Kupujete ojeté auto? I když je zánovní, může být kradené. Zloději používají stále pokročilejší techniky zcizení aut a jejich znovuzařazení do oběhu. Anebo může být automobil bouraný. Odhalovat kradená a bouraná auta pomáhá známá technika a silné magnety. Podívejte se, jak zjistit sváry či trhliny na karoserii.

Posádku moderních automobilů chrání pokročilé bezpečnostní systémy. Hlídají například zapnutí bezpečnostních pásů, rozsvěcují brzdová světla, ovládají brzdový systém ABS nebo kontrolují, jestli máte dobře zavřené dveře auta.

Dají se využít silné magnety i v případě, kupujete-li ojeté auto? Ano, pomáhají odhalit, jestli je kradené nebo bourané. Zpravidla to totiž odhalí zásah do karoserie a sváry v místech, kde být nemají. Jenže na první pohled nejsou vidět.

Magnet Set Cebia

Ve společnosti Cebia, kde se zaměřují na prověřování původu a historie vozidel, používají technologii Magnet Set. Využívá magnetického pole a magnetické suspenze. Díky němu se dají odhalit upravované VIN kódy, anebo zlomy či kusy karoserie sestavené z více jiných aut. Sváry bývají dobře maskované.

Detekce trhlin a svárů

Technika detekce svárů či trhlin na feromagnetických materiálech je známá už mnoho let. Kromě automobilů ji používají odborníci v odhalování defektů v námořnictví, u konstrukcí strojů nebo jiných ploch z oceli, železa či feromagnetických plechů.

Technik pomocí magnetické suspenze a magnetu kontroluje celistvost materiálu. Foto: Wikipedia

Dva silné magnety + magnetická suspenze

Jak technika funguje? Ke karoserii automobilu nebo na jinou plochu přicvaknete dva silné neodymové magnety, asi 20 centimetrů od sebe – podle magnetické síly magnetů. Hodí se na to například magnetické tyčky T-20-25-N o průměru 20 mm a výšce 25 mm.

Na povrch nastříkáte magnetickou suspenzi, například ve spreji. Suspenzi seženete na internetu. Chvilku počkáte a na suspenzi se objeví magnetické pole obou magnetů. Pokud je na ploše nějaká trhlina či svár, bude to vidět. Suspenzi pak z testovaného povrchu zase otřete.

Proč kontrolovat stav karoserie a sváry?

Kromě toho, že pomocí této metody můžete odhalit kradené, falšované a různě svařované automobily, jde také o vaši bezpečnost i bezpečnost dalších účastníků provozu.

Svařované auto z několika kusů totiž už nemusí mít stejnou odolnost a pevnost jako originální vůz. V případě nehody pak může jít doslova o život – když se automobil přetrhne napůl.

Magnety i v tomto případě tedy chrání vaši bezpečnost.

Sledujte další magnetické zajímavosti na blogu Magnetik.cz.