Sbíráte mince? Vyrobte si magnetický tester stříbrných mincí. Pomocí testeru zjistíte, zda je stříbrná mince opravdu ze stříbra nebo se jedná o falzifikát. Podívejte se, jak magnetický tester funguje a jak si jej vyrobit.

Na úvod raději zmiňujeme, že magnetický tester je jednou z několika metod pro detekci falešných mincí. Pokud chcete mít větší jistotu o pravosti mincí, je dobré používat i další metody, například vizuální kontrolu či vážení nebo třeba „cink“ test.

Jak magnetický tester mincí funguje

Stříbro patří mezi diamagnetické látky, které zeslabují vnější magnetické pole a v důsledku toho se od magnetu mírně odpuzuje. Proto by měl neodymový magnet po stříbrné minci klouzat malinko pomaleji než po falešné z jiných kovů.

Návod na výrobu testeru stříbrných mincí

K výrobě testeru si pořiďte 31 kusů kvádrových neodymových magnetů KV-40-10-05-N. Kvádrové magnety jsou magnetizované axiálně, to znamená, že mají severní a jižní pól na obou největších plochách.

Skluznici vyrobte ze dřeva a dřevo nalakujte například čirým lakem nebo upravte, jak se vám líbí. Neodymové magnety připevněte ke kusu železného plátu – první magnet přilepte severním pólem k železnému plátu, jižní pól tedy bude na viditelné straně. Druhý magnet přilepte jižním pólem k plátu, třetí magnet severním pólem k plátu a tak dále až nalepíte všechny magnety.

Podívejte se na návod ve videu.

Tip: Je-li dílna vaším druhým domovem, ručně vyrobený tester bude pěkným dárkem pro sběratele mincí ve vaší rodině nebo pro přítele.

Pokud se vám do výrobu testeru nechce, vyzkoušejte jednoduchý ruční test.

2) Ruční test stříbrných mincí

Zda je mince stříbrná, můžete zjistit i pomocí snadného ručního testu s neodymovým kotoučem. Testované mince podložte třeba knihou, aby byly ve stejném úhlu, a potom na ně pusťte magnet. Po stříbrné minci bude klouzat magnet trošku pomaleji než u falzifikátu.

Inspirujte se dalšími magnetickými návody na blogu Magnetik.cz.