Využití neodymových magnetů při čištění řeky od kovového odpadu.

Kanaďanovi Davidovi Elderkinovi se nelíbil kovový odpad poházený v řece Fraser. A tak pomocí silných neodymových magnetů sám vyčistil řeku od 272 kg železného šrotu. Zjistěte, jak se mu to podařilo.

Kdo je David Elderkin?

David je spoluzakladatelem dobrovolnické skupiny s názvem „Chilliwack Cleanup” v Kanadě. „Jsme skupina občanů, kteří se starají o čistotu přírodních rekreačních oblastí a města Chilliwack. Snažíme se, aby řeka Frazer a její okolí bylo stále pěkné,“ vysvětluje David.

Jak se Davidovi podařilo vyčistit parkoviště na břehu řeky Fraser?

Neodymový magnet ve tvaru kotouče vložím do plastového kbelíku. Jak kbelík posouvám po zemi či v korytě řeky, železný odpad je magnety přitahován na dno kbelíku. Pak kýbl s přichyceným odpadem přenesu nad druhý kýbl. Silný magnet vytáhnu nahoru, a kovový šrot tak spadne dolů do druhého kýble,“ popisuje svůj postup David.

Nejtěžším úkolem pro Davida bývá naložit plná vědra do své Hondy Civic a odvézt je pryč. Každý kbelík totiž váží asi 25 kg a do auta se jich vešlo jen 5. David železný odpad uskladnil v domě svých rodičů v Chilliwack. Pak jej odvezl k recyklaci do místního kovošrotu, kde za odpad získal trochu peněz.

Z čeho je nejsilnější magnet

Neodymový magnet, přesněji NdFeB, je vyroben ze směsi neodymu, železa a boru. Magnety tohoto složení jsou nejsilnějšími permanentními magnety na světě. Díky jejich síle jsou magnety oblíbené u „lovců kovových pokladů”.

Magnety z neodymu udrží více než 1000násobek vlastní hmotnosti. Například magnet o průměru mince disponuje magnetickou silou, která udrží železný předmět o hmotnosti kolem 10 kg.

Z čeho kovové smetí a hřebíky u řeky pochází?

„Většinu kovového odpadu tvoří nelegální skládky nebo to jsou zbytky po spálených stavebních materiálech a paletách. Podle toho, co jsem slyšel od táborníků a dalších lidí, je obdobný problém s kovovým odpadem i v jiných rekreačních oblastech” uzavírá David.

Podívejte se na video přímo z akce.

Využijte silné neodymové magnety. Hodí se na úklid domácnosti, dílny i zahrady. Pomocí magnetu z neodymu snadno sesbíráte šroubky, špendlíky, klíče či hřebíky z ohniště. Zjistěte 5 způsobů, jak na to v článku o využití silných magnetů v každodenním životě.

Sledujte dál magnetický blog Unimagnet a mějte přehled o dalších magnetických zajímavostech.