Může silný neodymový magnet ovlivnit či poškodit elektrickou baterii? Jak funguje „inteligentní“ magnetická plastelína? Jaké rozměry má nejmenší permanentní magnet na světě? Zjistěte odpovědi na magnetické otazníky ve čtvrtém díle seriálu Magnetické otazníky.

1) Ovlivňuje či poškozuje magnet elektrickou baterii, která je v jeho blízkosti?

Akumulátor.
Akumulátor.

Permanentní magnety umístěné vedle stříbro-oxidových článků na ně nemají žádný vliv. Stříbro-oxidové články najdete například v podobě knoflíkové baterie v hodinkách, kalkulačce nebo laserovém ukazovátku.

Je však možné, že pokud akumulátor obsahuje železo, jako například lithium-železo-fosfátové akumulátory, může magnet akumulátor ovlivnit. Tyto lithium-železo-fosfátové akumulátory se používají třeba pro domácí ostrovní fotovoltaické či větrné elektrárny, na montáž do eletromobilů nebo elektrokol.

Pro jistotu však baterie a akumulátory raději ukládejte od silných neodymových magnetů dál.

2) Jak funguje „inteligentní“ magnetická plastelína?

Magnetická plastelína je černá lesklá hmota. Vypadá jako mastná, ale na dotek je suchá a jemně lepí. Můžete ji snadno mačkat, natahovat, ale není vhodná k modelování. Má totiž menší hustotu a nedrží tvar jako klasické modelíny či plastelíny, které si asi pamatujete z dětství.

Díky jejím magnetickým vlastnostem magnetickou plastelínu snadno přitáhnete k neodymovému magnetu. Položíte-li magnet z neodymu do plastelíny, začne se hmota deformovat a silný magnet jakoby vtáhne do sebe.

Po přiložení neodymového magnetu k plastelíně dojde k jejímu zmagnetování. Můžete k ní potom přichytit i lehké kovové předměty, například kovové kancelářské sponky.

Podívejte se na video, jak magnetická plastelína silný magnet ovlivňuje:

3) Který nejmenší permanentní magnet existuje? Je možné, aby měl průměr třeba jen 50 mikrometrů?

Ano. Existuje permanentní magnet, který má průměr jen 50 mikrometrů. Jen pro upřesnění, jeden mikrometr (μm) je jedna milióntina metru. Lidský vlas má průměr 40–120 mikrometrů.

Jsou to například:

  • Magnety v magnetických hlavách moderních harddisků, které jsou jen přibližně 10 nanometrů velké. Pro představu, jeden nanometr (nm) je miliardtina metru.

Existují dokonce i menší magnety. Nacházejí se například v přírodě nebo jsou vyrobené v laboratořích.

Ferrofluid.
Ferrofluid.
  • Ferrofluid. Ferrofluid je ferrokapalina reagující na magnety. Obsahuje částečky magnetitu o velikosti okolo 10 nanometrů. Svou konzistencí připomíná rtuť, ale není toxický.

  • Magnetotaktické bakterie. Tyto bakterie obsahují krystaly magnetitu o velikosti v průměru 50–100 nm.

  • Nejmenší pevné magnety na světě vyvinuli vědci z Česka ve spolupráci s kolegy ze Singapuru. Magnety obsahují nanočástice železa, niklu a kobaltu s chemicky upraveným grafenem. Jak jsou velké? Jejich rozměry se pohybují v řádu nanometrů, což je přibližně tisícina tloušťky lidského vlasu. Magnety se využívají v lékařské diagnostice, elektrotechnice či v biotechnologiích.

Jak vypadá nejsilnější magnet z neodymu nebo elektromagnet na světě? Zjistěte v článku o magnetické síle magnetů.

Sledujte dál blog Magnetik.cz a poznejte další magnetické zajímavosti.