Pokus: Dva neodymové magnety a jablko.

Neodymové magnety jsou nejsilnější na světě. Co se stane, když mezi dva silné magnety z neodymu umístíte jablko, kartón džusu či Apple Watch a magnety pustíte proti sobě? Podívejte se.

Magnety NdFeB obsahují, kromě železa a boru, také neodym – prvek ze skupiny vzácných zemin s vynikajícími magnetickými vlastnostmi. Struktura materiálu je podobná struktuře skla – také se mu někdy říká kovové sklo.

Zřejmě už víte, k čemu všemu se magnet přitáhne, když jej vezmete do ruky. Co se však stane, když proti sobě pustíte dva silné neodymové magnety a ještě mezi ně položíte třeba jablko nebo mobilní telefon?

Magnetické pokusy – „vyhraje“ magnet nebo jablko?

1) Podívejte se na dvě slow-motion videa, jak dva silné neodymové magnety ničí předměty každodenní potřeby – jablko, iPhone, plastový kelímek plný barevných křupek a karton džusu. Pro pokus ve videu techničtí nadšenci použili dva velké kvádrové NdFeB magnety o rozměru 50 × 50 × 25 mm.

Jak to, že se jablko nerozmačkalo? Jablko je dole užší než v horní části a magnety si k sobě „hledají“ cestu co nejmenšího odporu. Proto jablko „vyskočilo“. Třeba by pokus dopadl jinak, kdyby mělo jablko stejné proporce odshora až dolů.

2) V dalším videu magnetičtí testeři provedli podobný pokus , ale s jiným typem „jablka“ – s hodinkami Apple
Watch.

Upozornění: Pokusy a hrátky se silnými neodymovými magnety jsou velice nebezpečné, hrozí riziko úrazu. Dětem do rukou neodymy nepatří vůbec.

Sledujte dál magnetický blog Unimagnet. V jednom z dalších článků vám ukážeme, co se stane, když neodymový magnet pustíte do měděné trubky.