Magnety se staly neodmyslitelnou součástí našeho každodenního života. Ať už v domácnosti, kanceláři nebo v průmyslu, magnety usnadňují život v mnoha ohledech. Výběr správného magnetu je důležitý. Jedině tak bude správně sloužit zamýšlenému účelu. Jak vybrat ten správný magnet pro vaše potřeby? Poradíme.

Různé materiály magnetů

Neodymové magnety jsou jedněmi z nejsilnějších typů permanentních magnetů běžně dostupných na trhu. Jsou vyrobené z neodymu, železa a bóru (NdFeB). Mají velkou magnetickou sílu i při zachování malých rozměrů.

I díky tomu dnes patří k nejpoužívanějším magnetům. Jsou silnější než starší feritové magnety a zároveň silnější i levnější než samarium-kobaltové nebo AlNiCo magnety. Mají nejlepší poměr „cena/výkon“. Proto se na neodymové magnety zaměříme i my.

Tvary a rozměry magnetů

Různé tvary neodymových magnetů – kulaté magnety, magnetické kvádry, magnetické tyčky, koule, magnetické kostky se hodí pro různá použití.

Například menší magnety mohou být vhodné pro šperkařství, zatímco větší magnety jsou vhodnější v průmyslových aplikacích. Které tvary „neodymů“ máte k dispozici?

Kulaté magnety

Kotoučové kulaté magnety
Kotoučové kulaté magnety.

Kulaté magnety zvané také magnetické kotouče jsou oblíbené pro estetický vzhled a kompaktní velikost. Kruhový tvar je ideální pro šperkařství, bytové dekorace nebo jako magnetické držáčky v domácnosti či pracovně. Kulaté magnety jsou dostupné v různých rozměrech, průměrech a tloušťkách, od pár milimetrů až po několik centimetrů s obrovskou magnetickou silou.

Kvádrové magnety

Kvádrové magnety
Kvádrové magnety.

Kvádrové magnety mají pravidelný tvar, což se hodí pro usazení a vlepení do vymezených otvorů. Rovné strany magnetických kvádrů umožňují snadnou montáž, je ideální pro dílenské aplikace, do konstrukcí, nástrojů. Kvádrové magnety jsou také často používané v magnetických zámcích.

Tyčové magnety

Tyčové magnety
Axiálně magnetizované tyčové magnety.

Tyčové magnety jsou delší a tenčí než kotoučové kulaté magnety. Poznáte je podle toho, že je jejich délka je větší než jejich průměr. Magnetizaci mívají stejně jako kulaté magnety na svých rovných stranách. Ale k dispozici jsou rovněž magnetické tyčky s takzvanou diametrální magnetizací, které se k sobě přicvaknou svými boky.

Diametrálně magnetizované tyčové magnety
Diametrálně magnetizované tyčové magnety.

Magnetické tyče se dají dobře využít v místech, kde potřebujete silnou přilnavost v omezeném prostoru. Bývají použité jako držáky nástrojů, magnetky na ledničku a na magnetickou tabuli, v magnetických stavebnicích nebo jako magnetické separátory.

Kruhové magnety

Kruhový magnet
Kruhový magnet.

Kruhové magnety s otvorem vypadají podobně jako kulaté kotoučové magnety, ale mají uvnitř díru. Jejich kruhový design umožňuje snadnou manipulaci a montáž, jsou proto vhodné k použití v elektronice nebo dekoracích. Díky otvoru se dají nasunout třeba na tyč nebo navléknout na provaz, lano. 

Magnetické kostky

Magnetická kostka
Magnetická kostka.

Magnetické kostky jsou charakteristické svým symetrickým šestihranným tvarem. Používají se v magnetických stavebnicích a hlavolamech, školních experimentech na pokusy ve fyzice. Můžete je využít i jako magnetky na tabuli a ledničku. Stejně jako jiné tvary, i kostkové magnety jsou dostupné v různých velikostech a silách.

Magnetické koule a kuličky

Magnetické kuličky jsou základem stavebnice NeoCube
Magnetické kuličky jsou základem stavebnice NeoCube.

Magnetické koule mají kulatý tvar, což umožňuje jedinečné interakce a spojení s jinými magnety. Díky tomu mají asi největší uplatnění v oblíbené magnetické stavebnici NeoCube. Ale hodí se i na výrobu magnetických držáků, bytových dekorací, bižuterie, pro umělecké instalace a vzdělávací projekty. Jejich tvar umožňuje takřka nekonečné možnosti konstrukcí a designu.

Kuželové magnety

Magnetická nástěnka a kuželové magnety
Magnetická nástěnka a kuželové magnety.

Kuželové magnety mají specifický tvar komolého kuželu, tedy kuželu bez špičky. Jejich magnetické póly jsou na rovných plochách. Dají se přicvaknout na magnetickou tabuli jako kancelářské magnetky. Při používání jen dejte pozor, jakou stranou je na plochu přicvakáváte.

Pokud je umístíte na podklad širší základnou, stěží je pak budete sundávat. Kuželové magnety jsou oblíbené v uměleckých a dekorativních projektech, kde jejich jedinečný tvar přidává estetickou hodnotu.

Samolepicí magnety

Různé typy samolepicích magnetů
Různé typy samolepicích magnetů.

