Magnetický změkčovač vody je zařízení, které využívá magnetické pole k ovlivnění minerálů obsažených ve vodě, zejména vápníku a hořčíku, jež způsobují tvrdost vody. Cílem je zabránit těmto minerálům v usazování a tvorbě vodního kamene v potrubí a na spotřebičích. Jak funguje? Vyzkoušeli jsme magnetické změkčování vody v praxi.

Už v roce 2016 jsme na sesterském blogu publikovali článek Magnetická úprava vody – funguje na tvrdost nebo ne? Nyní jsme to vyzkoušeli zase v praxi.

Jak funguje magnetický změkčovač vody

Magnetické změkčovače vody pracují na základě vytváření magnetického pole kolem potrubí, ve kterém teče voda. Toto pole ovlivňuje ionty, zejména vápník a hořčík, které jsou hlavními složkami tvrdé vody a vodního kamene.

V normálních podmínkách se ionty vápníku a hořčíku v tvrdé vodě spojují a vytvářejí krystaly, které se usazují uvnitř potrubí, ve spotřebičích i površích vodovodních baterií a sanitární keramiky. To vede k tvorbě vodního kamene. Vodní kámen může způsobit zácpy potrubí a hadic, snížit účinnost spotřebičů a zkrátit jejich životnost.

Magnetický změkčovač vody na vodovodní plastové trubce
Magnetický změkčovač vody na vodovodní plastové trubce.

Změna krystalické struktury minerálů magnetem

Když voda prochází silným magnetickým polem vytvořeným změkčovačem, ionty vápníku a hořčíku jsou dočasně ionizované. Tato ionizace mění strukturu iontů tak, že se stávají méně náchylnými ke srážení a vytváření krystalů. V důsledku toho se ionty tolik nesrážejí a neusazují na površích, ale místo toho zůstávají ve vodě a procházejí potrubím.

Minerály ve vodě stále jsou, ale mají jinou strukturu

Magnetické změkčovače vody neodstraňují vápník a hořčík z vody, ale pouze mění jejich fyzikální vlastnosti, aby vodní kámen tolik nevznikal. To je klíčový rozdíl mezi magnetickými změkčovači a tradičními solnými změkčovači, které skutečně odstraňují ionty vápníku a hořčíku z vody a nahrazují je například ionty sodíku.

Jak vypadají a kolik stojí magnetické změkčovače

Dva oblíbené magnetické změkčovače vody na trhu jsou Magiko Apollo M a Magiko Y2 M. Oba produkty mají vysokou účinnost a jsou navržené pro snadnou instalaci a bezúdržbový provoz.

Montáž magnetického změkčovače vody je snadná
Montáž magnetického změkčovače vody je snadná.

Magnetický změkčovač vody Magiko Apollo M

  • Technické informace: Magiko Apollo M je magnetický změkčovač vody, určený pro potrubí o průměru do 20 mm. Má rozměry 55 × 46 × 36 mm a hmotnost 155 g. Jeho magnetizace je N45 a maximální pracovní teplota 80 °C. Magnetická indukce tohoto zařízení je 3100 Gs.
  • Výkon: Tento změkčovač vody využívá silné neodymové magnety ke snížení usazování vodního kamene. Může tak chránit vaše spotřebiče před škodami způsobenými tvrdou vodou.
  • Instalace a použití: Změkčovač vody Magiko Apollo M je navržený pro snadnou instalaci na přívodní potrubí studené vody. Stačí jej nainstalovat na potrubí, nejlépe hned za vodoměrem. Je vhodný pro plastové potrubí s teplotou vody do 80 °C. Pro montáž z vnější strany potrubí jsou přiložené imbusové šrouby a klíč na jejich utažení. Magnetický změkčovač funguje bez přívodu elektrické energie a je bezúdržbový.
MAGIKO Apollo-M - menší magnetický změkčovač vody
MAGIKO Apollo-M – menší magnetický změkčovač vody.

Výkonnější magnetický změkčovač vody Magiko Y2 M

  • Technické informace: Magiko Y2 M je magnetický změkčovač vody určený pro potrubí o průměru do 60 mm. Má rozměry 108 × 72 mm a váží 1 kg. Silné neodymové magnety uvnitř mají magnetizaci N45. Změkčovač funguje do teploty 80 °C. Magnetická indukce tohoto modelu je 3300 Gs.
  • Výkon: Stejně jako model Apollo M, také změkčovač vody Y2 M využívá silné neodymové magnety k redukci usazování vodního kamene, což může prodloužit životnost vašich spotřebičů.
  • Instalace a použití: Instalace Magiko Y2 M je rychlá a jednoduchá. Stačí změkčovač vody připevnit na přívodní potrubí studené vody, ideálně hned za vodoměrem. Pro montáž z vnější strany potrubí jsou přiložené 4 imbusové šrouby a klíč. Magnetický změkčovač funguje bez elektřiny a je bezúdržbový.

Oba změkčovače vody jsou navržené tak, aby byly co nejefektivnější, snadno se instalovaly. Pokud máte tvrdou vodu v domácnosti, mohou být řešením pro její zlepšení.

Magnetický změkčovač vody MAGIKO Y2-M – záruka 120 dní na vrácení, pokud vám nebude fungovat.
Magnetický změkčovač vody MAGIKO Y2-M – záruka 120 dní na vrácení, pokud vám nebude fungovat

Co říkají lidé o magnetických změkčovačích vody?

