Většina z vody vytažených předmětů je zkorodovaná, rezavá. Jaké jsou možnosti pro odstranění rzi z magnetických úlovků? Podívejte se na 8 triků, jak a čím odstranit rez.

Nejprve odstraňte rez mechanicky

Nejdříve se pokuste rez odstranit ručně pomocí ocelového kartáče, ocelové brusné vlny 000 nebo brusným papírem. Potom se můžete pustit na čištění fishing nálezů pomocí různých přípravků. Tady je souhrn těch nejzákladnějších:

1) Ocet

Ocet je jedním z přírodních a bezpečných způsobů, jak odstraníte rez ze svých nálezů při magnet fishingu. Předměty ponořte do octa na 24 hodin. Velmi zarezlé objevy i na delší dobu, třeba na týden. V takovém případě ale po 3 dnech ocet vyměňte. Po vytažení z octa stačí předmět opláchnout vodou a otřít hadříkem. Pokud na kovových nálezech nějaká rez zůstala, postup opakujte.

Někteří magnet fisheři uvádí, že ocet dokáže rozpustit i „zdravý“ kov. Jiní zase s octem problém neměli. Pro jistotu však odrezovaní octem raději vyzkoušejte na nálezu, na kterém vám tolik nezáleží.

2) Citronová šťáva a sůl

Dalším trikem k odstranění rzi z kovových nálezů je použití citronů soli. Z citronové šťávy a soli vytvořte směs a předměty směsí potřete. Roztok nechte působit 3 hodiny a potom otřete hadříkem. Tento způsob je vhodný spíše pro méně zkorodované předměty. Při větším nánosu rzi je možné, že budete muset celý postup opakovat.

3) Jedlá soda

Ze sody bikarbony a vody vytvořte hustou pastu. Jakmile je pasta dostatečně hustá na to, aby se na povrchu udržela, naneste ji na své rezavé poklady. Pastu nechte působit 2–3 hodiny a poté vydrhněte kartáčkem na zuby nebo drsnou houbičkou na nádobí. Pro masivnější úlovky a silnější vrstvu rzi použijte jemný ocelový kartáč. Na závěr opláchněte vodou.

Jedlou sodu můžete nechat působit, jak dlouho chcete, bez obav, že nalezený předmět poškodí.

4) Kyselina citronová

Do plastového kbelíku napusťte 5 litrů vody a nasypte 30 g kyseliny citronové. Zakoupíte ji drogerii ve formě prášku. Je-li na předmětu silný povlak rzi, dejte kyseliny ještě více. Počkejte, až se kyselina citronová ve vodě rozpustí, případně prášek rozmíchejte dřevěnou vařečkou. Rezavý nález namočte do kbelíku a nechte jej ponořený alespoň 24 hodin.

Zbývající rez seškrábejte krouživými pohyby drátěnkou nebo kartáčkem. Nakonec předmět omyjte vodou. Pokud to bude nutné, proces ještě opakujte.

5) Kyselina fosforečná

Kyselina fosforečná může být v odrezování velmi účinná, avšak hodí se jen pro masivnější objevy, třeba hodně rezavou podkovu. Samotná kyselina fosforečná je velmi silná, při práci s ní buďte opatrní, použijte ji venku nebo v dobře větraném prostoru, nasaďte si ochranné rukavice a ochranné brýle. S kyselinami pracujte jen tehdy, pokud víte, co děláte a jak při takové práci přesně postupovat.

Kyselinu fosforečnou obsahují některé čisticí prostředky, například Fixinela nebo Pulirapid na rez a vodní kámen. Z důvodu bezpečnosti doporučujeme pro začátek začít raději s nimi.

6) Coca-Cola

Coca-Cola.
Coca-Cola.

Svůj nález možná očistíte od rzi také namočením na 12 či více hodin do Coca-Coly, avšak tento způsob je vhodný jen na čištění tenké vrstvy rzi. Jak na to? Coca-Colu nalijte do hlubšího starého hrnce a vhoďte dovnitř předmět. Dávejte pozor, protože po vhození zkorodovaného předmětu nápoj pořádně zašumí, v některých případech může i vystříknout. Takže mějte dostatek prostoru okolo hrnce a po ruce hadr na otření.
​​

7) Hotové chemické přípravky a odrezovač

Další možností, jak odstranit rez z kovu, je pomocí chemických prostředků, které zakoupíte v obchodě. Při použití těchto přípravků dávejte pozor, pracujte v dobře větratelné místnosti, v rukavicích a řiďte se návodem na obalu. Jedním z nich je například odrezovač.

Odrezovač naneste na předmět štětcem nebo do odrezovače nalezený úlovek ponořte. Délku působení a postup odrezování najdete v návodu na obalu konkrétního výrobku. Je možné, že rez povolí až za několik dní, záleží na tloušťce vrstvy rzi. Možná budete muset postup opakovat nebo použít i jinou metodu.

Některé odrezovače zároveň fungují také jako antikorozní ochrana.

8) Elektrolýza

Elektrolýza je bezpečná a šetrná, ale postup je složitější než předchozí metody. Budete potřebovat nabíječku na autobaterii, pytlík jedlé soli, plastový kyblík třeba od Primalexu, vodu, kus železa. Podívejte se na video, jak elektrolýzu provést.

Na závěr fishing nálezy zakonzervujte

Na závěr úlovky opláchněte vodou a osušte. Aby vám vydržely co nejdéle v pěkném stavu a opět nekorodovaly, ošetřete je po usušení co nejdříve přípravkem WD-40.

Mazivo ve spreji WD-40 vytvoří na kovovém povrchu mastný film, který zabrání pronikání vzduchu a další oxidaci. Navíc z povrchu zbytky špíny. Nalezený poklad můžete také natřít barvou na kov nebo nalakovat.

Podkova nalezená při magnet fishingu a natřená barvou na kov.
Podkova nalezená při magnet fishingu a natřená barvou na kov.

Přejeme úspěšné čištění!

Podívejte se na další tipy a rady pro magnet fishing na blogu Magnetik.