Tsyjo, kde jste koupili ty magnetky?” divili se známí u nás v kuchyni. “Vyrobili jsme si je.” Každá návštěva obdivuje naše suvenýry z dovolené. Je cestování i vaší vášní? Zřejmě si něco domů vozíte na památku také. A možná ani vás už nebaví suvenýrová klasika – pohlednice, umělé magnetky, ošklivé cetky a tretky. Dělejte to jako my. Vyrobte si svoje originální suvenýry, které nikde nekoupíte. Je to snadné. Než vyrazíte zase na cesty, přečtěte si předem návod. Po návratu by už bylo pozdě.

Stačí vám lepidlo, magnet a trocha kreativity

Pro výrobu suvenýrů budete potřebovat nějaký z cest dovezený kousek a vhodný magnet, například:

Magnety je třeba k vybraným předmětům připevnit. Použijte univerzální lepidlo UHU MAX REPAIR.

Před nalepením magnetu vybraný předmět nejprve zbavte písku, prachu a mastnoty. No jo, ale o jakém “předmětu” je řeč? O tom, který si přivezete z cest. Inspirujte se některým z devíti nápadů.

1) Kameny a kamínky, pro báječné vzpomínky

Magnetka z kamínků.
Magnetka z kamínků.

Sbíráte kameny? Přivezený kamínek si podle vlastní fantazie doma pomalujte, po nalepení k magnetu přicvakněte třeba na lednici. Dekorační kamínky vám budou každé ráno připomínat krásné chvíle z dovolené. Hned bude začátek dne veselejší.

2) Mušle, ššššš

Magnetka z mušlí.
Magnetka z mušlí.

Dekorace z mušlí vypadají vždy dobře. K tyčovému magnetu přilepte buď mušle „přírodní“, nebo si je obarvěte akrylovou barvou. Až zase půjdete kolem ledničky, přiložte si občas mušli k uchu. Slyšíte? Ššššš. Šum moře!

3) Korkové špunty od vína, přivoňte si

Magnetka na lednici z korkových špuntů.
Magnetka na lednici z korkových špuntů.

Patříte k vášnivým milovníkům vína a rádi si s rodinou z dovolené vozíte tekuté suvenýry? V tom případě na výrobu suvenýru použijte korkové špunty. Co s nimi? Přilepte je k samolepicí magnetické pásce. A pak připněte jako magnetky na magnetickou tabuli. Anebo ke kovové zárubni dveří. Přivoňte si k nim. Korek příjemně voní, bývá nasáklý vůní vína, ovoce. Podobně to asi vonělo při večerní sklence na vaší dovolené.

4) Plechová krabička, na cukry, na víčka

Plechové krabičky jako magnetka na ledničku.
Plechové krabičky jako magnetka na ledničku. Foto: Flickr – Windell Oskay, CC licence, upraveno

Na magnetky s přidanou hodnotou přetvoříte plechovky od čajů, sušenek, bonbónů. S přilepeným magnetem je nacvakněte třeba na ledničku nebo radiátor. Schovejte si do nich balené cukry z kavárny, anebo víčka od piva. Poslouží vám i jako držák na tužky.

5) Keramické střepy, pro sestry i tety

Keramické střepy.
Keramické střepy.

Buďte kreativní, přilepte magnet ke střepům z keramiky, které mořský příboj na pláži omlel hezky dohladka. Překvapte takovými magnetkami přátele a rodinu. Úspěch zaručen. Žádné střepy na pláži nebyly? A co třeba nějaká pecka z exotického ovoce nebo šiška z cedru?

6) Mince, pro malé prince

Magnetky vyrobíte i z mincí.
Magnetky vyrobíte i z mincí.

Zbyly vám z dovolené zahraniční mince? Přilepte je k magnetu a ozdobte jimi plechový květináč. Anebo obdarujte ratolesti vašich přátel.

7) Zátky, ať víte kudy zpátky

Magnetky ze zátek na magnetické nástěnce.
Magnetky ze zátek na magnetické nástěnce.

Vystřihněte kousek mapy a přilepte jej dovnitř zátky od piva nebo limonády. K zátce pak přilepte magnet a voilà! Originální suvenýr je na světě.

8) Turistické známky, vyzdobí vám trámky

Magnetky z turistických známek.
Magnetky z turistických známek.

Sbíráte turistické známky? Ideální materiál k výrobě magnetek. Přilepte, hotovo. Kam pak s nimi? Vyzdobte si doma kovové sloupky a trámky.

9) Vidličky, pro sklerotické lidičky

Vidlička jako magnetický držák na vzkazy.
Vidlička jako magnetický držák na vzkazy.

Origo magnetky si vyrobíte i z vidliček. Na horní stranu zezadu přilepte magnet. Cvakněte na ledničku. Mezi hroty vidličky upevněte vzpomínkové kartičky, pohlednice, pěkné vstupenky z delfinária, fotografie, anebo vzkaz pro zapomnětlivého manžela.

Kam všechny ty magnetky dát?

Magnetky máte hotové. Pěkná práce. Ale co teď s nimi?

Věnujte je jako dárek, ozdobte si ledničku, radiátor, magnetickou tabuli, kovovou zárubeň dveří, plechové květináče, konve nebo cokoliv, na čem se magnetka udrží.

Až budete na dovolené lovit další kousky a předměty vhodné pro budoucí suvenýry, ověřte si, co se v dané zemi smí a co ne. Například v Egyptě nesmíte sbírat archeologické střepy, zakázaný je sběr mořských korálů, kousků flóry i fauny. Jiný kraj, jiný mrav.

Pochlubte se svými magnetkami, vyfoťte je a nahrajte k nám na magnetický Facebook.

Čtěte blog Magnetik.cz, ať nepromeškáte další tipy, jak si s magnety usnadnit život a překvapit přátele.