Snad každý fanda techniky zná japonské, čínské i jiné supervlaky, které se nad tratí lehce vznášejí pomocí magnetické levitace – technologie Maglev. Podívejte se, jak levitaci pomocí neodymových magnetů vyzkoušet a také si malou maglev dráhu postavit.

Pro pokus jsme použili starší plastovou stavebnici, která sloužila pro malé architekty na stavbu domků. Hodí se i stavebnice LEGO nebo nějaká podobná. Pojďme na to.

Základem je magnetická platforma

Nejprve jsme z kostiček postavili platformu, po níž bude maglev vláček, spíše vozíček, jezdit. Délka cca 20 cm, šířka dráhy 1,5 cm, výška asi 5 centimetrů. Na koncích má dráha zarážky, aby vozík nevypadl ven.

Magnetická dráha pro maglev
Magnetická dráha pro maglev.

Na horní stranu dráhy jsme nalepili 6 samolepicích kvádrových neodymových magnetů rozměru 25 × 12 × 1 mm. Jelikož horní stranu dráhy tvoří „špunty“ kostiček, je styčná plocha poměrně malá a tak jsme magnety ještě zafixovali samolepicí izolační páskou. Navíc mezi magnety působí magnetické síly a mají tendenci se z dráhy odklánět. Proto přijde izolačka vhod.

Použijete-li magnety bez lepicí vrstvy, během umisťování na platformu si ověřte, zda mají na horní straně stejný pól.

Může se hodit:  Jak zjistit a využít severní a jižní pól magnetu?

Máte? Dráha je hotová. Teď ještě „vlak“.

Vozík bez koleček

Vozík do tvaru písmene „U“ jsme sestavili také z kostiček. Akorát jsou „vzhůru nohama“. Boční strany vozíku slouží ke stabilizaci a vyvážení sil. Podle síly magnetů je zapotřebí boky zmenšit, případně prodloužit.

Dovnitř vozíku jsme nalepili neodymové kvádry, tentokrát 2 magnety rozměru 20 × 10 × 2 mm se samolepicí vrstvou 3M, a to za sebe a zafixovali izolační páskou.

I nyní si při lepení magnetů ověřte jejich polarizaci. Aby se magnety od sebe odpuzovaly, je nutné je k sobě natočit stejnými póly. Je jedno, zda je k sobě natočíte póly sever-sever, anebo jih-jih.

Levitující magnetický vozík
Levitující magnetický vozík.

Malinký problém nastane, když je pojízdný prostor uvnitř vozíku šířkově totožný jako šířka dráhy. Na dráze je navíc na bocích nalepená izolační páska, která drží magnety na platformě. Z toho důvodu vozíček boky trošku drhne. Ale stačí boky vozíku jemně odklonit do tvaru písmene „V“ a vozík už pak po dráze hezky klouže.

Podívejte se na video.

Pro perfekcionisty bude lepší dráhu i vozík vyrobit například ze dřeva. Pro potřeby realizace pokusu magnetické levitace však stavebnice postačí.

Nakonec už jen stačí vozík posadit na dráhu a popostrčit. Jsou-li k sobě magnety natočené shodnými póly, vozíček po dráze jede, klouže se, vznáší se! Jeho stabilita není optimální, ale magnetická levitace funguje. Můžete si dále hrát s doladěním vozíčku, jeho stabilizací, anebo i prodloužením dráhy.

Tip: Víte, že se dá vytvořit i elektrický magnetický vláček?

Základní princip magnetické levitace je jasný – pokud k sobě magnety natočíte shodnými póly, budou se odpuzovat.

Jak se povedlo maglev vozík sestavit vám?

Vyzkoušejte i další pokusy s magnety.