Provozujete galerii, pořádáte výstavy? Anebo malujete, fotíte a chcete připevnit tvorbu na stěnu? Podívejte se, jak pomocí neodymových magnetů pověsit v galerii i jinde na stěnu obrazy či jiná umělecká díla.

Na výrobu jednoho magnetického držáku obrazu potřebujete:

1) Neodymový kruh s prohlubní

Magnetický úchyt.
Magnetický úchyt.

Kruhové magnetické úchyty mají otvor pro šroub či vrut. Typ magnetického úchytu vyberte podle toho, jak těžký obraz nebo fotografii v rámu máte. Pamatujte, že magnetická síla uvedená u každého magnetu je pro kolmý směr k podkladu, ve svislé poloze bude odtrhová síla menší. Je lepší vybrat silnější magnety, ať máte rezervu.

2) Hmoždinku a šroub k připevnění úchytu ke zdi

Šroub zvolte podle průměru otvoru konkrétního magnetu.

3) Ocelový kotouč

Ocelový kotouč.
Ocelový kotouč.

Magnetické úchyty se používají v kombinaci s ocelovými kotouči, které tvoří protikusy, na nichž magnety drží. Průměr kotouče zvolte větší než je průměr magnetu. Obraz se vám bude na stěnu lépe připevňovat a potom rovnat.

4) Šroub k připevnění kotouče k obrazu

Naše magnetické kotouče mají otvor pro šroub M4.

Například magnetický úchyt KRP-25 má magnetickou sílu 19 kg, průměr 25 mm a otvor pro šroub M5. Dobře fungovat bude s ocelovým kotoučem o průměru 42 mm.

Výhoda magnetických úchytů

Magnetické úchyty jsou ideální, pokud plánujete na stěně vytvořit z obrazů koláž nebo rovnoměrně zavěsit více rámečků. Na ploše ocelového kotouče máte více prostoru obrazy na stěně srovnat – rámem totiž můžete hýbat do všech čtyř stran.

Jak připevnit obraz ke zdi pomocí magnetických úchytů

1) Na zdi si tužkou vyznačte body, kam připevníte magnety.

2) Vyvrtejte otvory, vsuňte hmoždinky a magnetické úchyty přišroubujte na stěnu.

3) Ocelové kotouče přišroubujte k rámu obrazu nebo fotografie.

4) Obraz nacvakněte k magnetům. Udělejte krok zpět a obraz srovnejte do roviny. Pohybujte rámem v různých směrech v místě ocelového kotouče, dokud není ve vodorovné poloze. Může se hodit vodováha.

Inspirujte se dalšími magnetickými zlepšováky na blogu Magnetik.cz.