Skrz magnetický úchyt s okem snadno protáhnete lanko, provázek nebo kabel. Potom jej stačí přicvaknout k feromagnetické ploše. Úchyt s okem využijete v obchodě, skladu, domácnosti i dílně a zahradě k zavěšení předmětů. Inspirujte se tipy a zjistěte, na co se vám budou hodit.

Z čeho jsou vyrobené magnetické úchyty s okem a jaké mají vlastnosti

Magnetický háček s okem.
Magnetický háček s okem.

Magnetické úchyty s okem jsou vyrobené z neodymového kotouče zabudovaného do ocelového pouzdra s vnitřním závitem. Do závitu výrobce zašrouboval kovový závěsný šroub s okem. Závěsné oko můžete vyšroubovat a nahradit třeba hákem nebo šroubem.

Ocelové závěsné oko.
Ocelové závěsné oko.

Úchyty jsou navržené pro vnitřní použití, protože magnet v ocelovém pouzdře může při dlouhodobém používání venku začít korodovat. 

K jakému povrchu hák s okem přichytíte?

Úchyt s okem drží na jakémkoliv feromagnetickém povrchu ze železa a oceli či niklu. Přicvaknete jej například k ocelové konstukci ve skladu nebo regálu v obchodě, ke stropním nosníkům, k plechové skříni v dílně, ale i na ledničku nebo kovovou zárubeň.

Kovový regál ve skladu.
Kovový regál ve skladu.

Jaký je rozdíl mezi magnetickým háčkem a úchytem s okem 

Rozdíl mezi hákem na zavěšení a okem je v tom, že okem se dá provléct lanko, provázek, natáhnout vodicí lanka pro popínavé rostliny, zavěsit osvětlení, přivázat dekorační síť. Do oka lze také zacvaknout karabinu.

Z magnetického háčku by lanko nebo provázek sklouzl, proto se háčky hodí jen pro zavěšování předmětů na svislých plochách. Úchyt s okem můžete přicvaknout i ke stropním nosníkům nebo na horní části regálu. Tady je pár tipů, kde háčky použít.

Magnetický háček.
Magnetický háček.

Kolik magnetické úchyty s okem udrží?

Magnetická síla bude největší, když magnetický úchyt s okem přicvaknete třeba ke stropu na ocelovou traverzu, tak aby magnet směřoval dolů k zemi. Pak na něj totiž tolik nepůsobí smyková síla. Umístíte-li jej na svislou plochu, může se jeho nosnost snížit na 15–25 %. Podívejte se na článek Přídržná vs. smyková síla magnetů – kolik kg magnety udrží? 

7 tipů využití magnetů s okem 

Magnetické úchyty s okem mají podobné využití jako magnetické háčky. 

  1. Přicvakněte magnetické háky ke kovovým částem, nosníkům, sloupkům zahradního altánu, balkónu nebo párty stanu. Do ok úchytu zavěste pomocí esíčkového háčku dekorační světelný řetěz, lampiony nebo zvonkohru. Až budete chtít, dekorace a magnety jednoduše odstraníte.
Venkovní posezení.
Venkovní posezení.
  1. Jak zavěsit věnec na dveře? Pokud mají vaše vchodové dveře vpředu kovový prvek, na kterém drží magnety, stačí věnec přivázat k oku úchytu a ten pak přicvaknout ke dveřím.
  1. V autodílně nebo garáži pomocí háků s okem upevněte na stropní kovový nosník infrazářič. Bez vrtání. Před teplým obdobím roku stačí úchyty sejmout a infrazářič uložit.
  1. Hledáte způsob, jak namontovat čidla domácí meteostanice? Vyzkoušejte použít několik magnetů s závěsným okem. Záleží na konstrukci. Možná budete muset oko nahradit šroubem.
  1. Hrajete pétanque a nechce se vám ohýbat pro koule? Vyrobte si magnetický sběrač koulí z úchytu a slabého lana.
Magnetický sběrač pétanque koulí.
Magnetický sběrač pétanque koulí.
  1. Jste-li fotbalovým či hokejovým fanouškem, anebo jen chcete dočasně vyjádřit svůj názor na současnou situaci ve světě, budou se vám hodit háky na zavěšení vlajky. Vlajku přivažte k okům magnetu a magnet přicvakněte ke kovovému zábradlí na balkóně.
  2. Využijete je pro napnutí vodících lanek pro pokojové rostliny nebo jimi připevníte stropní svítidla.
Závěsné květiny.
Závěsné květiny.

Magnetické karabiny

Magnetická karabina.
Magnetická karabina.

Podobně fungují i magnetické karabiny. Základem magnetické karabiny je ocelové pouzdro se silným neodymovým magnetem. Karabina je připevněná k oku základny. Jedná se o klasickou karabinu s pojistným patentem proti vypadnutí zavěšeného předmětu. Omrkněte také tipy na využití magnetické karabiny.

Podívejte se další použití neodymových magnetů na blogu Magnetik.cz.