V dalším díle Magnetické základky se zaměříme na důležité aspekty, které by měl snad každý vědět o neodymových magnetech, pokud je chce využívat naplno: Znát jejich odolnost a různé povrchové úpravy. Mají totiž klíčovou roli pro dlouhodobou funkčnost a trvanlivost magnetů v různých prostředích. Odolnost proti korozivním vlivům, vlhkosti a teplotním změnám je zásadní pro zachování magnetických vlastností i estetiky. Podívejte se, jak vybírat magnet s ohledem na jeho použití a prostředí. Navíc připojíme, jakým způsobem je možné magnety připevňovat nebo lepit.

Vliv vlhkosti a teploty na magnety

Neodymové magnety jsou známé svou vysokou magnetickou silou, ale zároveň také citlivé na korozní vlivy, pokud nemají adekvátní povrchovou úpravu.

Jelikož obsahují železo, přirozeně bez ochrany mohou oxidovat, korodovat, zejména ve vlhkých nebo agresivních prostředích. A to pak může vést ke ztrátě magnetických vlastností.

Proto je výrobci opatřují základní povrchovou úpravou, například niklováním nebo pozinkováním. Avšak ani tyto úpravy nejsou dostatečné pro používání silných magnetů po delší dobu v exteriéru.

Neodymové magnety mohou venku po nějaké době korodovat
Neodymové magnety mohou venku po nějaké době korodovat.

Speciální magnety pro venkovní použití a prostředí se zvýšenou vlhkostí

Pryž, epoxid nebo plast mohou výrazně zvýšit odolnost magnetů proti korozním vlivům, aby se daly použít ve více situacích.

Speciální magnety pro venkovní použití a prostředí se zvýšenou vlhkostí jsou navržené tak, aby odolávaly i náročnějším podmínkám. Tyto magnety bývají potažené odolnými materiály jako je guma, polypropylen (PP) nebo akrylonitril butadienstyren (ABS).

Speciální úprava magnetů je chrání před vlhkostí, vodou a mechanickým poškozením. 

Magnety jsou pak vhodné i pro náročnější využití venku, pro outdoor, ve venkovních skladech, na zahradách, ve sklenících, v průmyslu a výrobě.

Kvádrový voděodolný magnet zapouzdřený v plastu
Kvádrový voděodolný magnet zapouzdřený v plastu.

10 možností připevnění a lepení magnetů

Možnost připevnění magnetů umožňuje využití jejich přídržné síly pro držení, zavěšování, fixaci nebo jako uzavírací mechanismus. Správná metoda připevnění zajišťuje, že bude magnet sloužit svému účelu efektivně a bezpečně, aniž by došlo k poškození magnetu nebo připevněného předmětu.

Pro připevnění a lepení magnetů existuje několik možností. K lepení magnetů na různé povrchy se často používají epoxidová lepidla na magnety, která zajistí pevné a trvanlivé spojení.

Neodymové magnety
Neodymové magnety.

Pro mechanické uchycení můžete použít magnety s otvorem pro šroub – magnetické úchyty

Výběr vhodné metody závisí na požadované odolnosti spoje a způsobu použití. Připojujeme pár základních možností připevnění magnetů:

1) Přicvaknutí na feromagnetickou plochu je nejjednodušším způsobem, jak magnety připevnit. Jde to však jen na kovové feromagnetické materiály, železo, ocel, nikl, ocelový plech.

2) Přicvaknutí magnetu na přišroubovaný či přilepený ocelový kotouč se dá použít, když potřebujete magnet přicvaknout na nemagnetický povrch. Přimontujte na nosný povrch nebo předmět nejprve nosnou ocelovou základnu. Na ni pak přicvaknete magnet.

3) Přicvaknutí na samolepicí kovovou pásku či fólii je podobnou možností, jako předchozí způsob. Pokovenou pásku nebo fólii předem někam nalepíte.

4) Jako nosná plocha funguje i magnetická barva – natřete barvou stěnu a pak na ni přicvakněte magnety.

5) Další způsob – pevné vsunutí magnetu do připraveného otvoru, je dobře využitelný při výrobě magnetických držáků a lišt.

Lepení magnetu univerzálním lepidlem UHU Max Repair
Lepení magnetu univerzálním lepidlem UHU Max Repair.

6) Přilepení magnetů pomocí lepidla už jsme zmínili na začátku přehledu možností. Magnety se dají přilepit na statický nosný povrch, ale také k přenosným předmětům.

7) Zašití či všití magnetu je ideální pro vytváření oblečení, dekorací, bytové galanterie. Znáte zašívací magnety?

8) Samolepicí magnety umožňují snadné a rychlé připevnění na převážně neporézní povrchy. Při lepení doporučujeme samolepicí magnety pořádně přitlačit, aby se lepicí vrstva dobře aktivovala.

Šroubovací magnety s otvorem
Šroubovací magnety s otvorem.

9) Dveřní, nábytkové magnety a magnetické výrobky se hodí při výrobě nábytku, dárkových boxů, skříněk, zavíracích mechanismů.

Podívejte se také na další možnosti, jak magnety připevnit k různým materiálům.

A hodit se mohou i ostatní tipy Magnetické základky.