Manipulace s těžkými feromagnetickými předměty bývá náročná. Ruční magnetický přenašeč břemen – zvedací magnet je užitečným pomocníkem pro rychlou manipulaci s různými feromagnetickými předměty ze železa, niklu, oceli a dalších slitin obsahujících tyto kovy. Jaké má výhody i nevýhody? Podívejte se, jak magnetický přenašeč funguje a na co jej používat.

Na co se vám magnetický přenašeč hodí

Přenašeč břemen neboli „chňapka“ je užitečným nástrojem v mnoha průmyslových odvětvích, například v zámečnictví, klempířství nebo ve skladech, kde manipulujete s plechy. Slouží k přenášení feromagnetických předmětů ze železa, oceli, niklu až do hmotnosti 50 kg – například železných a ocelových bloků, hladkých výrobků, obrobků, výpalků, plechů.

Magnetický přenašeč
Magnetický přenašeč.

Přenašeč je určen pouze pro ruční manipulaci. Není vhodný pro zavěšení na hák jeřábu nebo jiných transportních zařízeních, jako jsou břemenové magnety. Funguje bez elektřiny.

Jak ruční magnetická chňapka vypadá?

Ruční magnetická chňapka MB je poměrně skladný předmět, který udržíte v jedné ruce. Její hmotnost je 1,85 kg. Spodní část má tvar obdélníku, ve kterém je zabudované nosné madlo. Madlo slouží k držení chňapky a umožňuje manipulaci s ní. 

Tělo chňapky je vyrobené z tvrzeného plastu, což zajišťuje její pevnost a odolnost vůči opotřebení. Bývá v červeno-černém barevném provedení.

Ruční magnetická chňapka MB
Ruční magnetická chňapka MB.

Jak ruční magnetická chňapka funguje

Uvnitř magnetické chňapky MB jsou silné magnety. Magnety vytvářejí silné magnetické pole, které přitahuje železné, niklové a ocelové předměty. Když k chňapce přiblížíte feromagnetický předmět, ihned se přichytí. Po přenesení předmětu sklopíte nosné madlo do vodorovné polohy, přenašeč se deaktivuje a z materiálu odepne.

Podívejte se na video, jak magnetické chňapky fungují.

Madlo má ještě jednu vodorovnou polohu, která rovněž drží materiál přichycený a slouží třeba k posunutí předmětu. Tato poloha madla se hodí i pro případy přenášení materiálu třeba úzkou chodbou nebo mezi paletami či regály ve skladu.

Výhody a nevýhody magnetického přenašeče břemen – chňapky

  • S přenašečem můžete rychle a snadno manipulovat těžkými feromagnetickými předměty bez zbytečné námahy. Navíc je lehký a snadno se ovládá, proto je ideálním nástrojem pro řadu průmyslových aplikací. 
  • Funguje bez elektřiny, takže s ním můžete pracovat i na místech bez přístupu k elektrické energii. Je přenosný a můžete jej použít kdekoliv, kde je to potřeba. 
  • Magnetický přenašeč je vyroben z odolných materiálů, má dlouhou životnost a nízké náklady na údržbu.
  • Jednou z nevýhod však může být, že je použitelný pouze pro ruční manipulaci, nikoliv k zavěšení na hák jeřábu nebo jiné transportní zařízení. K tomu se vám ale více hodí mnohem silnější břemenové magnety. 
Magnetický přenašeč břemen
Magnetický přenašeč břemen.

Bezpečnostní opatření

Pokud přenašeč břemen používáte správně, je velmi užitečným nástrojem, ale nesprávné použití může být nebezpečné a způsobit zranění. Při manipulaci je důležité dodržovat bezpečnostní předpisy, používat ochranné rukavice a obuv s pevnou špičkou. Minimalizujete tak riziko zranění.

Prozkoumejte další využití magnetů ve výrobě a průmyslu na blogu Magnetik.cz.