Vytvořte si s většími dětmi pěkné magnetky na ledničku nebo na magnetickou tabuli. Když použijete slabší feritové magnety či feritovou fólii, která se dá i stříhat, je to bezpečné. Inspirujte se návody v článku a zapojte do tvorby i děti. Budou mít z vlastnoručně vyrobené magnetky o to větší radost.

Upozornění: dětem do rukou nepatří silné ani neodymové magnety. Taktéž by menší děti neměly samy pracovat s lepidly, vždy na ně dohlížejte a tvořte společně.

1) Barevné knoflíkové magnetky

Magnetky z knoflíků
Magnetky z knoflíků.

Najděte pár větších barevných knoflíků a na zadní stranu knoflíku přilepte malý kotoučový feritový magnet, třeba magnet FE-KT-14-03 o průměru 3 mm. Při lepení magnetu musí být knoflík odmaštěný. Na lepení použijte tavící pistoli nebo sekundové lepidlo.

2) Magnetka z mušle

Magnetka z mušle
Magnetka z mušle.

Máte doma z dovolené u moře ještě pár mušlí? Pomalujte je akrylovými barvami, vytvořte na nich pruhy, tečky a dovnitř do otvoru přilepte feritový kotoučový magnet, váleček. Jelikož jsou mušle prohnuté, zvolte vyšší magnety. Můžete také mušle ponechat v přírodní barvě a pouze je pro hezčí vzhled nalakovat.

3) Veselé magnetické kuřátko z nanukových dřívek

Magnetické kuřátko
Magnetické kuřátko.

V papírnictví nebo obchodě s potřebami pro tvoření zakupte několik nanukových dřívek. Dřívka natřete žlutou akrylovou barvou a po zaschnutí je přilepte disperzním lepidlem Herkules na kus žlutého papíru nebo čtvrtky. Mezitím, co bude lepidlo schnout, vystříhejte ze žluté čtvrtky křídla a z oranžové zobáček, hřebínek a nohy. Pamatujte také na oči. 

Vystříhané tvary přilepte lepidlem k nanukovým dřívkům a kuřátko je na světě. Nakonec na zadní stranu přilepte samolepicí magnetickou fólii.

Tip: Vytvořte si velikonoční magnetky ve tvaru kuřete a zajíce

4) Přírodní magnetky ze dřeva

Dřevěné magnetky
Dřevěné magnetky

Pořiďte si dřevěná kolečka, například na e-shopu s potřebami pro tvoření. Kolečka na fotografiích mají průměr 35–50 mm a tloušťku 5 mm. Seženete je například na internetu v některém e-shopu. Pokud máte doma šikovného kutila, nějaká kolečka vám z dřevěné kulatiny může nařezat. Na jednu stranu kolečka namalujte třeba list, květinu, zvíře nebo nějaký ornament. Ke spodní straně dřívka přilepte pomocí univerzálního lepidla nebo lepidla z tavné pistole feritový kotouč. Při lepení na děti dohlížejte, lepidla dětem do rukou nepatří.

Výroba magnetek ze dřeva
Výroba magnetek ze dřeva.

Máte starší děti? Může se hodit návod, jak vytvořit barevné lego magnetky.

Magnetky z legových kostiček
Magnetky z legových kostiček.

5) Papírové berušky a květiny

Magnetky z barevného papíru
Magnetky z barevného papíru.

Z barevného papíru vystříhejte jednotlivé části květu a berušky. Okvětní lístky nalepte na střed květu, u berušky zase nalepte krovky k černému tělíčku. Celou květinu a berušku přilepte na karton. Ke slepení použijte například tuhé vysunovací lepidlo Herkules v tyčince nebo jinou lepicí tyčinku. Až lepidlo uschne, přilepte na květinu třeba feritový magnet a na berušku feritovou folii.

Výroba papírové magnetky
Výroba papírové magnetky ve tvaru berušky.
Výroba papírové magnetky ve tvaru květiny
Výroba papírové magnetky ve tvaru květiny.

6) Korálkové srdíčko

Magnetka z korálků
Magnetka z korálků.

Korálky přilepte tavným lepidlem k předem vystřiženému kartonu ve tvaru srdce. Po zaschnutí lepidla nalepte na zadní stranu magnetky magnetickou fólii. Naše korálky měly průměr 6 mm. Korálky můžete nahradit kávovými zrny.

Výroba korálkové magnetky
Výroba korálkové magnetky.

Čtěte také: Návod, jak si s dětmi vyrobit magnetický adventní kalendář

7) Magnetky z pivních zátek

Magnetky z pivních zátek
Magnetky z pivních zátek.

Do vnitřku pivní zátky vlepte vystřižené kolečko s obrázkem. Na druhou stranu zátky, tam kde je potisk, přilepte feritový magnet. Podívejte se na podrobnější postup na výrobu zátkových magnetek.

Tvořte i podle sezóny

Blíží se podzim, jaro, Vánoce, zimní dny nebo třeba Halloween či jiný svátek? Namalujte si nebo vystřihněte vhodné sezónní motivy a vytvořte tematické magnetky pro kamarády. Třeba si stáhněte a vytiskněte tento obrázek.

Halloweenský motiv na magnetku

Kam hotové magnetky umístit?

Šup s magnetkami na ledničku, magnetickou nástěnku a tabuli. Drží také na kovovém radiátoru, zárubni, plechové skříňce nebo jiném feromagnetickém povrchu. A také obdarujte vlastnoručně vyrobenými magnetkami babičky a tetičky, uděláte jim radost.

Inspirujte se dalšími návody na tvorbu s magnety na blogu Magnetik.cz.