K čemu lovci pokladů využívají tekutý závitový zámek neboli závitový uzávěr, Threadlock? Někteří magnetic fisheři jej používají, aby předešli ztrátě magnetu, který by se mohl časem povolit a vyšroubovat ze závitu nosného oka. Podívejte se, které typy lepidla Threadlock existují a jak s ním pracovat.

Jak magnet pro lovce pokladů zafixovat, aby nedošlo k jeho ztrátě?

Po čase používání fishing magnetu se může magnet povolit a vyšroubovat z nosného oka, které je přivázané k lanu. K zafixování magnetu slouží speciální lepidlo na kovové závity, takzvaný Thread Lock. Existuje několik typů tekutých zámků, liší se mírou pevnosti.

Díly, které spojíte lepidlem s menší pevností, můžete později rozebrat ručním nebo elektrickým nářadím, ale součástky slepené lepidlem s vysokou pevností rozeberete jedině po jejich zahřátí na 230 °C, anebo vůbec. Při takto vysoké teplotě navíc neodymový magnet ztratí část své magnetické síly.

Po dosažení Curieho teploty ztratí magnet 100 % svých feromagnetických vlastností. Curieova teplota je pro každé feromagnetikum jiná. Pro neodymové magnety je Curieova teplota přibližně 310–400 °C.

Lepidlo na kovové závity Loctite

Threadlock lepidlo vyrábí třeba firma Henkel, v produktové řadě Loctite. Například lepidlo Loctite 2701 je vhodné pro všechny kovové závity a chromované povrchy, odolává vibracím, zabraňuje nechtěným pohybům, povolování a korozi. Lepidlo má vysokou pevnost a fixování je trvalé, tudíž se hodí tam, kde už nebudete díly rozebírat. Pokud plánujete v budoucnu magnet demontovat, je vhodnější třeba lepidlo se střední pevností Loctite 243.

Tekuté zajišťovače závitů zakoupíte na internetu nebo v obchodě s náhradními automobilovými díly.

Aplikace lepidla Threadlock.
Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Jak závitový uzávěr použít

Nejprve povrch očistěte a odmastěte. Potom odšroubujte suchý magnet z oka, naneste lepidlo na závit a zašroubujte zpět. Lepidlo nechte zaschnout podle návodu na obalu. Podívejte se na video.

Objevte další vychytávky pro magnet fishing na blogu Magnetik.cz.