Návod na výrobu kuchyňské chňapky.

Baví vás domácí šití? Zužitkujte zbytky látky a ušijte si originální kuchyňskou chňapku s feritovým magnetem. Kuchyňská chňapka ochrání vaše ruce od rozpálených hrnců, pánví a zároveň je ozdobou vaší kuchyně. Uvidíte, že je to jednoduché a zábavné. Zhlédněte podrobný návod na výrobu kuchyňské rukavice.

Na výrobu jedné chňapky potřebujete:

  • 4 kousky barevné bavlněné látky – 2 ks látky na lícovou stranu, 2 ks na rubovou stranu. Každý kus o rozměru cca 25 × 30 cm.
  • 2 ks vatelínu stejného rozměru. Poslouží jako výplň.
  • Feritový magnet o průměru 25 mm.
  • Nůžky.
  • Špendlíky.
  • Krejčovskou křídu nebo gelové pero na textil.
  • Nit a šicí stroj.

Postup na výrobu kuchyňské chňapky s magnetem v 8 krocích:

1) Pokud vám chybí kuchyňská rukavice, kterou můžete obkreslit, vyrobte si krejčovský střih do tvaru chňapky ze slabého papíru.

2) Střih položte na látku i vatelín a obkreslete krejčovskou křídou nebo perem na textil.

3) Podle obrysů, které teď máte na látce a vatelínu, vystřihněte tvar chňapky. Po okrajích nechte 1 cm na šev. Tam, kde budete vsunovat ruku do rukavice, nechte přídavek asi 4 – 5 cm.

4) Kusy textilu na sebe navrstvěte – dolů položte vnitřní, rubovou látku, na ni vatelín a navrch vnější, lícovou látku. To samé udělejte i pro druhý díl chňapky, celkem tedy 2×.

5) Oba navrstvené díly položte k sobě lícovou, pohledovou stranou chňapky. Sešpendlete, nastehujte a sešijte na šicím stroji. Okraje začistěte. Pro lepší sešití si k sobě kusy přišpendlete. Pozor, myslete na ponechání otvoru pro ruku.

6) Pomocí otvoru pro ruku chňapku obraťte na líc.

Kuchyňská chňapka

7) Teď ušijte kapsičku pro magnet v místě otvoru na ruku. Feritový magnet pak vložte do kapsičky mezi vrchní látku a vatelín.

Kuchyňská chňapka.

8) Nakonec okraj chňapky dvakrát zahněte, nastehujte a prošijte na šicím stroji. Kapsičku s magnetem neprošívejte. Kraj rukavice v místě magnetu přišijte ručně.

Hotovo? Chňapku v kuchyni nacvakněte na jakýkoliv kovový povrch, třeba na mikrovlnku, digestoř, lednici či topení.

Pokud ráda šijete, vyrobte si také upínací stuhy na závěsy, stínidla a zástěny na okna či skleněné výplně dveří s využitím neodymových magnetů. Inspirujte se článkem 6 tipů pro šicí potřeby. Ušijte si dekorace s magnety.

Čtěte dál blog Unimagnet a získejte další užitečné tipy do domácnosti.

Foto: Žatecký spolek Handicap