Podobně jako v jiných oborech, i zde se najdou zastánci i odpůrci magnetického změkčování vody. Magnetické změkčovače vody jsou kontroverzním tématem, a to zejména na diskuzních platformách. 

Uvádíme pár běžných názorů a zkušeností diskutujících:

„Používám magnetický změkčovač vody už několik let a musím říci, že rozdíl je znatelný. Voda je lepší a nemám tak velké problémy s usazeninami v koupelně.“

„Podle mého názoru jsou magnetické změkčovače vody jen dalším marketingovým trikem. Investoval jsem do jednoho a neviděl žádný rozdíl.“

Myslím, že magnetické změkčovače mohou fungovat v určitých situacích, ale neměly by nahradit tradiční solné změkčovače. Je důležité provádět vlastní testování a konzultovat to s odborníky.“

Z komentářů je zřejmé, že názory se liší. Zatímco někteří lidé vidí pozitivní výsledky po použití magnetických změkčovačů, jiní jsou ohledně jejich účinnost skeptičtí. 

Čím to je? Účinnost magnetických změkčovačů vody závisí na několika faktorech, včetně kvality vody, typu potrubí, jeho průměru, průtoku, obsahu minerálů ve vodě. 

Někde magnetické změkčovače vody fungují, někde ne. Ale můžete je do 120 dní vrátit

Výrobce i prodejce jsou si vědomi, že magnetické změkčovače vody nemusí fungovat všude a všem. A proto na svoje produkty nabízejí velice dlouhou záruku vrácení peněz 120 dní. Můžete si tak magnetické změkčovače vody vyzkoušet bez rizika zbytečného nákupu.

Součástí balení magnetického změkčovače vody jsou šrouby na upevnění a utahovací klíč
Součástí balení magnetického změkčovače vody jsou šrouby na upevnění a utahovací klíč.

Otestovali jsme magnetický změkčovač v praxi. Co jsme zjistili?

Teorie je jedna věc, praxe druhá. Vyzkoušeli jsme magnetický změkčovač vody v provozu v domácích podmínkách. Podívejte se, jak to dopadlo.

Pro laické poměření funkčnosti změkčovače vody je nejlepší test realizovat na tepelném spotřebiči, kde vodní kámen vzniká poměrně rychle. Nám k tomu posloužila rychlovarná konvice, samozřejmě nejprve pečlivě vyčištěná a zbavená vodního kamene.

Test: Úprava velice tvrdé vody pomocí magnetu

Máme vodu velice tvrdou s vodivostí cca 680 μs/cm. Pro posouzení postačilo 10 varů v rychlovarné konvici a už se kámen objevoval. Vyfotili jsme.

Pak následovala montáž magnetického změkčovače vody na přívodní plastovou trubku vodovodního řadu. Počkali jsme 14 dní, aby měl změkčovač dostatek času a voda v potrubí se vyměnila.

Opakování testu magnetického změkčování vody po 14 dnech

Po 14 dnech jsme provedli pokus s rychlovarnou konvicí znovu, opět řádně vyčištěnou od vodního kamene. Ale ještě předtím jsme změřili, zda má voda stále stejné parametry a vodivost (tvrdost). Podle měření byla stále stejná.

Už laickým pohledem bylo znát, že se vodní kámen už tolik neusazuje. Na dně rychlovarky vznikaly usazeniny sice dál, ale v menší míře. Fotografii před a po testu můžete hlédnout níže.

Dno rychlovarné konvice před magnetickou úpravou vody
Dno rychlovarné konvice před magnetickou úpravou vody.

Ukázka před montáží změkčovače, a na druhém snímku po instalaci, s odstupem 14 dní.

Dno rychlovarné konvice po magnetické úpravě vody pomocí změkčovače vody Magiko
Dno rychlovarné konvice po magnetické úpravě vody pomocí změkčovače vody Magiko.

Zřejmě se opravdu trochu změnila struktura krystalů, které mají teď o něco menší tendenci se usazovat. Ale ještě by to chtělo vodu upravit víc, použít větší výkon magnetického změkčovače, což máme v plánu.

Může mít magnetické změkčování vody vliv na zdraví?

Z hlediska bezpečnosti nebyly zaznamenané žádné negativní dopady na zdraví, jelikož se nijak nemění složení vody, ani nedochází k přidávání nějakých chemikálií do vody. Doposud nám však není známa nějaká podrobná odborná studie věnující se účinkům magnetické úpravy vody na lidské zdraví.

Závěr: Magnetický změkčovač funguje. Ale ne vždy a každému

Resumé: Magnetický změkčovač vody funguje. Už při běžném chodu domácnosti je znát mírné zlepšení. Není to úplně perfektní, ale nějaké zlepšení poznatelné je. Vodní kámen dál vzniká, o něco méně se usazuje. Efektivita bude zřejmě záviset na kvalitě vody i dalších okolnostech, například na průtoku i na výkonu změkčovače.

Díky tomu, že můžete změkčovač do 120 dní vrátit a získat peníze zpět, vlastně nic neriskujete. Můžete jen získat.

Používáte magnetický změkčovač vody? Jak vám funguje? Napište nám na media@unimagnet.cz

Sledujte další magnetické zajímavosti na blogu Magnetik.