Na co se hodí kovové základny s otvorem na šroub? Nejčastěji bývají součástí nábytkových magnetů, slouží pro zavírání dvířek. Zjistěte, jak ocelové protikusy vypadají a proč je vhodnější použít k magnetu protikus z oceli místo jiného magnetu.

Jak ocelové protikusy k magnetům vypadají

Ocelové protikusy k magnetům.
Ocelové protikusy k magnetům.

Ocelové šroubovací základny mají tvar kruhu, uprostřed je prohlubeň s otvorem pro šroub se zápustnou hlavou na snadné přimontování. Jsou vyrobené z oceli a poniklované. Nejedná se o magnety, ale magnety na nich dobře drží.

Ocelové kotouče se od sebe liší svým průměrem, výškou a velikostí prohlubně. Ty největší mají průměr 62 mm a výšku 3 mm. Kotouč k materiálu připevníte pomocí šroubů M4 nebo M5.

K čemu slouží kovové protikusy a základny s otvorem pro šroub? 

Kotouče s prohlubní slouží jako základny, protikusy a dorazy ke kruhovým magnetickým úchytům

Šroubovací základny se používají jako nábytkové magnety, dá se z nich vyrobit magnetické zavírání dveří či skříněk, také jimi připevníte reklamní banner. Na jedné straně dvířek bývá přišroubovaný magnetický úchyt a na druhé straně ocelový protikus.

Magnetické zavírání dveří sauny.
Magnetické zavírání dveří sauny.

Proč je vhodnější použít k magnetu ocelový protikus místo druhého magnetu?

Magnetický úchyt s ocelovým protikusem.
Magnetický úchyt s ocelovým protikusem.
  • Jsou levnější než neodymové kotouče.
  • Jsou pevnější – neodymové magnety jsou poměrně křehké a při větším nárazu se mohou roztříštit, stejně tak při silnějším dotažení šroubu.
  • Nemusíte přemýšlet, jak magnet správně otočit – u dvou magnetů se přitahují póly opačné, v případě použití magnetu + ocelového kotoučku spojení funguje v jakékoliv kombinaci.

Při výrobě magnetického zavírání dvířek je tedy lepší zvolit kombinaci magnetického úchytu a ocelového kotouče.

Sledujte dál blog Magnetik.cz a zjistěte, na co se vám mohou neodymové magnety hodit.