Co jsou magnetické úchyty nazývané a používané také jako magnetické držáky? V článku vás seznámíme s těmi nejoblíbenějšími. Podívejte se, které tvary a typy magnetických úchytů či držáků existují i na co se hodí.

Detailněji se budeme věnovat jednotlivým typům magnetických úchytů v dalších článcích seriálu o neodymových magnetech. V tomto článku najdete jejich základní souhrn.

9 typů a tvarů magnetických držáků

Magnetické úchyty jsou silné neodymové magnety, které výrobci pro větší odolnost i možnost pevnějšího uchycení zapouzdřují do kovového pouzdra z poniklované či jinak povrchově upravené oceli.

Součástí pouzdra bývá buď jen otvor na přišroubování, případně čep nebo otvor se závitem. V něm už může být vešroubovaný hák i oko na zavěšení. Existují ale i magnetické úchyty v kovovém pouzdře bez otvoru.

Podívejte se na přehled jednotlivých typů magnetických úchytů.

1) Kruhové a kvádrové magnety s otvorem a prohlubní na šroub

Kruhové magnetické úchyty.
Kruhové magnetické úchyty.

Kruhové úchyty mají prohlubeň pro šroub se zápustnou hlavou. Kvádrové úchyty mohou mít i dva otvory pro šroub. Přišroubujete je do hmoždinky na stěnu, do dřeva, za pár minut si vyrobíte třeba magnetický držák na nářadí. Dá se s nimi vytvořit magnetické zavírání dvířek, použít jako nábytkové magnety, připevnit reklamu.

Kvádrové magnetické úchyty.
Kvádrové magnetické úchyty.

2) Magnetické háky a háčky

Magnetický háček.
Magnetický háček.

Základnu magnetického háčku tvoří úchyt s vnitřním závitem, do kterého je ocelový háček přišroubovaný. Na háček, po jeho přicvaknutí na feromagnetickou plochu z oceli či železa, snadno zavěsíte různé náčiní, sáčky, kabely, výzdobu, dekorace a vytvoříte si tak závěsný magnetický držák.

Magnetický háček v zahradním altánu.
Magnetický háček v zahradním altánu.

3) Magnetické úchyty se závěsným okem či karabinou

Magnetický úchyt s okem.
Magnetický úchyt s okem.

Úchyt s okem je podobný magnetickému háčku, ale narozdíl od háčku má oko, skrz které provléknete třeba lanko nebo zavěsíte dekoraci. K dispozici jsou také magnetické karabiny, jež mají zavírací mechanismus pro zajištění proti vypadnutí lanka.

4) Magnetické úchyty se závitovým čepem

Magnetický úchyt se závitovým čepem.
Magnetický úchyt se závitovým čepem.

Magnety – úchyty se závitovým čepem jsou silné magnetické kotouče opatřené poudzrem. Pomocí závitového čepu je snadno přišroubujete ke kovovému, dřevěnému i jinému povrchu. Na magnet pak můžete přicvaknout kovové náčiní, drobné nářadí nebo si z úchytu vyrobit dveřní zarážku.

Tyto magnetické držáky seženete i v pogumované variantě. Pogumované magnety jsou ideální pro hladké lakované povrchy náchylné k oděru. Guma – pryž chrání povrch před poškrábáním.

5) Magnetické úchyty s vnitřním závitem

Magnetický úchyt s vnitřním závitem.
Magnetický úchyt s vnitřním závitem.

Úchyty s vnitřním závitem vypadají podobně jako úchyty se závitovým čepem. Narozdíl od nich ale mají závit uvnitř výstupku. Existuje rovněž pogumovaná verze magnetického držáku.

Využití magnetických úchytů.
Využití magnetických úchytů.

6) Válcové magnetické úchyty s vnitřním závitem

Válcový úchyt s vnitřním závitem.
Válcový úchyt s vnitřním závitem.

Válcové úchyty mají tvar válečku, uvnitř kterého vede vnitřní závit. Lze je přišroubovat například na závitovou tyč nebo šroub.

7) Magnetické úchyty s mosazným pouzdrem

Magnetický úchyt v mosazném pouzdře.
Magnetický úchyt v mosazném pouzdře.

Úchyt s mosazným pouzdrem ukrývá neodymový magnet s vnitřním závitem opatřený obalem z mosazi. Magnetický úchyt má tvar prstence s bipolární magnetizací. To znamená, že má jeden magnetický pól na vnitřní a druhý na vnější straně. Tyto válcové úchyty se využívají například ve strojírenství nebo robotice.

8) Ploché magnetické úchyty

Do kategorie magnetických úchytů patří i ploché úchyty, což jsou pouze silné kotoučové magnety v ocelovém pouzdře bez otvoru. Můžete je na nosný podklad nebo do připraveného vyfrézovaného otvoru například přilepit a vyrobit si tak magnetický držák.

Šroubovací základny – protikusy k magnetům

Ocelové šroubovací základny.
Ocelové šroubovací základny.

Ocelové šroubovací základny slouží jako protikusy k magnetických úchytům a kotoučovým magnetům. Mají otvor a prohlubeň na šroub M4 nebo M5 se zápustnou hlavou pro snadné přimontování. Jsou vyrobené z oceli, nejedná se tedy oo magnety, ale magnety na nich dobře drží.

9) Extra silné magnety na magnet fishing

Magnety pro magnet fishing.
Magnety pro magnet fishing.

Speciálním typem magnetických úchytů a držáků jsou velice silné magnety pro lovce pokladů na magnet fishing. Jedná se o neodymové magnety, které jsou vlisované v ocelovém pouzdře. Mají jeden nebo i více otvorů se závitem k přišroubování nosného oka. Magnety na magnet fishing udrží stovky kilogramů a jsou určené hlavně pro vytahování těžkých předmětů z vodních hlubin.

Čtěte dál blog Magnetik a podívejte se, které další typy neodymových magnetů existují.