V dalším díle Magnetických otazníků odhalíme, zda magnety fungují v zimě a jestli existují magnety ve tvaru trojúhelníku.
1) Jak magnety fungují v zimě?
Fungují neodymové i jiné magnety v zimě, pokud je teplota pod 0 °C? Myslíte, že fungují hůře nebo jinak než při běžné teplotě interiéru 20 °C?
Neodymové magnety fungují dokonce o něco lépe za nízkých teplot a mohou se stát i magneticky silnějšími. Jenže to by teplota musela klesnout až na -130 °C. V takovém případě však budete zřejmě řešit, jak nezmrznout, než zkoušet funkčnost magnetů.
Pokud se podíváme na celkem běžné nízké zimní teploty okolo -20 °C, tak při těch magnety fungují zcela bez problému. Nízká teplota a silný mráz však mohou mít vliv na poplastované a pogumované magnety. Povrchová vrstva plastu či gumy může vlivem velice nízké teploty křehnout.
Také záleží, zda není například na podkladu, kam chcete magnet přicvaknout, námraza. Ta by totiž mohla snížit adhezi, zvláště při umístění magnetu na vertikální plochu.
Nicméně magnetům nízké teploty nijak nevadí a magnetická síla se nezmenšuje.
Je dobré zároveň vědět, že například u neodymových magnetů teplota vyšší než 80 °C už může způsobovat úbytek magnetické síly nebo dokonce demagnetizaci magnetu.
Podívejte se, jaká je odolnost magnetů vůči vlhkosti, teplotě, tlaku
Obdobně, jako u mnoha dalších materiálů, i u magnetů je dobré dávat pozor při jejich přenesení z venkovního velmi mrazivého prostředí do horkého. Extrémně rychlá změna okolní teploty by mohla způsobit poškození magnetů.
Supravodivé magnety fungují při extrémně nízkých teplotách
Supravodivé magnety využívají vlastnosti supravodivosti k vytváření velmi silných magnetických polí bez energetické ztráty. Jsou například základem pro magnetickou rezonanci v medicíně, částicové urychlovače ve fyzice nebo magnetické levitace v dopravě. Supravodivost nastává při velmi nízkých teplotách. Když odpor materiálu klesne na nulu, umožňuje vytvářet plně stabilní a intenzivní magnetická pole.
2) Existují magnety ve tvaru trojúhelníku?
Běžné magnety mají póly na dvou protilehlých stranách, ty však trojúhelník nemá. I když se to může zdát možná nemožné, trojúhelníkové magnety existují. Přesněji se jedná o trojúhelníkové hranoly, případně jehlany.
Trojúhelníkový hranol patří mezi pravidelné hranoly, které mají rovnoběžné základny a boční stěny ve tvaru obdélníků. Jehlany mají strany tvořené trojúhelníky.
Mají trojúhelníkové magnety 3 póly? Nemají. Magnetické trojúhelníky jsou magnetizované zpravidla axiálně. Buď mají severní pól na jednom z vrcholů a jižní pól na dvou zbylých vrcholech, případně opačně.
Tyto magnety se hodí pro použití v domácnostech, na propagaci, ve výstavnictví, pro studium magnetismu a učebnách, v průmyslových aplikacích. Dají se použít i pro magnetické stavebnice.
Způsobem magnetizace a vlastnostmi se podobají magnetickým kuželům.
Podívejte se také na odpovědi dalších magnetických otázek.