mají uplatnění v širokém spektru využití, od jednoduchých domácích projektů až po složité technologické vynálezy. Porozumění různým typům magnetizace vám umožní lépe využít jejich potenciál a zvolit správný typ magnetu pro vaše potřeby, ať už jste hobby kutil, technický inženýr nebo vývojář či vědec.
Prozkoumejte i další díly Magnetické základky.