Neodymové magnety se hodí na běžné domácí činnosti a potřeby, například pro přicvaknutí ubrusu ke stolu nebo plakátů na stěnu. Které magnety jsou pro tyto účely vhodné a jak postupovat?

1) Jak zajistit, aby ubrus neklouzal po stole?

Ubrus připevněný magnetem ke kovovému stolu
Ubrus připevněný magnetem ke kovovému stolu.

Plánujete narozeninovou party? Zahradní hostina je fajn, ale hýbající se ubrus na stole, popadané skleničky a rozbité talíře už nikoliv. Stačí, aby fouknul silnější vítr a hned je z hostiny pohroma. Jak zařídit, aby ubrus na stole dobře držel? 

Připevněte ubrus neodymovými magnety. Máte několik možností, jak na to. U kovového stolu stačí ubrus upevnit pod každým rohem pomocí silného kulatého magnetu nebo magnetické kostky. Vyzkoušejte také voděodolné magnety v plastovém pouzdře. Jsou dostupné v několika barvách. Když vyberete barvu podobnou vašemu ubrusu, magnet nebude skoro vidět. A hosté se budou možná divit, jak to, že se ubrus venku ani nehne.

Ubrus připevněný magnetem ke kovovému stolu
Ubrus připevněný magnetem ke kovovému stolu.

Na fotografiích výše vidíte neodymový kotouč KT-15-05-N.

Máte dřevěný stůl? Potom bude třeba ubrus připevnit dvěma magnety – jeden na spodní a druhý na horní straně desky stolu. Nevýhodou této varianty je to, že magnet na stole může trochu překážet nebo se k němu mohou přicvaknout kovové příbory.

Jak pomocí magnetů připevnit ubrus
Jak pomocí magnetů připevnit ubrus.

Magnet vybírejte podle tloušťky desky stolu. Čím větší magnet, tím větší magnetická síla. Pamatujte, že příliš plochý magnet vám půjde hůře sejmout, ale zase nebude tolik vidět a překážet. Magnety můžete mezi s sebou různě kombinovat.

Ubrus přichycený pomocí neodymových magnetů
Ubrus přichycený pomocí neodymových magnetů.

Na fotografii vidíte magnetické kotouče KT-20-05-N, které udržely ubrus přes tloušťku dřevěné desky stolu 1,8 cm. Při manipulaci s magnety buďte opatrní, jsou silné.

2) Jak připevnit plakáty ke stěně pomocí magnetů

Plakát připevnění na stěně pomocí magnetů
Plakát připevnění na stěně pomocí magnetů.

Přemýšlíte, jak na stěně vystavit plakáty? Využijte ocelové šroubovací základny. Slouží jako protikusy k magnetům, nejčastěji ke kotoučovým magnetům. Nejsou to magnety, ale magnety na nich dobře drží. Ocelové základny mají tvar kruhu či kvádru, uprostřed mají otvor s prohlubní pro šroub M4 nebo M5.

Na stěně vyměřte a označte všechny rohy plakátu. Ocelovou základnu přišroubujte do vyznačených míst pomocí zápustného šroubu. Do sádrokartonu použijte šroub do sádrokartonu, do cihlové zdi hmoždinku. Pak už stačí přicvaknout plakát pomocí magnetických kotoučů.

Plakát na zdi drží pomocí neodymových magnetů
Plakát na zdi drží pomocí neodymových magnetů.

Na fotografii níže vidíte ocelový kotouč SB-23 a neodymový kotouč KT-15-03-N.

Ocelové kotouče a neodymové magnety
Ocelové kotouče a neodymové magnety.

Podívejte se, jak pomocí magnetických úchytů připevnil plakáty na zeď jeden z našich zákazníků.

A inspirujte se také dalšími magnetickými triky na blogu Magnetik.cz.