Co jsou neodymové magnety – magnetické kotouče a kulaté magnety, z čeho jsou vyrobené? Zjistěte, které typy neodymových kotoučových magnetů existují a na co se vám mohou kulaté magnety hodit.

Co je kulatý magnet – magnetický kotouč?

Magnetický kotouč je neodymový magnet kotoučovitého tvaru. Kulatý magnet vypadá podobně jako třeba mince nebo malý disk.

Pokud výška neodymového magnetu přesáhne jeho průměr, už se nejedná o magnetický kotouč, ale o magnetickou tyčku a tyčové magnety, které popíšeme v příštích dílech seriálu o neodymových magnetech.

Z čeho jsou neodymové magnety vyrobené

Neodymové magnety jsou směsí neodymu, železa a boru. Označují se také jako NdFeB magnety. Jelikož jsou magnety z neodymu náchylné ke korozi, výrobci je povrchově upravují niklováním, zinkováním, vrstvou teflonu, zalévají do pryskyřice nebo vkládají do gumového či plastového pouzdra.

Které typy magnetických kotoučů existují?

Neodymové kotoučové magnety podle magnetizace

Běžné magnetické kotouče mají axiální magnetizaci. To znamená, že mají magnetické póly na rovných plochách magnetu.

Magnetické kotouče s axiální magnetizací.
Magnetické kotouče s axiální magnetizací.

Naopak diametrálně magnetované kotouče se k sobě přitahují svými boky.

Magnetické kotouče s diametrální magnetizací.
Magnetické kotouče s diametrální magnetizací.

Více o magnetizaci se dozvíte v článku Které typy magnetizace existují.

Magnetické kotouče podle velikosti

Na trhu najdete mnoho velikostí kotoučových magnetů. Od neodymových magnetů malinkatých jako špendlíková hlavička až po kotouče o průměru 10 cm vážících skoro půl kilogramu.

Další typy magnetických kotoučů – samolepicí, pogumované i v plastu

Existují rovněž samolepicí neodymové kotouče, které jsou opatřené běžnou samolepicí vrstvou, anebo vrstvou 3M s větší lepivostí.

Samolepicí kotoučové magnety.
Samolepicí kotoučové magnety.

Pogumované kotouče jsou díky gumovému pouzdru odolné proti vodě a smýkavosti. Drží dobře na hladkém povrchu, který nepoškrábou, například na karoserii auta.

Pogumované kotoučové magnety.
Pogumované kotoučové magnety.

Poplastované kotouče mají povrch plastový, neodymové magnety jsou zapouzdřené zpravidla v polypropylenu. Výhodou je odolnost vůči vlhkosti a také větší výběr barev.

Neodymové kotoučové se hodí ve výrobě i domácnosti

Neodymové magnety jsou hojně využívané v automobilovém průmyslu, skladování, řemeslné výrobě dárkových kazet, boxů, krabiček, dóz, ale například i v papírenství, bytové galanterii.

Magnety jako zavírání krabiček.
Magnety jako zavírání krabiček.

Ploché neodymové kotouče jsou vhodné jako zavírání dárkových kazet, boxů, poznámkových diářů, pouzder.

Výrobci magnety ve tvaru kotoučů používají na výrobu suvenýrů, dárkových předmětů, magnetek na ledničku. Jsou dostatečně silné, aby udržely i rozměrnější kousky na magnetické tabuli, kovové zárubni nebo dvířkách ledničky.

V automotive malé neodymové kotoučky najdete ukryté v mnoha zařízeních a senzorech, které snímají chod motoru, ale i stav bezpečnostních prvků automobilu – bezpečnostních pásů, ABS systému a na mnoha dalších místech, které popisujeme v seriálu Magnety v automobilech.

Magnety ukryté v přístrojové desce.
Magnety ukryté v přístrojové desce.

Ve výstavnictví, reklamní propagaci, na veletrhu se kotouče z neodymu hodí k přichycení letáků ke kovovému stojanu, prezentaci materiálů, nabídek, akcí.

Kotoučový magnet udrží letáky.
Kotoučový magnet udrží letáky.

V domácnosti využijete menší kotoučky například k přicvaknutí fotografií na ledničku, poznámek na magnetickou tabuli, připnutí jarních, podzimních nebo vánočních dekorací na radiátor, kovové zábradlí nebo zárubeň.

V kuchyni pomocí magnetů přicvaknete kořenky, ve spíži konzervy. V obývacím pokoji většími kotoučovými magnety přichytíte ubrus na stole a závěsy. V pracovně přicvaknete kabely od počítače nebo nabíječky.

Kabely přichycené ke stolu magnety.
Kabely přichycené ke stolu magnety.

Pokud kutíte, neodymové kotouče se vám budou hodit do dílny. Použijte je třeba k výrobě kladívka s magnetickým držákem na hřebíky pro jejich snadnější zatloukání.

Ve tvaru kotouče seženete také speciální magnetické úchyty s otvorem pro šroub v ocelovém pouzdře, ze kterých si vyrobíte například držák na nářadí.

A jak magnetické kotouče využíváte vy? Podělte se o tip na magnetický Facebook.

Objevte další magnetické nápady na blogu Magnetik.cz.