Magnetická metla, magnetický smeták, sběrače či separátory slouží ke sběru kovových nečistot, železných špon, prachu, matic, šroubů, hřebíků, zbytků obrobků a dalšího feromagnetického smetí z podlah v dílně, výrobě. Podívejte se, které typy magnetických smetáků existují a jak s nimi pracovat.

Typy magnetických sběračů a smetáků – jak s nimi pracovat

1) Ruční tyčové magnetické sběrače a separátory

Teleskopický magnet.
Teleskopický magnet.

Ruční kapesní magnetický mini sběrač mívá většinou tyčový tvar. Pomocí tyčového sběrače vyčistíte malý prostor od vysypaných hřebíků, šroubků, špendlíků. Zvládne vytáhnout i zapadlé mince nebo klíče.

Tento teleskopický sběrač je lehký a dobře se dostane do úzkých a malých prostor. Má pogumovanou rukojeť, na konci vysunovací tyče je neodymový magnet. Disponuje magnetickou silou 6 kg.

Ruční magnetický sběrač stačí vysunout do požadované délky a přiblížit se k feromagnetickému předmětu. Ten se hned přicvakne. Potom kovový materiál sejmete rukou a magnet zase složíte. Vysunovací magnet je skladný, vejde se vám do kabelky nebo pánské tašky.

Jeho nevýhodou je, že se nedá deaktivovat magnetická síla. Pokud se k němu přicvaknou železné špony či prach, dá se z magnetu jen obtížně sejmout. Je lepší na magnet nasadit třeba slabou plastovou tubu od léků. Kovové nečistoty se pak přicvaknou k ní. Když pak plastovou nádobku od magnetu sejmete nad připravenou krabičkou, nečistoty do ní spadnou.

Kapesní tyčový sběrač se hodí do domácnosti, dílny, autoservisu i na cesty do auta. Podívejte se na tipy, kde všude vysunovací magnet využijete.

2) Magnetické ruční separátory a sběrače s madlem

Magnetický ruční separátor.
Magnetický ruční separátor.

Dalším typem sběrače je ruční magnetický separátor, sběrač s madlem. Ten je už o větší a magneticky silnější než teleskopický magnet, disponuje magnetickou silou 15 kg. Uvnitř sběrače je zabudovaný silný feritový magnet. Díky madlu se dobře drží a snadno se s ním manipuluje.

S ručním magnetickým sběračem posbíráte kovové nečistoty jako jsou špony, hřebíky, šrouby, matice, dráty. Využívají jej kovoobráběčské firmy, zámečnické dílny, ale najde uplatnění i ve větší domácí dílně, v garáži nebo autoservisu.

Kromě sběru kovových nečistot z velkých ploch je tento magnetický sběrač skvělý pro sběr malých kovových drobností z těžko dostupných míst, jako jsou koberce nebo štěrbiny v podlaze.

Magnetickou sílu sběrače deaktivujete zatažením za ovladací klíč pod rukojetí. Kovový materiál přichycený na spodní magnetické straně sběrače se oddělí a spadne do připravené nádoby. Díky možnosti deaktivace se magnet dobře čistí.

Může se hodit: Na co slouží zemnící svařovací magnety – svorky?

3) Magnetický smeták, magnetická metla na kolečkách

Magnetický smeták na kolečkách.
Magnetický smeták na kolečkách.

Pojízdná magnetická metla na kolečkách se dá použít na lité epoxidové, anhydritové, betonové podlaze, dokonce i na koberci nebo dřevěném povrchu. Díky šířce 60 cm s ní rychle a snadno uklidíte v dílně i garáži podlahu od feromagnetických nečistot.

Větší pojízdný magnetický smeták s šířkou 90 cm je ideální pro čištění i větších komerčních ploch od kovových nečistot jako jsou třeba ocelové piliny, ocelové nýty, kolíky, šrouby, zbytky obrobků. Tento zametací stroj využijete v obchodě, kovoobráběčské a zámečnické firmě, skladu, výrobní hale, autoservisu.

Magnetické smetáky na kolečkách mají šířku 60 nebo 90 cm. Obsahují silné feritové magnety s magnetizací Y35. Díky nastavitelné délce rukojeti se nemusíte ohýbat.

Ve spodní části magnetické metly je zásobník na posbírané kovové smetí s madlem pro deaktivaci magnetické síly a uvolnění nasbíraného materiálu. Magnetickou sílu deaktivujete zatažením za madlo na zásobníku. Kovové smetí spadne do recyklačního odpadkového koše, který si předem připravíte.

Prozkoumejte další využití magnetů ve výrobě a průmyslu na blogu Magnetik.cz.