Na co se vám hodí magnetické držáky a úchyty zapuštěné v ocelovém pouzdře, které nemají otvor na přišroubování? Když nemůžete vrtat. Čtěte dál a zjistěte více.

Co jsou ploché magnetické úchyty a jak vypadají

Ploché magnetické úchyty mají tvar kotouče. Silný magnetický kotouč je zapuštěný a vlepený do ocelového pouzdra. Ocelové pouzdro zvyšuje přídržnou sílu magnetu a zároveň jej chrání proti poškození. Kotoučové úchyty mívají průměr od 10 do 40 mm. Stačí si vybrat.

Ploché magnetické úchyty.
Ploché magnetické úchyty.

Kde ploché magnetické držáky využít?

Ploché magnetické úchyty využijete tam, kde potřebujete přimontovat silný magnet, ale nemůžete nebo nechcete do nosného materiálu vrtat, aby se k němu dal magnetický úchyt přišroubovat. Plochý magnetický úchyt je určený zejména k nalepení či vlepení do připraveného otvoru.

Tyto magnetické držáky se vám budou rovněž hodit tam, kde požadujete větší magnetickou sílu než u standardních neodymů bez pouzdra. Ploché magnetické úchyty mají v porovnání s běžnými neodymovými magnety stejných rozměrů větší magnetickou sílu. A díky ocelovému pouzdru jsou navíc odolnější.

Vlastnosti plochých magnetů v ocelovém pouzdře

Odolnost proti korozi

NdFeB magnet není korozivzdorný, je určený do suchého vnitřního prostoru. Po delší době ve venkovním prostředí se může na ocelovém pouzdře vytvořit rez, ale to nemusí mít vliv na funkci magnetu.

Maximální provozní teplota

Většinu plochých magnetických úchytů můžete použít až do teploty 80 °C bez ztráty magnetizace. Avšak lepidlo, které spojuje magnet a ocelové pouzdro, může při trvalém zahřívání na tuto teplotu zkřehnout. Tyto úchyty raději používejte při běžné pokojové teplotě.

Směr siločar a magnetická síla

Siločáry klasického neodymového kotouče směřují kolem magnetu ve všech směrech. Naopak u zapouzřených magnetů směřují magnetické siločáry dolů přímo na kontaktní plochu – tím se magnetická síla shromažďuje na ploše a úchyty k podkladu přilnou pevněji.

Proč ploché úchyty nejdou přicvaknout přímo na sebe?

Přichytit dva „hrncové“ magnety na sebe není možné. Magnety v pouzdře se silně odpuzují, protože mají na povrchu stejný magnetický pól. K sobě se přicvaknou jen v okrajích, jako vidíte na obrázku.

Ploché magnetické úchyty.
Ploché magnetické úchyty.

Jaké protikusy jsou vhodné k magnetům v ocelovém pouzdře?

Vhodným protikusem pro ploché magnetické úchyty jsou kotoučové ocelové základny, jež magnetické nejsou, jsou feromagnetické a magnety na nich dobře drží. Mají otvor pro šroub se zápustnou hlavou, takže je snadno přišroubujete i k nemagnetickému povrchu. Vyberte protikus, který má o něco větší průměr než magnetický úchyt, aby k němu magnet 100% doléhal.

Ploché magnetické úchyty a ocelové základny.
Ploché magnetické úchyty a ocelové základny.
Ploché magnetické úchyty a ocelové základny.
Ploché magnetické úchyty a ocelové základny.

Zjistěte další využití i jiných typů neodymových magnetů na blogu Magnetik.cz