Čím to, že je v autě slyšet autorádio? Díky reproduktorům, které bývají ve dveřích i jinde v autě. Kde a proč jsou v nich ukryté magnety? Zjistěte v dalším díle seriálu Magnety v automobilech.

Reproduktor ve dveřích auta.
Reproduktor ve dveřích auta.

V každém autě jsou desítky i stovky magnetů. Kam všude je výrobce automobilu instaloval a proč, postupně odhalujeme v seriálu Magnety v automobilech. Z minulých dílů už víte, jak díky magnetům fungují brzdová světla, bezpečnostní pásy v autě, systém ABS nebo jak třeba automobil pozná, že máte otevřené dveře automobilu.

Čím to, že je v autě, ale nejen v autě, slyšet rádio? Zvukový signál se šíří po natažených vodičích až k reproduktorům, které vydávají zvuk. V každém, dnes používaném větším reproduktoru, je zabudovaný magnet.

Klasický typ reproduktoru.
Klasický typ reproduktoru.

Cívka rozkmitá membránu = zvuk

Běžné elektrodynamické reproduktory se skládají z několika částí. Na zadní straně je uprostřed reproduktoru ukrytá pohyblivá cívka, která je spojená s membránou. Ta bývá papírová, plastová nebo z jiného tenkého a materiálu, který může vibrovat.

Okolo cívky je umístěný permanentní kruhový feritový magnet, neodymové tyčové magnety, případně jiné druhy magnetů. Jakmile do cívky začne proudit signál z autorádia, cívka začne pracovat jako elektromagnet a působením magnetických sil vůči permanentnímu magnetu se rozkmitá. Zároveň rozkmitá membránu. Membrána vyvolá malé tlakové vlny, které ucho vnímá jako slyšitelný zvuk.

Membrána reproduktoru.
Membrána reproduktoru.

Ferity, AlNiCo i neodymy v reproduktorech

Ve většině reproduktorů jsou použité feritové magnety. Dodnes se však dají pořídit i velice staré reproduktory z minulého století s AlNiCo magnety.

U novějších typů výrobci používají také magnety neodymové, hlavně při výrobě výškových reproduktorů nebo sluchátek. Jejich hlavní výhodou je nižší hmotnost a rozměry při stejné magnetické síle, ve srovnání s feritovými magnety.

Moderní typ reproduktoru.
Moderní typ reproduktoru.

Někteří audiofilové prohlašují, že při poslechu hudby poznají rozdíl, jestli je v reprobedně použitý feritový nebo neodymový magnet.

Podívejte se na videu, jak reproduktor funguje.

Díky magnetům můžete v autě i doma či jinde poslouchat svoji oblíbenou muziku nebo mluvené slovo.

A co v autě při jízdě nejraději posloucháte vy?

Sledujte další magnetické zajímavosti na magnetickém blogu Magnetik.