Co by vám mohlo značně usnadnit práci při svařování, ale i natírání či lakování ocelových konstrukcí? Svařovací magnety a magnetické úhelníky. Urychlí vám práci, ať už vyrábíte konstrukce profesionálně nebo to máte jen jako hobby v domácí dílně. Jak fungují, které jsou typy?

Co jsou svařovací magnety a magnetické úhelníky

Svařovací magnety a magnetické úhelníky jsou pomůcky, nástroje, jež využívají magnetické síly k udržení dílů při sestavování železných a ocelových konstrukcí k sobě během svařování. Jsou užitečné pro přesné a bezpečné svařování, protože udržují díly pevně u sebe pod zvolenými úhly.

Zjistěte také, Na co slouží zemnící svařovací magnety – svorky

Jak magnetické úhly fungují

Magnetické svářecí úhelníky fungují na jednoduchém principu. Obsahují zpravidla dva kusy silného ocelového plechu, mezi které je umístěný feritový magnet. Uprostřed některých magnetických úhelníků bývá pro lepší manipulaci otvor. Existují však i jiné podoby, například skládací magnetické úhelníky s možností volby úhlu.

Svářecí magnet s otvorem
Svářecí magnet s otvorem.

Svařovací magnety a magnetické úhelníky jsou užitečné takřka pro každého, kdo pracuje s feromagnetickým kovem – železem, ocelí, niklem, kobaltem. Udržují kovový materiál, který potřebujete spojit, u sebe a vy tak máte volné ruce. Využijete je při svařování, natírání nebo i vrtání. Úhelník udrží materiál v úhlech 45°, 90°, 135° nebo v jiných úhlech – podle typu magnetu.

Dá se magnetický úhelník vyrobit?

Můžete si vyrobit i vlastní magnetický úhelník. Budete k tomu potřebovat kus silného ocelového plechu, spojovací materiál a hlavně silné magnety. Celý proces výroby úhelníku na svařování popisujeme v článku na blogu.

Svařovací magnet, magnetický úhelník usnadní a urychlí práci
Svařovací magnet, magnetický úhelník usnadní a urychlí práci.

Na kterých materiálech svařovací magnet drží a kde ne?

Magnetický úhelník je určený pro práci s feromagnetickými materiály, jako je železo, nikl, kobalt, případně slitiny těchto kovů, třeba ocel. Na těchto materiálech bude magnet držet pevně a bezpečně. Naopak na nemagnetických materiálech, jako je například hliník, měď nebo nerezová ocel, magnet fungovat nebude. U nerezové oceli však záleží na jejím přesném složení.

Magnet na svařování, magnetický úhel
Magnet na svařování, magnetický úhel.

Které typy svařovacích magnetů existují

Na trhu existuje široká škála svařovacích magnetů a magnetických úhelníků, které se liší svou magnetickou silou, rozměry, provedením a funkcemi. Podívejte se na několik příkladů:

1) Svařovací magnet – magnetický úhelník na 11 kg: Tento lehký a kompaktní magnetický úhelník je ideální pro menší projekty.

2) Svářecí magnet – magnetický úhelník pro 23 kg: Středně silný magnetický úhel se vám hodí na přidržení mírně těžších materiálů v úhlech úhlech 45°, 90° nebo 135°.

Svařovací magnety, magnetické úhelníky
Svařovací magnety, magnetické úhelníky.

3) Svařovací magnet – magnetický úhel na 34 kg: Tento robustní červený magnetický úhelník je ideální pro větší projekty a těžší profily, kde je potřeba silnější magnet.

4) Vypínatelný svařovací magnet – magnetický úhelník UWM-35 pro 55 kg: Magnetický úhelník má vypínač, který umožňuje rychlou a snadnou manipulaci s materiálem, zároveň usnadňuje čištění magnetu.

Vypínatelný svařovací magnetický úhelník pro zátěž 22–35 kg
Vypínatelný svařovací magnetický úhelník pro zátěž 22–35 kg.

