Magnetik je blog zaměřený na využití magnetů a magnetické síly. Najdete zde návody na výrobu magnetických držáků, postupy práce se silnými magnety, tipy k využití magnetů, magnetických fólií, rady pro hledače pokladů v hlubinách a další zajímavosti. Která témata a kategorie magnetický blog nabízí? Podívejte se na přehled.

Blog o využití magnetů Magnetik je rozčleněný do několika rubrik. Zjistěte, co se v nich dozvíte. Přehled témat článků o magnetech řadíme podle abecedy.

1) Děti a magnety

Silné neodymové magnety do rukou malých dětí nepatří. Přesto na Magnetiku rubriku Děti a magnety najdete. Bezpečné na používání jsou například magnetické fólie. Formou zábavných pokusů se tak mohou i ti nejmenší, společně s rodiči, s taji magnetismu postupně seznamovat.

Magnetický lov rolniček.
Magnetický lov rolniček.

2) Magnet fishing – lovci pokladů 

Rubriku Magnet fishing vytváříme pro dobrodružné lovce pokladů ve vodních hlubinách. Hledání kovových feromagnetických předmětů jim totiž usnadňují silné magnety a pevná lana. V jednotlivých návodech popisujeme, kam na magnetický lov vyrazit, jakou výbavu si pořídit i jak na místě postupovat, aby se šance nálezu pokladu zvýšily.

Magnet fishing.
Magnet fishing.

3) Magnetická, svítící i jiné barvy 

Pomocí magnetické barvy MagnetPaint si můžete vytvořit třeba magnetickou stěnu. Na co dále se hodí, jak magnetická barva funguje a jak s ní pracovat? Kromě magnetické barvy existují i další zajímavé nátěrové hmoty do interiéru bytu i na experimenty. Znáte třeba svítící barvu GlowPaint nebo tabulové barvy? Více se o magnetických i dalších barvách dozvíte v této rubrice. 

Magnetická barva.
Magnetická barva.

4) Magnetická zábava pro chvíle volna 

Šprýmaři magnetickou sílu využívají k tomu, aby si z někoho vystřelili. Občas se rozhlédneme po médiích a magnetické vtípky a videa sumarizujeme. Omrkněte a zabavte se s magnety.

Magnetické vtípky a triky s magnety.
Magnetické vtípky a triky s magnety.

5) Magnetické a kovové fólie na magnetické tabule

Magnetickou a kovovou fólii lidé často zaměňují. Ta magnetická se dá připnout na kovovou plochu ze železa, oceli nebo na plech, třeba k ledničce, karoserii auta. Hodí se k výrobě reklamy na auta, k propagačním účelům i na výrobu foto magnetek. Kovová či pokovená samolepicí fólie je zase vhodná jako podklad pro přicvaknutí magnetů. Dá se z ní vytvořit magnetická nástěnka nebo tabule. Zjistěte o magnetických fóliích více.

Kancelářské magnety.
Kancelářské magnety.

6) Magnetické dárky – inspirace pro celou rodinu

Přemýšlíte, čím obdarovat rodinu nebo přátele k narozeninám nebo pod vánoční stromeček? Mnoho inspirace přinášíme v rubrice o magnetických dárcích. Co třeba magnetický hlavolam, teleskopický magnet do kapsy, magnetický držák na nože, magnetické karabiny? Inspirujte se i mnoha dalšími dárky z magnetů.

Magnetické dárky pro děti.
Magnetické dárky.

7) Magnetické hračky, pokusy a gadgety

Magnety, magnetická síla a pokusy, to se k sobě výborně hodí. Se silnými magnety se dá vyzkoušet mnoho zajímavých pokusů. Tohle je ideální rubrika pro táty geeky, ale i pro učitele fyziky nebo vedoucí zájmových kroužků.

Magnetický pokus – zjištění pólů magnetu.
Magnetický pokus – zjištění pólů magnetu.

8) Magnetické otazníky a odpovědi

Co jsou paramagnetika? Je diamant magnetický? Existuje magnetický motor? Fungují magnety ve vesmíru? Lze oddělit póly magnetu? Co je tokamak? Přitahuje magnet jablko? Kde je magnetický kopec? Mnoho otázek, na které možná ještě neznáte odpovědi. Přinášíme je v rubrice Magnetické otazníky.

Fungují magnety ve vesmíru?
Fungují magnety ve vesmíru?

9) Magnety (nejen) pro dámy 

Jasně, že silné magnety může používat kdokoliv (kromě malých dětí). Avšak některé si oblíbily hlavně ženy. Například magnety k zašívání, magnetické zavírání bižuterie, náramků a další vychytávky využívající magnetickou sílu. Popisujeme je v této rubrice o magnetech (nejen) pro ženy.

Magnetický náramek.
Magnetický náramek.

