Magnetické tyče a neodymové magnety, válečky využijete k prezentačním účelům ve firmě, k připevnění vzdělávacích materiálů ve škole, výrobních návodů v dílně nebo k přichycení fotek z dovolené doma na nástěnce. Zároveň jsou součástí různých strojů v průmyslové výrobě, přístrojů, senzorů v automotive. Ve větších podobách slouží jako separátory špon, uvolněných šroubů, hřebů v potravinářské výrobě, mlýnech.

Zjistěte, které typy neodymových i jiných tyčových magnetů existují a kde všude se dají přicvaknout.

Co jsou magnetické tyče a jak se rozlišují od kotoučů?

Magnetické tyče jsou magnety ve tvaru tyčinky, válečku, tyčí. Jsou podobné kotoučovým magnetům, ale s tím rozdílem, že výška tyčového magnetu je větší než jeho průměr. Díky svému tyčovému tvaru magnet snadno uchopíte do ruky.

Které typy tyčových magnetů existují?

Podle magnetizace se rozdělují na axiální a diametrální.

Běžné tyčové magnety jsou magnetizované axiálně, to znamená, že magnetické póly mají na malých rovných plochách – kolmo na plochu.

Axiální tyčový magnet.
Axiální tyčový magnet.

Diametrálně magnetizované tyče se přitahují svými boky – svisle na plochu.

Diametrální tyčový magnet.
Diametrální tyčový magnet.

Na ukázku magnetického pole tyčového magnetu se dobře hodí 12 mm AlNiCo tyčový magnet. Jeho červenozelená barva demonstruje magnetické póly.

Magnetické separační tyče

Magnetická separační tyč.
Magnetická separační tyč.

Magnetické separátory s neodymovými magnety používají ve firmách v potravinářském, textilním, farmaceutickém průmyslu, v mlýnech nebo při výrobě skla a plastů.

Separátory pomocí magnetů zachytí nežádoucí kovové nečistoty, špony v sypkých směsích i tekutinách. Chrání tak výrobní technologii před poškozením a zabraňují, aby se kovové částice dostaly do výrobku.

Kam magnetické tyče přicvaknout?

Díky svému tvaru se magnetické tyče hodí tam, kde neodymový magnet potřebujete často přesouvat. Jsou ideálními magnety pro prezentační a studijní účely. Přicvaknete je k magnetické tabuli, magnetické nástěnce, plechové skříni, lednici či jinému feromagnetickému kovu.

Magnety můžete rovněž přichytit na pěnovou kovovou pásku, kterou snadno nalepíte na zeď. Využijete tak i prostor na stěně, třeba nad pracovním stolem. K dispozici je i větší kovová fólie 100 × 62 cm pro vytvoření magnetické nástěnky.

Na co se neodymové tyčky a tyče hodí?

V průmyslu a výrobě jsou součástí strojů, přístrojů, elektromotorů, senzorů pro automotive a automobily.

V mlýnech, potravinářské výrobě či petrochemickém průmyslu magnetické separátory s tyčovými magnety chrání výrobní technologie a zamezují, aby se kovové špony dostaly do finálních výrobků.

Magnetický separátor ve mlýně.
Magnetický separátor ve mlýně.

V kanceláři je využijete pro připevnění poznámek, dokumentů, plánů, účtenek, vizitek nebo pohlednic od kolegů z dovolené. Při prezentacích a na poradách jimi přicvaknete nákresy a grafy.

Tyčový magnet na magnetické nástěnce.
Tyčový magnet na magnetické nástěnce.
Tyčové magnety na nástěnce.
Tyčové magnety na nástěnce.

V domácnosti pomocí tyčových magnetů vystavíte dětské obrázky, plakáty, fotografie, oblíbené recepty či rodinné vzkazy na ledničku nebo magnetickou tabuli.

Tyčový magnet na ledničce.
Tyčový magnet na ledničce.
Tyčové magnety na magnetické nástěnce.
Tyčové magnety na magnetické nástěnce.
Utěrka připevněná tyčovými magnety.
Utěrka připevněná tyčovými magnety.

V dílně se vám budou hodit k přicvaknutí náčrtků, výrobních návodů, objednávek a poznámek.

Tyčové magnety na pozinkovaném plechu.
Tyčové magnety na pozinkovaném plechu.

Ve škole jimi připevníte mapy a edukativní obrázky.

Máte rádi magnetické stavebnice? Vyzkoušejte z delších tyčových magnetů a magnetických kuliček sestavit krychli nebo jiné tvary.

Vyzkoušejte další magnetické tipy na blogu Magnetik.cz.