Stavebnice, hlavolam s magnetickými kuličkami – NeoCube, Zen Magnets, BuckyBalls či nazývající se jinak, je už dnes hodně známá a oblíbená. Ale jak vlastně vznikla, kdo ji vymyslel?

Mladý vynálezce a nápad s magnetickým držákem tužek

Kalendář ukazoval rok 2007 a Christopher F. Reda byl prodavačem v Monongahele v americké Pensylvánii. Tehdy mu bylo 25. Asi jako každý prodavač, i on často používal propisky, hlavně ty z kovu. Jenže je pořád někde ztrácel. A tak si z magnetů sestavil jednoduchý držák propisek, díky němuž si je mohl snadno připnout třeba ke košili.

Geometrie v prstech a 1. magnetická kostka

Svůj vynález nabídl i ostatním, ale nebyl o něj moc zájem. Mladý Chris si však s magnety hrál dál. Skládal z nich čtverce, hvězdičky, koule a další tvary. Procvičoval si tím prsty, u skládání relaxoval, bavil se.

Jednou z malých magnetických neodymových kuliček sestavil velkou kostku „NeoCube“ – neo (neodymová) + cube (kostka). A nový základní tvar magnetické stavebnice NeoCube byl na světě.

Problém s cenou a hledání dodavatele magnetů

Vynálezce Christopher F. Reda měl nejprve problém najít magnety, které by byly dostatečně silné a držely pohromadě. Brzy ale objevil magnety ze slitiny neodymu, železa a boru – neodymové magnety.

V USA nenašel výrobce, který by byl schopen vyrobit magnetické kuličky za rozumnou cenu. Náklady na jednu stavebnici NeoCube byly až 300 amerických dolarů. Proto oslovil výrobce v Číně, kteří zvládli vyrobit magnetickou stavebnici levněji. Výroba NeoCube mohla začít.

30 tisíc prodaných stavebnic z magnetických kuliček

Brzy po zahájení prodeje se mu povedlo prodat 30000 kusů NeoCube stavebnice! Začátky byly náročné, prodej si totiž zařizoval jen sám Chris s partnerkou.

Registrace ochranné známky

Po úspěšném startu, si Christopher F. Reda nechal hlavolam patentovat, nejprve v USA, později v EU, Číně a dalších zemích.

Další podobné stavebnice z magnetických kuliček

Postupem času se na trhu objevily různé napodobeniny NeoCube i další originální hlavolamy, jejichž základem jsou magnetické kuličky. Ty však mohou mít jiný průměr, je jich v sadě více nebo méně, o různé kvalitě. Nazývají se například ZenMagnets nebo BuckyBalls.

Originální magnetická stavebnice NeoCube je ale jen jedna. Časem vznikly další barevné varianty, třeba z postříbřených či pozlacených magnetických kuliček, černé NeoCube, v různých barvách, vícebarevné NeoCube i ve tmě fosforeskující magnetické kuličky.

Sledujte další magnetické zajímavosti na blogu Magnetik.cz.