Jak neodymové magnety – kruhy či prstence vypadají a které typy existují? Jedná se o kotoučové magnety s otvorem. Existují například magnety vhodné pro zavírání šperků, magnety s otvorem pro šroub, ale i pogumovaná varianta kruhového magnetu, který je odolný dešti, ideální do exteriéru. Podívejte se, kde všude se vám budou neodymové kruhy hodit.

Jak vypadají neodymové magnety – magnetické kruhy a prstence

Magnetické kruhy jsou neodymové magnety s otvorem. Jejich tvar se liší podle rozměru magnetu a velikosti otvoru. Mohou mít tvar kotouče jen s malým otvorem, válečku s otvorem i prstence s velkým otvorem. Na trhu je k dispozici například:

Kruhové magnety.
Kruhové magnety.

Kruhové magnety jsou obvykle magnetizované axiálně, to znamená, že mají póly na rovných kruhových plochách. Existují ale i diametrálně magnetizované kruhové magnety s magnetickými póly na stranách.

Které typy neodymových kruhů jsou a pro jaké využití se hodí?

1) Běžné magnetické kruhy – magnetický kotouč s otvorem

Běžný kruhový magnet.
Běžný kruhový magnet.

Klasické kruhové magnety se vám mohou hodit při vytahování klíčů z kanálu nebo šroubů a hřebíků z nepřístupných míst, při čištění kašny od kovových předmětů. Anebo navlečte magnetické kruhy na lanko a zahrajte si s dětmi magnetické rybičky.

Sportujete? Secvakněte několik prstencových magnetů k sobě a vyrobte si držák na sluchátka. Anebo přicvakněte k silnému kruhovému magnetu drobné mince. Magnet vám poslouží jako magnetická peněženka do kapsy. Díky otvoru si magnetickou peněženku můžete přivázat na šňůrku a připnout k poutku u kalhot.

2) Kruhové magnety s otvorem pro šroub

Kruhový magnet s otvorem pro šroub.
Kruhový magnet s otvorem pro šroub.

Neodymové kruhy mohou mít také kónický otvor, například prohlubeň na šroub M3. K čemu se hodí? Slouží pro zavírání skříněk, k připevnění sítí do oken proti hmyzu nebo k výrobě držáku na nářadí. Ale neodymové magnety jsou docela křehké. Dotahujte šroub opatrně. Pro účely výroby magnetických držáků se lépe hodí odolné neodymové magnety v ocelovém pouzdře.

3) Pogumované a poplastované kruhové magnety

Pogumované magnetické kruhy.
Pogumované magnetické kruhy.

Magnetické kruhy s otvorem existují i v pogumované či poplastované variantě. Gumové nebo plastové pouzdro chrání hladký povrch nosné plochy před poškrábáním. Černý kruhový magnet v plastu je vodotěsný a tím pádem vhodný i do exteriéru. Je omyvatelný. Využijete jej například ve výrobě, skladu, v gastro provozech, pro připevnění venkovní reklamy, pro upevnění venkovních schránek a geocachingových skrýší.

4) Magnetické zapínání

Magnetické zapínání šperků.
Magnetické zapínání šperků.

Vyrábíte náramky, náhrdelníky či jiné ozdoby z bižuterie? Třeba se vám hodí zavírání na magnety. Magnetické zapínání se skládá ze dvou malých, ale silných neodymových kruhů. Je ideální pro zavírání náramků, řetízku, korálků. S magnety půjde náramek zapnout „raz dva“ i jednou rukou.

Podívejte se do návodu, jak magnetické zavírání použít.

5) Radiální prstence

Radiální prstence.
Radiální prstence.

Dalším typem kruhových magnetů jsou radiální prstence, které mají póly umístěné na vnější a vnitřní straně pláště. Radiálně magnetizované magnety se využívají ve strojírenství, robotice nebo chirurgii.

6) Extra silné magnety na magnet fishing pro lovce pokladů

Fishing magnet.
Fishing magnet.

Mezi kruhové magnety se mohou řadit i velice silné neodymové magnety na magnet fishing. Jedná se o zapouzdřené magnetické neodymové kotouče s otvorem a závitem na nosné oko. Slouží pro lovce pokladů, kteří pomocí magnetu a pevného lana v hlubinách rybníků, jezer, řek i městských stok hledají ztracené nebo zahozené feromagnetické předměty.

Oblíbeným je například oboustranný magnet pro lovce pokladů F300.

Tím nejsilnějším, který u nás seženete, je super silný magnet na magnet fishing F1100 s magnetickou silou 2 × 1100 kg!

Objevte další magnetické tipy na blogu Magnetik.cz.