K čemu je potřeba, aby moderní řidicí jednotka automobilu měla přehled o natočení a poloze volantu? Pomocí čeho se to zjišťuje, jak systém funguje a kde jsou v něm ukryté magnety? Podívejte se na funkci snímače úhlu řízení v dalším díle seriálu o využití silných magnetů v automobilech.

Snímání úhlu řízení a volantu pomocí magnetů

Obdobně jako na mnoha jiných místech v autě, i pro zjišťování polohy či natočení volantu slouží Hallovy spínače – snímače. Pro detekci polohy volantu jich v autě bývá více než deset. Každý z Hallových snímačů reaguje na přítomnost magnetického pole, jež způsobují malé silné permanentní neodymové magnety.

Hallovy snímače v automobilu.

Hallovy snímače bývají připevněné na jedné straně, dokola okolo hřídele volantu. Proti nim jsou umístěné permanentní magnety. V některých systémech magnetickou sílu, kterou magnety na Hallovy snímače působí, přerušuje kovový kotouč s otvory, jenž je pevně spojený s hřídelí volantu.

Schéma snímače natočení volantu.
Schéma snímače natočení volantu.

Pokud řidič volant natočí tak, aby na Hallovy snímače působily magnety, vyšlou signál řidicí jednotce. Ta jej zpracuje a podle konkrétní situace využije k vyslání informace do dalších systémů ke stabilizaci automobilu, například ESP – Elektronickému stabilizačnímu programu (Electronic Stability Program).

Informace získané ze snímače natočení volantu mohou být využívané rovněž pro funkci systému udržení automobilu v jízdním pruhu nebo natáčení světlometů v zatáčkách.

Snímač úhlu řízení u Golfu.
Snímač natočení volantu u Golfu.

U starších vozidel bývaly snímače natočení volantu analogové a fungovaly na bázi potenciometru. Existují také snímače optické.

Jak funguje systém ESP, můžete zhlédnout na videu.

Jak funguje stabilizační systém ESP.

Proč a kdy snímač úhlu řízení kalibrovat?

Snímač úhlu řízení se dá kalibrovat. To je potřeba, pokud jej vyměňujete, případně dojde k zásahu do nastavení geometrie automobilu, anebo k výměně řidicí jednotky, která je se snímači natočení volantu spárovaná.

Proč kalibrovat snímač úhlu řízení.

Sledujte další zajímavosti o využití magnetů v automobilech na blogu Magnetik.