Samolepicí magnety mají vrstvu silného lepidla, díky které je přilepíte k podkladu. Některé jsou dokonce opatřeny lepicí vrstvou 3M. Zjistěte, jak magnety vypadají, jak je správně k podkladu lepit, aby dobře držely, i pro jaká použití se samolepicí magnety hodí.

Jak vypadají a z čeho jsou vyrobené samolepicí magnety

Typy samolepicích magnetů.
Typy samolepicích magnetů.

Samolepicí magnety jsou silné neodymové magnety, opatřené samolepicí vrstou na ploché straně. Lepicí vrstva může být i od výrobce 3M. Je to tenká vrstva lepidla s ochrannou fólií, díky které přilepíte magnet na vhodný povrch. K nalepení samolepicích magnetů tedy nemusíte použít lepidlo.

Samolepicí magnety mají většinou tvar kotouče nebo kvádru.

Jak správně přilepit samolepicí magnety k podkladu, aby dobře držely?

Povrch nejprve očistěte a raději i odmastěte, aby magnet dobře přilnul. Sejměte z magnetu ochrannou fólii, magnet přiložte na podklad a na chvíli pořádně přitlačte. Silné přitlačení je důležité, aby lepidlo k podkladu dobře přilnulo. Výsledná pevnost spoje závisí na síle přítlaku, ne na době přitisknutí.

Magnety se lepicí vrstvou 3M nejlépe drží na rovném a hladkém povrchu, bez pórů.

Dva způsoby použití samolepicích kotoučů a kvádrů

a) Magnety můžete přilepit na nemagnetický povrch – dveře, dřevěnou nebo plastovou desku, keramické obklady, a k magnetu pak přicvaknout kovový předmět.

Samolepicí kvádrový magnety na dřevěném trámu.
Samolepicí kvádrový magnety na dřevěném trámu.

b) Anebo magnety nalepte na předmět, který chcete přicvaknout k feromagnetické ploše – na magnetickou nástěnku, dvířka ledničky, kovovou konstrukci, plechovou tabuli, radiátor, kovovu zárubeň dveří.

Pro jaká využití se samolepicí magnety hodí?

1) Pokud truhlaříte, využijte samolepicí magnety jako magnetické zavírání dvířek. Magnety přilepte na vnitřní stranu horní kuchyňské nebo koupelnové skříňky. Jako protikus použijte ocelový protiplech. Lépe ale budou držet na hladkém povrchu než na pórovitém dřevu.

Samolepicí kotouč na kuchyňských dvířkách.
Samolepicí kotouč na kuchyňských dvířkách.

2) Mějte spojovací materiál při montáži rychle po ruce. Přilepte několik kvádrových samolepicích magnetů k aku šroubováku a na ně pak nacvakněte šroubky a hřebíčky, se kterými pracujete.

Samolepicí magnety na příklepové vrtačce.
Samolepicí magnety na příklepové vrtačce.

3) Vyrábíte vestavby do obytných vozů? V obytném voze poslouží samolepicí magnety jako držáčky na lehčí otvírák, kovové psací potřeby, nůžky, nožík i malou svítilnu.

Samolepicí magnet v obytném voze.
Samolepicí magnet v obytném voze.

4) Jestliže prodáváte drobné zboží, šperky nebo bižuterii a balíte je do dárkových krabiček, nalepte malý samolepicí kotouč na vnitřní stranu krabičky a jako protikus použijte samolepicí ocelový kotouč.

Samolepicí kotouč v dárkové krabičce.
Samolepicí kotouč v dárkové krabičce.

5) Vyrábíte-li diáře, stejným způsobem přilepte neodymový magnet a ocelový kotouč na obal, desky nebo chlopeň diáře. Budou držet pevně zavřené.

Samolepicí magnety zabudované v klopě diáře.
Samolepicí magnety zabudované v klopě diáře.

Podívejte se na další využití samolepicích magnetů v domácnosti.

A také dál sledujte seriál o neodymových magnetech na blogu Magnetik.cz.