Pogumované magnetické úchyty či držáky jsou neodymové kotouče nebo kruhy ukryté v odolném ocelovém pouzdře, které je navíc pogumované, v pryži. Jaké výhody pogumování magnetu v oceli má, kde všude pogumované úchyty využijete a které typy existují? Čtěte dál a podívejte se.

Pogumované magnetické úchyty se hodí k uchycení na kluzké, hladké a lesklé feromagnetické povrchy. Ochranné ocelové pouzdro chrání magnet před poškozením a navíc trochu zesiluje magnetickou sílu. Pogumování navíc pak chrání podklad proti poškrábání, úchyty nekloužou a jsou lépe chráněné proti přírodním vlivům.

Stejně jako klasické neodymové magnety v pastovém či gumovém pouzdře i pogumované úchyty přicvaknete během chvilky, snadno sejmete a přemístíte jinam. Na výběr jsou magnetické úchyty s různými typy závitů, které se hodí například pro výrobu magnetických držáků nářadí a náčiní, pro přichycení ochranných a krycích plachet na karoserie a konstrukce obytných aut, lodí, markýz, propagačních transparentů.

Existuje několik typů pogumovaných úchytů, podívejte se na přehled.

Typy pogumovaných úchytů

Pogumované magnetické úchyty se závitovým čepem

Pogumované úchyty se závitovým čepem.
Pogumované úchyty se závitovým čepem.

Tyto pogumované úchyty mají závitový čep M4–M8. Díky šroubovacímu čepu je snadno přišroubujete do otvoru ve dřevě, kovu nebo k nim přišroubujete matice a závitové koncovky. Podívejte se například na úchyt HS–43-G.

Existuje také speciální úchyt HS-66-G se stativovým závitem 1/4″, který se může hodit kameramanům a fotografům pro připevnění aparátu na karoserii. Ale doporučujeme vše nejprve vyzkoušet, ať se vám drahá technika nepoškodí

Pogumované magnetické úchyty s vnitřním závitem

Magnetické úchyty v gumovém pouzdře mají vnitřní závit v čepu, přizpůsobený šroubům M4–M8. K úchytu přišroubujete upevňovací šrouby, závitové tyče nebo jiné montážní prvky. Vyberte si ze dvou typů podle výšky závitu:

a) Čep vnitřního závitu částečně vyčnívá nad plochu kotouče, jako třeba u úchytu PM-43-G, který má průměr 43 mm a magnetickou sílu 10 kg.

Pogumované magnetické úchyty s vnitřním závitem.
Pogumované magnetické úchyty s vnitřním závitem.

b) Vnitřní závit končí s horní plochou magnetu, to je například úchyt GM-31 o průměru 31 mm a magnetické síle necelých 8 kg.

Pogumované magnetické úchyty s vnitřním závitem.
Pogumované magnetické úchyty s vnitřním závitem.

Pogumovaný magnetický kruhový úchyt

Pogumovaný magnetický kruhový úchyt.
Pogumovaný magnetický kruhový úchyt.

Kruhový úchyt v pryžovém pouzdře
s průměrem 22 mm a magnetickou silou 5 kg má otvor na šroub M4, nikoliv závit. Magnetický úchyt můžete přišroubovat k nosné ocelové, dřevěné i plastové konstrukci, případně do hmoždinky přímo na stěnu.

Magnetická kabelová příchytka

Pogumovaná magnetická příchytka.
Pogumovaná magnetická příchytka.

Dalším typem pogumovaného magnetického úchytu je kabelová příchytka s magnetickou silou 8 kg. V pogumovaném magnetu je přišroubovaná plastová úchytka na protažení kabelů, drátů, vodičů do průměru 3 mm. Silnější kabely připevníte pomocí stahovacích pásků. Pogumované magnetické příchytky jsou dostupné i v dalších rozměrech, magnetických silách a průměrech.

Podívejte se také na 8 tipů na využití pogumovaných kabelových příchytek.

Kabely v magnetické příchytce.
Kabely v magnetické příchytce.
Magnetická příchytka s kabelem na regálu.
Magnetická příchytka s kabelem na regálu.

K čemu slouží pogumované magnetické úchyty

 • Ve firmách je využívají ve skladu na kovových regálech, ocelových sloupech, výrobních strojích nebo plechových skříních k upevnění krycích plachet nebo na výrobu držáků náčiní, nářadí.
 • Pogumované úchyty se hodí také k upevnění na kovové regály v prodejnách, vzorkovnách, servisech.
 • Díky pogumovaným úchytům během chvilky připevníte reklamní poutače ve firmách, na výstavách, konferencích a veletrzích, anebo pomocí nich rychle zkompletujete stěny veletržního stánku
 • Díky úchytu v pryžovém pouzdře přichytíte ochrannou plachtu ke karoserii auta, obytného vozu, lodi, ke kovovému zahradnímu nábytku.
 • Upevníte závěsy, zástěny v karavanu bez poškrábání laku konstrukce.
 • Pokud zrovna stojíte a kempujete, můžete přicvkanout ke karoserii obytného vozu rozládací fotovoltaický panel.
 • Někteří milovníci karavaningu si z pogumovaných magnetů vyrábějí poličky na venkovní část konstrukce obytného vozu. Vznikne tak další odkládací a úložný prostor mimo karavan, což se v létě hodí. Podmínkou samozřejmě je, aby byl plášť z plechu.
 • Při použití s hmoždinkou připevníte pomocí úchytů různé odvětrávací kryty a mřížky.
 • Z úchytů si v dílně vyrobíte držák na feromagnetické předměty, kovové náčiní a nářadí.
 • Doma díky pogumovaných úchytům třeba vyrobíte magnetickou dveřní zarážku.
 • Připnete sezónní dekorace ke kovové zárubni dveří, k radiátoru nebo jinému kovovému prvku v domácnosti i altánu.
 • Přichytíte rohože a zástěny na kovové zábradlí balkonu či terasy.

Podívejte se také na další typy a využití neodymových magnetů na blogu Magnetik.cz.