Skoro každý kluk i holka o nich v dětství snili – o magnetických botách a chůzi po stropě. Existují i ve skutečnosti? Podíváme se, jak si pár nadšenců magnetické boty vyráběli a jestli se v nich dá chodit třeba po ocelových nosnících, traverzách nebo plechové střeše.

Magnetické boty u nás a ve světě. Existují vůbec?

Existují boty, které mají vložené magnety, ale nejsou to boty, které by se daly nazvat magnetickými botami v pravém slova smyslu. Magnetické boty by byly boty, které jsou sestavené ze silných magnetů a byly by schopné přitahovat k sobě kovové předměty.

Slabé vložené magnety v botách, spíš přesněji magnetické vložky do bot, využívají někteří lidé ze zdravotních důvodů. Domnívají se, že jim zmírní bolest v nohách nebo je mají jako prevenci únavy nohou při dlouhodobém stání či chůzi. Nicméně, vložené magnetické vložky nejsou dostatečně silné na to, aby vás udržely při chůzi po ocelové stěně.

U nás na trhu najdete pouze magnetické pedály MagPed. Uvnitř cyklistických pedálů jsou zabudované jeden nebo dva magnety. K magnetickým pedálům cyklisté používají speciální boty s kovovými destičkami na spodní straně podrážky. 

Ve vedlejším Polsku seženete magnetické boty, přesněji návleky na nohy pro koně, které jsou určené pro masáže, rehabilitaci a léčbu otoků, poškození vazů, šlach v dolní části koňské končetiny.

V zahraničí existují magnetické boty pro práci na kovové feromagnetické střeše, například z pozinkových ocelových plechů. Silné magnety jsou umístěné v podrážce. Díky kombinaci gumové podrážky a magnetů v botách můžete bezpečněji chodit po kovových střešních plochách s většími sklony. 

Boty se zabudovanými magnety
Boty se zabudovanými magnety.

Ale co opravdové magnetické boty?

Magnetické vložky do boty nebo boty pro práci na střeše jsou sice užitečné vynálezy, ale co opravdové a pořádně silné magnetické boty, které znáte třeba ze sci-fi filmů? Existují?

Ano, jenže spíš jen ve filmu, alespoň prozatím. Teoreticky není problém vytvořit boty, které vás udrží třeba na ocelové traverze hlavou dolů. Jenže problém je v tom, že chodit v nich asi nepůjde.

Zabudované magnety by musely mít obrovskou sílu, aby vás udržely. A ta by byla tak velká, že ji prostě jednoduše nepřekonáte a nohu v takových magnetických botách od nosné konstrukce nezvednete, neodcvaknete.

Jinak by to mohlo fungovat ve vesmíru, kde není zemská gravitace. Tam by k přicvaknutí magnetických bot mohly stačit i slabší magnety, které pak i vlastní silou od podkladu odcvaknete. Testovat to asi nebudeme.

Dalším řešením může být použití silných elektromagnetů, které budete ovládat pomocí ovladače v ruce. Standardně nic takového sice na běžném trhu zatím není, čtěte však dál.

Používají astronauti magnetické boty ve vesmíru?

Astronauti doposud magnetické boty ve skutečném kosmickém letu zřejmě nepoužili. Vesmírné lodě jsou většinou vyrobené z hliníku nebo speciálních slitin, které nejsou feromagnetické. NASA používá hliníkové slitiny, protože jsou lehčí, odolné proti korozi a snadno se opracovávají. Vesmírné lodě by musely třeba mít na vnější straně trupu chodníky z ocelových plátů, po kterých by astronautu mohli chodit v magnetických botech. 

Vesmírná loď
Vesmírná loď.

Pokud by byl trup lodi z feromagnetického materiálu, museli by mít boty spínací mechanismus, aby bylo možné jej vypnout a zapnout. Podobně jako jej mají svařovací magnety nebo velice silné břemenové magnety.

Magnetická nadšenkyně z Ameriky 

Magnetická nadšenkyně pod přezdívkou jenfoxbot experimentovala s různými typy bot a nakonec si vyrobila magnetické boty z bot pro snowboard. Do podrážek zašroubovala několik magnetických úchytů.

Autor bláznivých vynálezů z Velké Británie

Colin na svém YouTube kanále ukazuje, jak pěkné magnetické boty si vyrobil pomocí elektromagnetů. A fungují!

Chcete si také vyrobit magnetické boty? Není snadné je vytvořit. Jak jsme psali výše, boty vás udržet mohou, ale nebude v nich možné chodit. Záleží také na tom, zda plánujete v botách chodit nohama vzhůru nebo normálně, třeba jen po plechové střeše. K silnému ocelovému materiálu se totiž extrémně silné neodymové magnety přicvaknou tak silně, že se vám nepodaří pak ani zvednout nohy.

Pár tipů, co se může k výrobě magnetických bot hodit

  • Pevné boty – boty musí být vyšší, na zavazování nebo s pevnými přezkami, pevné, aby vám z nich nohy při zatížení hmotností těla nevyklouzly. Dobrou volbou mohou být například boty na snowboard nebo skelety od kolečkových bruslí. Stačí z bazaru, protože je poničíte a na nic jiného potom asi použít nepůjdou.
  • Neodymové magnety – ideálně ploché magnetické úchyty s otvorem pro šroub. Je lepší použít více menších magnetických úchytů než málo velkých a silných. Se slabšími magnety se lépe manipuluje.
  • Šrouby se zápustnou hlavou – pomocí šroubů M4 nebo M5 (záleží na typu úchytu) magnetické úchyty přišroubujete k botě. Použijte šrouby s kratší délkou, než je podrážka boty, aby vás pak šrouby neškrábaly do nohou. Případně si pořiďte nějaké silnější vložky do bot.
  • Aku vrtačka s vhodným vrtákem, pravítko, fix.
  • Ochranné rukavice, chrániče, přilba – to až bot prasknout nebo vás magnety neudrží. A nezkoušejte to bez asistenta, aby vás pak měl kdo zachránit.

Pozor: toto není návod, jak si magnetické boty vyrobit, jde pouze o tipy. Pokud se silnými magnety zkušenosti nemáte, raději s nimi nemanipulujte. Extra silné magnety jsou nebezpečné, mohou způsobit vážné úrazy.

Máte zkušenosti s magnetickými botami? Napište nám.

A sledujte další magnetické zajímavosti na blogu Magnetik.