Co je magnetická stavebnice? Její důležitou součástí jsou magnety, které drží jednotlivé části pohromadě. Mezi velice známé patří NeoCube nebo UniCube, ale existují i další magnetické stavebnice, obsahující plastové, dřevěné i jiné dílky. Přinášíme základní přehled, které stavebnice s magnety jsou k mání.

Co je magnetická stavebnice?

Magnetická stavebnice se skládá buď pouze z magnetů, anebo i z dalších částí, například plastových, kovových, dřevěných dílů, do kterých jsou magnety zabudované.

S magnetickou stavebnicí si mohou hrát dospělí i děti, záleží na typu stavebnice a magnetické síle použitých magnetů. 

Výhody magnetické stavebnice

Při hře s magnetickou stavebnicí se děti učí o magnetismu hravou formou a procvičují jemnou motoriku. Líbí se jim, jak se u sebe jednotlivé díly drží pomocí neviditelné síly. Dospělí si zase při hře odpočinou od běžných starostí a procvičí prsty. Při skládání trénujete kreativitu a koncentraci. Můžete složit cokoliv, co vás napadne, dle možností konkrétní magnetické hry. Magnetické hlavolamy a stavebnice jsou skvělým dárkem.

Typy magnetických stavebnic

NeoCube 

Modrá NeoCube
Modrá magnetická stavebnice NeoCube.

Magnetické kuličky NeoCube jsou jednou z nejoblíbenějších stavebnic pro magnetické geeky. Skládá se z 216 magnetických kuliček o průměru 5 mm. Z malých neodymových kuliček sestavíte mnoho různých 2D a 3D tvarů. Například květinu, točící káču, motorku, náklaďák, starý telefon, náramek, kočku, zmrzlinu, diamant. Spoustu NeoCube návodů najdete na našem blogu Magnetik.cz.

Magnetické kuličky
Magnetické kuličky.

UniCube

Magnetický hlavolam UniCube
Magnetický hlavolam UniCube.

Magnetické kostky UniCube jsou podobné magnetickému hlavolamu NeoCube, s tím rozdílem, že skládáte z 216 magnetických kostiček. Hodí se třeba ke skládání budov, mrakodrapů, postaviček z Minecraftu, robotů. Magnetické hlavolamy NeoCube a UniCube jsou vhodné pro děti od 14 let. U mladších dětí hrozí riziko skřípnutí prstů a ty nejmenší mohou magnety spolknout. Malým dětem silné magnety do rukou nepatří.

Na trhu s dětskými hračkami najdete mnoho dalších výrobků a magnetických stavebnic, zmiňujeme ty nejznámější.

Dřevěná magnetická stavebnice 

Známou dřevěnou magnetickou stavebnicí jsou magnetické kostky, se kterými si mohou hrát už 2leté děti. Magnet je bezpečně zabudovaný v dřevěném dílu. Z magnetické skládačky děti postaví hrad nebo různé postavičky, zvířata, dopravní prostředky. Díky magnetům mají děti při stavění s kostkami více možností než s obyčejnými kostkami bez magnetů.

Čtěte také: Které magnety jsou vhodné k výrobě magnetek pro děti?

Plastová magnetická stavebnice

Plastová magnetická stavebnice
Plastová magnetická stavebnice.

Tento typ stavebnice obsahuje různé plastové tvary, nejčastěji dlaždice, rámečky, tyčinky, koule, uvnitř kterých jsou ukryté magnety a tím tak jednotlivé kusy drží u sebe. 

Z magnetické stavebnice pro nejmenší SmartMax nebo Stick-O mohou už 1,5 roční děti sestavit domečky, zvířata nebo dopravní prostředky. Jednotlivé díly jsou dostatečně velké, aby je malé dítko mohlo vzít dobře do ruky. 

Součástí magnetické stavebnice Magformers jsou barevné rámečky, trojúhelníky a dalších geometrické tvary. Děti mohou složit třeba kouli, raketu, buginu a další díla podle své fantazie. K dispozici jsou i různé podvozky s koly na stavbu bugyn, motorek a autíček. Školáci se podle připravených návodů přiučí i geometrii.

Na podobném principu funguje i magnetická stavebnice Connetix. Barevné průhledné dlaždice u sebe drží pomocí magnetů v okrajích. Pokud stavbu umístíte před okno, bude hezky prosvítat. 

Magnetické stavebnice Geomag a Magnastix zase obsahují barevné plastové tyčinky zakončené magnetem a kuličky z plastu. Kvůli malým částem jsou však vhodné pro děti od 6 let. Malí stavitelé z dílků vytvoří různé 3D modely podle své fantazie nebo přiložené brožury.

Může se hodit: Zahrajte si magnetický lov rolniček

Čtěte dále o magnetických zajímavostech na blogu Magnetik.