Jak vypadají magnetické kvádry a z čeho jsou vyrobené? Zjistěte, k čemu se vám kvádrové magnety hodí a které typy existují.

Jak vypadají magnetické kvádry

Kvádrový magnet má tvar kvádru. Kvádry jsou magnetizované axiálně, to znamená, že mají severní a jižní pól na obou největších plochách. Dvě strany magnetu mohou, ale také nemusí mít stejnou délku. Kdyby byly stejně dlouhé všechny tři rozměry magnetu, pak by se jednalo o magnetickou kostku neboli krychli.

O nich se více dozvíte v některém z dalších dílů seriálu o neodymových magnetech.

Z jakého materiálu jsou vyrobené neodymové kvádrové magnety

Kvádrové magnety.
Kvádrové magnety.

Magnetické kvádry jsou vyrobené ze směsi neodymu, železa a boru. Běžné kvádrové magnety bývají poniklované, existují ale také pozlacené kvádry nebo s jinou povrchovou úpravou, například vodotěsné magnety v plastu.

SH pro vyšší teplotu

Na e-shopu Unimagnet.cz najdete v názvu některých neodymových kvádrů písmena „SH“, jako je tomu například u KV-10-05-02-N SH. Označení „SH“ znamená, že magnet odolá teplotě 150 °C. Pamatujte, že neodymové kvádry bez tohoto označení jsou použitelné do teploty 80 °C.

Tip: Potřebujete magnety, které vydrží ještě vyšší teplotu? Podívejte se na speciální odolné AlNiCo a SmCo magnety.

Využití kvádrových magnetů podle typu

Běžné a samolepicí magnetické kvádry

Samolepicí kvádrové magnety.
Samolepicí kvádrové magnety.

Neodymové kvádry využijete například v reklamních, prezentačních systémech a POS. Výrobci diářů, dárkových dóz a kazet z nich vyrábějí magnetické zavírání. Magnety se vám budou hodit i k přichycení světelných LED pásků ve výloze či vitríně obchodě nebo doma nad kuchyňskou linkou, případně ve výstavce exponátů. Montujete, kutíte? Přilepte na aku šroubovák malé ploché magnety, přicvakněte k nim šroubky, matičky i hřebíky, které potřebujete k práci. Budete je tak mít hned při ruce.

V autodílně pomocí magnetů přicvaknete ke kovovým plochám třeba menší nářadí. Pro těžší nářadí se však lépe hodí magnety zapouzdřené v ocelovém pouzdře, které jsou odolnější. Velké kvádrové magnety jsou ideální také k přichycení venkovní reklamy.

Magnetický úchyt.
Magnetický úchyt.

Magnetické kvádry slouží i jako součásti separátorů nežádoucích kovových předmětů v potravinářských a zemědělských provozech.

Jak kvádrové magnety připevnit k podkladu?

Magnety k ploše přilepte univerzálním lepidlem UHU Max Repair. Tam, kde vám postačí malé magnety, můžete zkusit i neodymové kvádry se samolepicí vrstvou.

Samolepicí kvádrové magnety jsou opatřené samolepicí vrstvou. Aby magnet na ploše pevně držel, nejprve podklad očistěte. Potom sejměte ochrannou fólii, magnet přiložte na místo a na pár sekund pořádně přitlačte. Tak lepidlo k podkladu dobře přilne.

Magnetické kvádry s otvorem pro šroub

Magnetické kvádry s otvorem pro šroub.
Magnetické kvádry s otvorem pro šroub.

Na trhu najdete rovněž magnetické kvádry s otvorem pro šroub nebo magnety se dvěma otvory pro šroub, které můžete k podkladu přišroubovat. Ale dotahujte jemně, jelikož neodymové magnety jsou docela křehké.

Jste-li řemeslník, vyzkoušejte kvádrové magnety a magnetické úchyty třeba k přichycení obkladů ze dřeva nebo pro výrobu zakrývacích dvířek.

Čtěte i další magnetické tipy blogu Magnetik.cz.