Je možné zablokovat magnetickou sílu magnetu? Co je antimagnet? Který kov, kromě železa, vytváří magnetické pole Země a kde je ukrytý? Nalezněte odpovědi v 9. díle magnetických otazníků.

Z osmého dílu seriálu o magnetismu už víte, co je magnetická deklinace, kde najdete magnetar a co jsou magnetika. Odhalte odpovědi na další magnetické otázky.

1) Čím se dá blokovat magnetická síla?

Magnety by měly ztratit svou magnetickou sílu v případě, když je dlouhodobě vystavíte extrémně vysokým teplotám, například, když je hodíte do ohně.

Existuji však takzvané diamagnetické látky, které magnetické pole zeslabují a zároveň jsou z něho slabě vytlačovány. Jsou to například:

1) Bizmut – těžký kovový prvek bílé barvy se slabým růžovým leskem.

2) Pyrolytický uhlík – odlehčená forma grafitu. Využívá se k demonstraci diamagnetické levitace.

3) Mu-metal – měkká feromagnetická slitina niklu, železa a dalších prvků.

Které materiály přitahují magnety? Zjistěte, co je feromagnetismus.

Podívejte se na diamagnetickou levitaci ve videu.

2) Co je antimagnet?

Odstínit magnetické pole bylo donedávna nemožné. Až v roce 2011 španělští vědci navrhli první antimagnet.

Podle jejich návrhu se antimagnet skládá z několika vrstev. Vnitřní vrstva je ze supravodivého materiálu, který blokuje, aby vnitřní magnetické pole uniklo ven a též brání i průniku vnějšího magnetického pole. Dalších zhruba deset vrstev je ze speciálních metamateriálů zabraňujících vzájemnému narušení či změnám magnetických polí.

K čemu může být antimagnet dobrý? Poslouží třeba pacientům s kardiostimulátory nebo sluchovými implantáty, aby mohli podstoupit vyšetření lékařskými přístroji, které generují silné magnetické pole. Rovněž pomůže k ochraně lodí před magneticky aktivovanými minami.

Více na webu Phys.org.

3) Který kov, kromě železa, vytváří magnetické pole Země a kde je ukrytý?

Magnetické pole Země zasahuje do prostoru až sto tisíc kilometrů daleko od naší planety. Je generováno kovovým jádrem planety – pevné jádro se každoročně otočí o 1–3 stupně více než polotekutý obal a zbytek Země, což je nejspíše důvod, proč vzniká magnetické pole planety Země.

Které prvky zemské jádro obsahuje? Nejvyšší podíl má železo, ale dalším kovem, který se podílí na magnetickém poli Země, je nikl.

Věděli jste, že zeměkoule je obrovským magnetem? Podívejte se, jak funguje magnetické pole Země a k čemu slouží zemský magnetismus.

Sledujte dál blog Magnetik.cz a poznejte další magnetické zajímavosti.