Drží magnet pevněji na jiném magnetu nebo oceli? Jak funguje magnetická tabulka? Ztrácejí magnety na síle, když jsou dlouho připevněné k feromagnetickému materiálu? Odhalte odpovědi na magnetické otazníky v 6. díle seriálu.

Z pátého dílu seriálu o magnetismu už asi víte, co je magnetometr nebo jak zvířata využívají ke své orientaci magnetické pole. Čtěte odpovědi na další magnetické otázky.

1) Drží magnet pevněji na jiném magnetu nebo oceli?

Na to se ptá hodně lidí. Nelze však odpovědět jednoznačnou odpovědí. Přídržná síla totiž závisí na více faktorech:

a) V případě, že je ocel dostatečně velká, přídržná síla mezi silným magnetem a kusem ocelového plechu je stejná jako u magnetu s magnetem.

Přídržná síla neodymových magnetů k oceli.

b) Pokud je kus ocelového plechu příliš malý nebo tenký, síla mezi magnetem a ocelí je menší.

O kolik by měl být kus oceli větší než je velikost magnetu? Pokud používáte neodymový magnet o velikosti 12 × 12 mm, pak musí být ocelový plech velký 25 × 25 mm.

Přídržná síla neodymových magnetů k oceli.
Přídržná síla neodymových magnetů k oceli.

c) Je-li mezi ocelí a magnetem mezera, potom je přídržná síla mezi jedním a druhým magnetem větší, než mezi magnetem a ocelí.

Přídržná síla neodymových magnetů k oceli.

2) Jak funguje magnetická kreslicí tabulka?

Součástí magnetické kreslicí tabulky je magnetická tužka, se kterou na tabulku kreslíte. Jak magnetická tabulka funguje?

Magnetická tabulka pro děti je tvořena buňkami, které jsou vyplněné bílou viskózní emulzí (nestlačitelná kapalina, která má vysoké vnitřní tření) a železnými pilinkami.

V místě dotyku tužky s magnetem jsou železné pilinky přitahovány k přední ploše tabulky – piliny se přenesou ze zadní strany tabulky do strany přední a vytvoří černou kresbu. Viskózní kapalina udrží pilinky na přední straně, i když na tabulku poklepete.

Jak nakreslený obrázek smazat? Ke smazání obrázku slouží pohyblivá magnetická lišta. Lištu můžete libovolně posouvat a smazat jen kus kresby nebo celý obrázek. Pokud kresbu nesmažete, zůstane na tabulce i několik let, dokud kapalina nevyschne.

Podívejte se, jak magnetická tabulka funguje ve videu:

3) Ztrácejí magnety na síle, když jsou dlouho připevněné k feromagnetickému materiálu?

Neodymové magnety si za normálních okolností udrží magnetismus téměř natrvalo.

Síla, která je nutná k demagnetizaci magnetu se nazývá koercitivní síla. Je to schopnost permanentního magnetu odolávat demagnetizaci vůči vnějšímu magnetickému poli. Čím má magnet větší koercitivní sílu, tím lépe dokáže odolávat demagnetizaci externím, ale i svým vlastním magnetickým polím, a má tak menší tendenci slábnout.

Magneticky tvrdé materiály, které se používají k výrobě permanentních magnetů, jsou feromagnetické látky s vysokou koercitivitou.

Pokud magnety nevystavíte vysokým teplotám a jinému silnému magnetickému poli, tak budou magnetovat roky.

Sledujte dál blog Magnetik.cz a poznejte další magnetické zajímavosti.