Samolepicí magnety jsou jednoduché na používání díky své schopnosti přilnout k různým povrchům bez nutnosti použití lepidla nebo upevňovacích materiálů. Stačí sejmou ochrannou pásku, přiložit k předmmětu a na pár okamžiků pevně přitlačit. Tím se aktivuje samolepicí vrstva 3M.

Nalepovací magnety mají podobu kotoučů nebo kvádrů, zpravidla poměrně tenkých. Společně s ocelovým protikusem se hodí k nalepení na aktovky, diáře, dárkové kazety a dózy, kde pak slouží jako magnetické zavírání. Můžete pomocí nich vytvořit i bytové dekorace.

Magnety s otvorem pro šroub

Magnetické kvádry s otvorem pro šroub
Magnetické kvádry s otvorem pro šroub.

Magnety s otvorem pro šroub nabízejí praktickou a spolehlivou možnost montáže. Otvor uprostřed magnetu umožňuje snadnou instalaci pomocí běžných šroubů se zápustnou hlavou. Jsou ideální pro konstrukční a průmyslové aplikace, na výrobu magnetických držáků, zavírání dvířek nábytku, na uzavírání beden. 

Tyto magnety jsou oblíbené v oblastech, kde je potřeba pevné a trvalé spojení, jako jsou stroje, nábytkové kování nebo držáky nástrojů. Díky různým velikostem a tvarům umožňují magnety s otvorem pro šroub širokou škálu možností pro různé potřeby a projekty a přitom zachovávají silnou magnetickou přilnavost.

Pogumované a poplastované vodotěsné magnety

Poplastované vodotěsné magnety
Poplastované vodotěsné magnety.

Pogumované a poplastované vodotěsné magnety jsou vhodnou volbou pro použití, když je potřeba odolnost vůči vlhkosti a vodě. Tyto magnety jsou pokryté ochrannou vrstvou, která je chrání před korozí a poškozením od vody.

Hodí se pro venkovní použití a do míst se zvýšenou vlhkostí. Vrstva pogumování a poplastování o něco snižuje magnetickou sílu, ale gumová vrstva zase zvyšuje tření a přilnavost magnetů na svislých plochách. Jsou dostupné v různých rozměrech, barvách, existují i poplastované magnety s otvorem na přišroubování.

Jak vybrat vhodný magnet?

Vybrat vhodný magnet může být na první pohled složité, ale s několika základními tipy se zorientujete. Připojujeme pár kritérií, která je dobré při výběru magnetu zvážit:

1) Účel použití: Určete si, k čemu magnet potřebujete. Chcete ho použít pro domácí dekoraci, průmyslovou aplikaci, šperkařství nebo jiný konkrétní účel? Hledáte magnet k použití v interiéru nebo ven?

2) Síla magnetu: Různá použití vyžadují různou sílu magnetu. Potřebujete-li magnet k uchycení těžkých předmětů, budete potřebovat magnet větších rozměrů s velkou magnetickou silou.

3) Velikost a tvar: Velikost a tvar magnetu mohou ovlivnit jeho použití. Například kulaté magnety ve tvaru kotouče se hodí pro výrobu dekorací, jako malé magnetické držáky klíčů, drobnějšího náčiní. Hranaté magnety – magnetické kvádry, kostky mají výhodu, že se dají dobře vsunout do připravených otvorů.

4) Povrchová úprava: Neodymové magnety bývají poniklované či pozinkované. To je základní povrchová úprava. Seženete ale i voděodolné magnety s vrstvou teflonu, poplastované a pogumované magnety. Jsou-li celkově zapouzdřené, hodí se pro použití venku.

5) Montáž: Jestliže plánujete magnet někde upevnit, zvažte, zda potřebujete magnet s otvorem pro šroub nebo samolepicí magnet.

6) Odolnost magnetů: Neodymové magnety jsou sice hodně magneticky silné, ale poměrně křehké. Po nárazu mohou prasknout. Hledáte-li magnet s větší mechanickou odolností, podívejte se na magnetické úchyty s různými možnostmi uchycení.

Pozor na bezpečnost! Silné magnety jsou nebezpečné pro malé děti. Mohou také poškodit elektronická zařízení. Vždy si přečtěte bezpečnostní pokyny a ujistěte se, že je magnet uložený mimo dosah dětí a citlivých zařízení.

7) Cena: Cena může být také faktorem, který se dá zvážit. Ty nejsilnější magnety bývají zároveň nejdražší. Někdy však může být nadměrná magnetická síla na překážku – magnet pak jde stěží od podkladu odejmout.

8) Recenze a doporučení: Pokud nakupujete online, bývá užitečné přečíst si recenze ostatních zákazníků, jestliže jsou k dospizici. Mohou vám poskytnout další informace o kvalitě a výkonu vybraného magnetu.

Při výběru magnetu vezměte v úvahu všechny uvedené faktory a zvažte, co je pro vás nejdůležitější. Pokud stále nevíte, jaký magnet vybrat, kontaktujte přímo prodejce magnetů a zeptejte se. Poradí rádi.

Ať vám magnety dobře slouží.

Sledujte další magnetické zajímavosti na blogu Magnetik.