A přece se točí,“ zašeptal Galileo Galilei po nuceném zřeknutí se Koperníkova učení před inkvizitory u soudu, díky čemuž jej potrestali „pouze“ doživotním domácím vězením. Dnes už i děti ve školách vědí, že Země rotuje kolem své osy a zároveň kolem Slunce. Země je také obřím magnetem. Roztočte si díky magnetickému pokusu na plášti volně přiložené křídlové matice.

Velkou magnetickou sílu, byť ne takovou, jako naše planeta, mají i neodymové magnety. Můžete je využít na mnoho magnetických pokusů. Například roztočit ocelové matice křídlovky, které jsou je volně přiložené ke stěně nemagnetického válce..

Na pokus s magnety se vám bude hodit:

  • Pevná základna, na kterou přicvaknete nebo jinak připevníte tyčové magnety.
  • Pár magnetických tyček, například tyčové magnety T-06-08-N s průměrem 6 mm a délkou 8 mm.
  • Válec z nemagnetického materiálu, třeba plastový kelímek.
  • Ocelové (pozinkované) křídlové matice, použili jsme M4.

1) Pro základnu jsme využili kotouč z ocelového plechu. Ale může být jakákoliv jiná, i nemagnetická, k níž magnety přilepíte. Na ocel stačí magnetické tyčky přicvaknout.

Tyčové magnety na ocelovém kotouči.
Tyčové magnety na ocelovém kotouči.

2) Magnety na základnu umístěte do kruhu, podle průměru nemagentického válce, v našem případě plastového kelímku. Použili jsme průhledný, aby bylo dobře vidět, jak pokus funguje.

3) Kelímkem přiklopte magnety, které se musí dotýkat jeho stěny. Avšak jen tak, aby magnetické tyčky zůstaly stále na svém místě a dalo se kelímkem či jiným válcem položeným na základně otáčet.

Magnety zakryté nemagnetickým válcem – plastovým kelímkem.
Magnety zakryté nemagnetickým válcem – plastovým kelímkem.

4) Zvenku ke kelímku, do míst, kde jsou magnety, přiložte křídlové matice. Přicvaknou se přes stěnu válce k magnetům.

Magnetický pokus: otáčející se křídlové matice volně přiložené na nemagnetickém válci.
Magnetický pokus: otáčející se křídlové matice volně přiložené na nemagnetickém válci.

5) Začněte kelímkem otáčet. Díky pohybu válce se začnou kolem své osy otáčet i křídlovky. Magnety je budou držet stále na stejném místě.

6) Otáčet můžete i základnou. Pak se s ní do pohybu uvedou i magnety. Jestliže zároveň podržíte kelímek, aby se neotáčel, potom budou společně s magnety kolem kelímku rotovat i křídlové matice a zároveň se u toho ještě otáčet okolo své osy. 

Volně přiložené křídlové matice se díky magnetům pod stěnou válce otáčejí okolo své osy.

Vyzkoušejte i další pokusy s magnety, které na blogu Magnetik.cz popisujeme.