Co je magnetický papír a magnetická fólie? Na trhu je magnetická fólie do tiskáren, pro řezanou grafiku i samolepicí magnetická fólie třeba k výrobě magnetek na ledničku a suvenýrů. Zjistěte, jak s magnetickými fóliemi pracovat a pro která využití v domácnosti, podnikání i kreativě se hodí.

Existuje více typů slabých magnetických papírů a fólií:

a) Magnetický papír do tiskárny

Magnetický fotopapír bývá ve formátu A4, na který si v domácích podmínkách natisknete například fotografie. Tloušťka těchto papírů s magnetickou vrstvou bývá 0,32–0,5 mm. Fólie musí být tenká, aby prošla tiskárnou. Kvůli tomu má tendenci se při tisku kroutit a po přicvaknutí na podkladu špatně drží.

Pokud se pro tento magnetický fotopapír rozhodnete, při výběru se ujistěte, pro který typ tiskárny je vhodný – zda pro laserovou nebo inkoustovou tiskárnu.

Raději doporučujeme kvalitnější 0,5mm a 1,0mm folie, které fungují lépe než tento magnetický papír.

b) Silnější hnědo-černá magnetická fólie natural

Magnetická fólie natural.
Magnetická fólie natural.

Magnetickou fólii natural seženete buď v roli nebo v archu A4 či jinak formátovanou. Obě strany fólie mají černo-hnědou barvu. Tento typ magnetické fólie nemá samolepicí vrstvu. Na jedné straně fólie může být natištěná nebo nalepená grafika.

Druhá strana má magnetickou vrstvu s izotropní magnetizací, pomocí které fólii přichytíte na plochý feromagnetický povrch, kov, karoserii auta, ke kovové konstrukci, na magnetickou nástěnku, ledničku. Drží pevně a po sejmutí na povrchu nezanechává žádné stopy.

Hnědo-černá magnetická fólie natural je k dispozici v tloušťkách od 0,5 do 1,5 mm.

Magnetická fólie pro reklamu.
Magnetická fólie pro reklamu.

Tato magnetická fólie je vhodná pro potisk přímými barvami moderními stroji a pro signmaking – řezanou grafiku z vyřezávacího plotru. Magnetická fólie se hodí pro reklamní agentury a tiskárny k výrobě reklamy, magnetických vizitek, propagačních materiálů do obchodu, na veletrh nebo v předváděcím autosalonu, ale jen pro stojící automobily. Nemá totiž tak velkou magnetickou sílu jako speciální magnetická fólie NeoFlex, kterou popisujeme dále.

Autoreklama z magnetické fólie.
Autoreklama z magnetické fólie.

Podle tloušťky magnetické fólie je závislá i její magnetická síla:

  • Magnetická fólie tloušťky 0,5 mm má magnetickou sílu 29 g/cm²,
  • magnetické fólie o tloušťce 0,7 mm mají sílu 40 g/cm²,
  • magnetická fólie tloušťky 1 mm má magnetickou sílu 58 g/cm²,
  • a magnetické fólie o tloušťce 1,5 mm má sílu 68 g/cm².

Fólii nastříháte nůžkami nebo nařežete zalamovacím nožem. Je určená do interiéru.

c) Bílá magnetická fólie v roli 62 nebo 100 cm

Bílá magnetická fólie.
Bílá magnetická fólie.

V roli o šířce 62 cm je dostupná bílá magnetická fólie. Pokud potřebujete širší, bude pro vás vhodnější bílá magnetická fólie o šířce 100 cm. Obě mají tloušťku 0,5 mm a magnetickou sílu 29 g/cm². Hodí se rovněž k výrobě reklamy, transparentů, propagace, cedulí, když potřebujete mít bílý podklad.

Pozor, magnetická fólie se nehodí k výrobě magnetické tabule a nástěnky.

d) Speciální bílá magnetická fólie NeoFlex

Do exteriéru je vhodná speciální bílá magnetická fólie NeoFlex. Hodí se pro výrobu autoreklamy, jako sundávací propagace na karoserii automobilu, ale i jiných plechových či kovových konstrukcí. Má větší magnetickou sílu 64 g/cm² a na jedoucím autě tak lépe drží.

Další magnetické samolepicí fólie, barevná magnetická fólie a pásky

Magnetické fólie.
Magnetické fólie.

Kromě zmíněných typů magnetické fólie je dostupná také samolepicí magnetická fólie, a to v roli i formátovaná na archy, magnetické štítky a jmenovky, dále sada na fotomagnetky, trhací samolepicí magnetická páska, magnetické kapsy a rámečky nebo různě barevné a popisovací magnetické fólie i pásky. O nich napíšeme zase příště.

Silné neodymové magnety držte od magnetické fólie dál

Pozor, k žádné ze zmiňovaných magnetických fólií a papírů nepřibližujte silné neodymové magnety. Mohlo by dojít k demagnetizace fólie a ztrátě magnetické síly.

Sledujte dál blog Magnetik.cz a objevte další využití pro magnetické fólie nejen v propagaci a reklamě.