Magnetická slepá mapa je kreativním a interaktivním nástrojem, který může pomoci dětem učit se o světě kolem sebe. Skrze hru a tvoření si osvojí znalosti o geografii, kulturách, přírodě i technice. Podíváme se, jak si můžete vyrobit vlastní magnetickou mapu, která bude nejen zábavná, ale i vzdělávací.

Materiály a nástroje na magnetickou slepou mapu

K vytvoření magnetické slepé mapy budete potřebovat pokovenou samolepicí fólii, na kterou se dají připevnit magnetky, případně plechovou tabuli nebo kovovou nástěnku. Kromě toho se hodí sada na výrobu foto magnetek, které děti mohou využít pro vytvoření vlastních obrázků.

Mezi další doporučené pomůcky patří fixy pro kreslení na fólii a nůžky pro případné upravení fólie na požadovaný rozměr.

Návrh herního plánu slepé mapy

Prvním krokem je vytvoření herního plánu na pokovené fólii. Jakmile ji nalepíte na stěnu, můžete si vybrat různá témata mapy, jako je například mapa světa, mapa Česka nebo mapa s ekosystémy.

Nakreslete fixy na bílé tabule kontury mapy. Můžete použít stávající mapy jako vzor nebo kreslit volně rukou. Důležité je, aby byl plán dostatečně jednoduchý pro děti, ať na něj mohou snadno připevňovat a přesouvat magnetické obrázky. A taky by měl být dostatečně velký, aby se na něj pak magnetky vešly.

Zábava s dětmi
Zábava s dětmi.

Výroba magnetických nálepek, magnetek

Vytvoření magnetických nálepek a magnetek je snadné a zábavné. S využitím sady na výrobu magnetek mohou děti vytvářet obrázky související s tématem mapy. 

Například na mapě světa mohou být obrázky zvířat, vlajek nebo památek. Obrázky nakreslete na papír, vystřihněte a přilepte na samolepicí magnetickou fólii.

Tu pak můžete stříhat nůžkami na menší rozměry. Vytvořené magnetky mohou být připevňované k mapě.

Sada pro výrobu fotomagnetek z magnetické fólie
Sada pro výrobu fotomagnetek z magnetické fólie.

Edukační hry a aktivity

Magnetická mapa může být použitá pro různé vzdělávací hry. Například mohou děti hledat a umisťovat obrázky do správných regionů na mapě, což pomáhá rozvíjet jejich geografické znalosti a paměť.

Rodinná zábava
Rodinná zábava.

Bezpečnostní pokyny – pozor s malými dětmi

Při práci s magnetickými materiály je důležité dodržovat bezpečnostní pokyny, zejména pokud jsou v blízkosti malé děti. Ujistěte se, že všechny magnetické předměty jsou pevně připevněné a nehrozí nebezpečí spolknutí malých částí.

5 tipů na téma slepé mapy

1) Mapa zvířat světa

Mapa světa s kontury kontinentů, kde děti umisťují obrázky zvířat do jejich  přirozených habitatů.

Magnetky na lednici vyrobené z magnetické fólie
Magnetky na lednici vyrobené z magnetické fólie.

2) České regionální symboly

Mapa České republiky s vyznačením krajů a měst, na které děti doplňují obrázky typických regionálních symbolů, památek nebo produktů. Znáte Pardubický perník?

3) Ekosystémy planety

Mapa zobrazující různé biomy, jako jsou pralesy, pouště, oceány, na kterou děti přidávají magnetické obrázky rostlin a zvířat typických pro daný ekosystém.

4) Slavné světové památky

Slepá mapa světa, na kterou děti umísťují obrázky známých světových památek, jako jsou Eiffelova věž, Velká čínská zeď nebo socha Svobody.

Slepá magnetická mapa Česka
Slepá magnetická mapa Česka.

5) Řeky a hory České republiky

Mapa České republiky zaměřená na významné řeky a pohoří, kde děti doplňují názvy nebo obrázky přírodních prvků.

Objevujte svět s magnetickou mapou

Magnetická slepá mapa je skvělým nástrojem pro spojení hry a učení. Podporuje kreativitu a zvídavost, také posiluje znalosti dětí v oblasti geografie, přírody a kultury. 

Výroba vlastní magnetické mapy je zábavná aktivita, která může zapojit celou rodinu a poskytne dětem hodiny edukativní zábavy. Vytvořte svou vlastní magnetickou slepou mapu a pozorujte, jak se vaše děti učí a baví současně.

Podívejte se také na další využití magnetické síly v rubrice Děti a magnety.