Magnetické úchyty s otvorem patří mezi nejpoužívanější. Využívají je ve firmách, v galeriích, řemeslníci i v reklamních agenturách. Díky prohlubni pro šroub je snadno někam přišroubujete a vyrobíte si například magnetický držák nářadí, lištu na plakáty a obrazy. Které typy úchytů s magnety existují a na co se vám mohou hodit?

Jak magnetické úchyty s otvorem vypadají

Magnetický úchyt s prohlubní je neodymový magnet, do kterého výrobci vytvořili otvor pro šroub. Otvor je přizpůsobený šroubům a vrutům se zápustnou hlavou M3 – M10, záleží na typu a rozměru magnetického úchytu.

Neodymový magnet je vlisovaný do kovového pouzdra. Ocelové pouzdro magnet chrání před nárazy, poškozením a zároveň zvyšuje přídržnou sílu. Úchyty jsou pro větší odolnost poniklované.

Mívají tvar kotouče nebo kvádru. Magnetické kruhy s prohlubní mají jeden otvor, kvádrový magnet s prohlubní má jeden nebo dva otvory pro šroub.

Typy magnetických úchytů s prohlubní pro šroub.
Typy magnetických úchytů s prohlubní pro šroub.

Jak magnetické úchyty fungují?

Magnetické úchyty používají například truhláři jako nábytkové magnety. Pomocí šroubu a hmoždinky je přišroubujete ke stěně i stropu. Po připevnění k úchytu přicvaknete feromagnetické předměty ze železa, oceli, niklu.

Magnetický úchyt se šroubem.
Magnetický úchyt se šroubem.

Pokud předmět není feromagnetický, použijte úchyt v kombinaci s ocelovými kotouči. Ocelový kotouč slouží jako protikus, mívá rovněž otvor pro přišroubování, tudíž jej snadno přišroubujete třeba k dřevěným dvířkům kuchyňské linky nebo skříně.

Na předměty z plastu nebo hliníku nalepte samolepicí protiplech.

11 tipů, na co využít magnety s prohlubní

1) Firmy, které se zabývají výrobou domů na klíč, realizací interiérů, ale i truhláři, úchyty využijí jako magnetické zavírání nábytkových dvířek, větracích krytek, pro dorazy oken nebo jako magnetickou dveřní zarážku.

2) Elektrikáři úchyty uplatní k zabudování nástěnných a stropních svítidel, osvětlovacích systémů.

3) Obkladači magnetické držáky používají k přichycení obkladů a obkladových desek či krytů servisních dvířek, které je potřeba občas sejmout.

4) V dílně a výrobně jsou magnety s otvorem vhodné pro zhotovení magnetických držáků menšího nářadí, podobných jako je třeba držák náčiní ze šroubovacích magnetických úchytů.

Magnetický držák náčiní.
Magnetický držák náčiní.

5) Hodí se také do kuchyně jako magnetické držáky kovového náčiní. K tomu vám dobře poslouží i magnetické lišty.

6) Výrobci saun využívají magnety pro zavírání dveří sauny. Udrží dveře sauny nebo parní komory zavřené, ale přesto umožní dostat se snadno a rychle ze sauny ven.

7) V galerii slouží magnetické úchyty k připevnění uměleckých děl, plakátů, obrazů a menších předmětů nebo popisných či informačních panelů.

8) Reklamní agentury používají kruhové magnety s otvorem k připevnění propagačních cedulí nebo pro výrobu reklamních stojánků, navigačních systémů.

9) V domácnosti magnetické úchyty využijete například k upevnění sítí proti hmyzu do oken. Magnety připevníte také bytové dekorace.

10) Máte zálibu v Geocachingu? Úchyty vám poslouží pro zavírání pouzder a přichycení tajných schránek k ocelovým a železným konstrukcím mostu, zábradlí, k oplocení

11) Jste-li pivní fanda, vyrobte si magnetický držák pivních zátek.

Držák pivních zátek.
Držák pivních zátek.

Na co si dát pozor při montáži magnetických úchytů s prohlubní?

Magnetické úchyty dotahujte jemně, aby nepraskly, a to zvláště při šroubování tenčích magnetů. Při upevňování doporučujeme dotahovat maximálním utahovacím momentem 2 Nm.

Při montáži se ujistěte, že máte správnou velikost šroubu. Pokud má šroub příliš velkou hlavu, zůstane vyčnívat nad povrchem magnetu. V takovém případě nebude magnet těsně přiléhat k přicvaknutému předmětu.

Podívejte se na další využití neodymových magnetů ve firmě i v domácnosti na blogu Magnetik.cz.