10) Magnety doma

Jak doma využít magnety a kde jsou ukryté? Možná zatím nevíte. Přitom je možností velice mnoho. Magnety jsou doslova všude okolo. Zjistěte, kde se skrývají a jak sílu magnetů doma využít ještě více.

Magnetický držák na nože.
Magnetický držák na nože.

11) Magnety v automobilech 

V moderních automobilech jsou stovky magnetů, které slouží k mnoha různým účelům. Fungují například ve snímačích brzd, natočení kol, hrají díky nim reproduktory, jsou ukryté na mnoha místech motoru i v kabině, doslova po celém autě. Kde jsou ve vozidlech magnety a k čemu tam slouží? Odhalíte v rubrice zaměřené speciálně na automotive a magnety.

Bezpečnostní pás chrání pasažéry auta, řídí jej i magnety.
Bezpečnostní pás chrání pasažéry auta, řídí jej i magnety.

12) Magnety ve výrobě a průmyslu 

Ve výrobě a průmyslu dnes magnetickou sílu hojně využívají. Magnety tvoří části magnetických separátorů, zvedačů břemen, robotů, strojů, nástrojů. Ale magnety v mnoha podobách využívají k výrobě také truhláři a řemeslníci v dalších profesích. Odhalte v této rubrice, kde se dají magnety ve výrobě používat.

Dveřní magnet.
Dveřní magnet.

13) Magnety v reklamě a propagaci

Přicvaknutí propagace pomocí magnetů je snadné a rychlé. Existují celé sady magnetických držáků pro využití v POP a POS, k instalaci veletržních stánků, k uchycení reklamy, nosičů letáků. Třeba se hodí i vám. Zjistěte o využití magnetů v propagaci více.

Magnety pro POS, POP a propagaci – typy magnetických držáků.
Magnety pro POS, POP a propagaci – typy magnetických držáků.

14) Magnety v umění a trendy 

I umělci už objevili sílu magnetů. Využívají je přímo k tvorbě svých děl nebo pro různá pomocná využití. Někdy s umělci dokonce spolupracujeme a podporujeme je. Podívejte se, jaká díla z magnetů nebo s jejich pomocí vytvářejí.

Tets Ohnari, Carving No.4.
Sculptor / Ph.D Tets Ohnari

15) NeoCube magnetické kuličky – hlavolam pro velké 

Co jsou magnetické kuličky NeoCube? Tak trošku návyková magnetická stavebnice. Magnetický hlavolam jich obsahuje 216 a dá se z něj sestavit nekonečně mnoho variant dvourozměrných i 3D objektů – ornamenty, geometrické tvary, zvířátka, objekty, autíčka,… račte si vybrat svůj návod, procvičte také prsty a uvolněte mysl od každodenních starostí s magnetickými kuličkami NeoCube.

Jak sestavit kostku z magnetických kuliček.
Víte, jak sestavit kostku z magnetických kuliček?

16) Neodymové magnety mnoha podob

Neodymové magnety jsou v současnosti nejsilnější běžně dostupné magnety. Existuje jich mnoho tvarů a typů – koule, kostky, kvádry, tyče, kotouče, magnetické úchyty, pogumované magnety a další druhy. Postupně je představujeme v této rubrice a také popisujeme, k čemu se vám mohou neodymové magnety hodit.

Magnetický úchyt s vnitřním závitem.
Magnetický úchyt s vnitřním závitem.

17) Speciální magnety 

Existuje několik typů magnetů nebo magnetických výrobků, jež jsou určené pro speciální použití zvedání těžkých břemen, využití ve vesmíru, potravinářské výrobě nebo třeba v chirurgii. Zjistěte o speciálních magnetech více.

Břemenový magnet pro zvedání materiálu a břemen ve výrobě.
Břemenový magnet pro zvedání materiálu a břemen ve výrobě.

18) Magnetické tipy našich zákazníků 

Těší nás, že nám zákazníci občas pošlou nějaký tip nebo návod, jak magnety využívají ke své práci, v obchodě, dílně i v hobby. Rádi pak jejich nápady popisujeme a publikujeme v této rubrice. I vy nám můžete nějaký tip k využití magnetické síly napsat.

Přepravní box na malé modely a figurky vyrobený z kovové fólie za použití neodymových magnetů.
Přepravní box na malé modely a figurky vyrobený z kovové fólie za použití neodymových magnetů.

19) Vyrobte si z magnetů

Co všechno se dá pomocí magnetů vyrobit, vytvořit, sestavit, na co vše se mygnety hodí? Mnoho zlepšováků, které usnadňují každodenní život doma i v práci, vám představí právě tato rubrika. Vyzkoušejte magnetické návody.

Držák pivních zátek.
Držák pivních zátek.

Sledujte dál nové magnetické zajímavosti na blogu Magnetik.