5+6) Polohovatelný magnetický úhelník – svařovací magnet MWS 10: Tento magnetický úhelník se silou 22 kg je polohovatelný v úhlech 20–200°. Sestavovaný materiál tak sepnete v poloze, jak potřebujete. Pořídit si můžete i silnější verzi svářecího magnetu MWS 20 pro 35 kg

Polohovatelný svařovací magnet, magnetický úhelník pro úhly 20–200°
Polohovatelný svařovací magnet, magnetický úhelník pro úhly 20–200°.

7) Svařovací šestihran – magnetický 6-úhelník na 23 kg: Vícestranný magnetický úhel má šest stran. Umožňuje sestavení svařovaných profilů v úhlech 30°, 45°, 60°, 75° a 90°.

Šestiúhelníkový svařovací magnet se silou 23 kg
Šestiúhelníkový svařovací magnet se silou 23 kg.

8) Vypínatelný svářecí magnet – magnetický úhelník WD-XP pro 24 kg: Tento magnetický úhelník má vypínač, hodí se hodí do každé dílny k přidržení a přesnému spojení svařovaných materiálů v úhlech 45, 90 nebo 135°.

Vypínatelný svařovací magnet na 24 kg
Vypínatelný svařovací magnet na 24 kg.

9) Extra silný ypínatelný svařovací magnet na 185 kg: Silný magnetický úhelník MW-185 udrží v úhlech 90° konstrukce těžké až 185 kg a je tak ideální pro velké projekty. Díky výřezům na spodní straně k magnetu přichytíte rovněž kulatinu, ocelové tyče, trubky.

Extra silný svařovací magnet se silou 185 kg
Extra silný svařovací magnet se silou 185 kg.

Jak správně používat magnetický úhelník

Magnetický úhelník je jednoduchý na použití. Stačí jej přiložit ke kovovým dílům ze železa, oceli, niklu, které chcete spojit. Přicvakne se a díly drží u sebe. Pokud je vypínatelný, aktivujte magnet zapínačem, vypínačem.

I přes velkou magnetickou sílu mají magnetické úhelníky omezený výkon. Není proto možné například pevně uchytit těžké kusy ocelových traverz.

Některé svářecí magnet mohou držet i trubky a kulatinu
Některé svářecí magnet mohou držet i trubky a kulatinu.

Aby vám dlouho vydržel, čistěte úhelník pravidelně

Magnetický úhelník je nenáročný na údržbu. Díky své jednoduché konstrukci je poměrně odolný vůči opotřebení a korozivním vlivům. Nicméně je důležité jej pravidelně čistit, aby zůstal v dobrém stavu.

Čištění magnetického úhelníku je jednoduché. Stačí jej otřít vlhkým hadrem pro odstranění prachu a nečistot. Po čištění je důležité úhelník dobře osušit, předejdete tak vzniku koroze. Podívejte se také na další tipy, jak očistit magnet.

Jestliže je magnetický úhelník vypínatelný, před čištěním magnet deaktivujte. Snadno tak odstraníte nachytané ocelové špony, železné piliny.

Svařovací magnet na přidržení spojovaného materiálu
Svařovací magnet na přidržení spojovaného materiálu.

Na které další činnosti se magnetické úhelníky hodí?

Magnetické úhelníky nejsou užitečné jen při svařování. Díky své schopnosti udržet feromagnetické díly pevně na místě se hodí i pro řadu dalších činností.

  1. Natírání: Magnetický úhelník může udržet díl na místě, zatímco jej natíráte. Natíraný díl během sekundy přicvaknete pomocí magnetu třeba ke svěráku nebo kovové konstrukci pracovního stolu.
  2. Obrábění: Při lehčím obrábění kovů může magnetický úhelník udržet díl pevně na místě, což usnadňuje práci při lehčím broušení, vrtání. Pevnost uchycení záleží na tom, jak pevně a na jakém místě obráběný díl uchytíte.

Usnadněte si práci, využijte magnetickou sílu

Magnetické úhelníky a svařovací magnety jsou skvělými pomocníky nejen při svařování, ale i při dalších činnostech s ocelovými profily, kulatinou, trubkami. Správná údržba a čištění jsou klíčem k dlouhé výdrži těchto nástrojů. 

Využíváte ve své dílně magnetickou sílu?

Podívejte se i na další možnosti využití magnetů ve výrobě a průmyslu.