Existuje monopólový magnet? Je možné vyrobit energii pomocí magnetu? Co jsou zpívající magnety? Nalezněte odpovědi ve 23. díle seriálu o magnetických zajímavostech.

Z 22. dílu magnetických otazníků už víte, zda může být sklo magnetické, co je superdiamagnetismus nebo jestli je možné nabít či „dobít“ permanentní magnet. Odhalte odpovědi na další otazníky.

1) Existuje monopólový magnet, magnet s jedním pólem?

Vědci pátrají po monopólových magnetech už celá desetiletí. Hledali v mořské vodě, ledu, horninách Arktidy a Antarktidy, rudách starých miliardu let, prohledávali meteority a prach z Měsíce. A přesto je nenašli.

Fyzici v laboratoři ve švýcarském CERNu vyhledávají magnetické monopoly – částice s magnetickým nábojem, pomocí detektoru na ploše 250 m2 v rámci experimentu MoEDAL. Detektor doposud žádný monopol nedetekoval, avšak experiment bude trvat do roku 2022.

2) Když se dá feromagnetický kov magnetizovat magnetem, je možné stejným způsobem vyrábět energii?

Kdyby to bylo tak jednoduché, tak by lidstvo používalo magnety k výrobě energie už dávno.

Pokud přejedete silným tyčovým magnetem z jednoho konce ocelového drátu na druhý, začne drát přitahovat drobné kovové předměty – stane se feromagnetickým. Vytvoření nového „magnetu“ pomocí jiného magnetu však neznamená výrobu energie.

Jedná se spíše o přenos energie z jednoho magnetu na druhý – první magnet je o něco slabší, když se druhý magnet „nabije“.

3) Co jsou zpívající magnety?

Zpívající magnety mají oválný tvar, tmavě šedou barvu. Proč se nazývají zpívající? Když s magnety točíte v ruce nebo je vyhodíte do vzduchu, při spojení vydají zvláštní, na poslech uklidňující, zvuk. Jsou skvělou relaxační pomůckou, ale využijete je i k pokusům s železným prachem – ke zviditelnění siločar magnetu.

Sledujte další magnetické zajímavosti na blogu Magnetik.cz.