Používáte neodymové nebo jiné silné magnety? Víte, jak a z čeho jsou vlastně vyrobené? V novém mini seriálu představíme, jak v továrnách vyrábějí magnety. Výroba začíná tavením kovů, čtěte dál.

Už jsme zmiňovali, že ačkoliv silné neodymové magnety vypadají jako kovové, ve skutečnosti se vlastnostmi podobají spíš keramice. Magnety jsou docela tvrdé, ale zároveň křehké.

Pokud vám neodymový magnet spadne na tvrdou zem nebo dojde k silnějšímu nárazu o nosný podklad či jiný magnet, může prasknout. Totéž se pravděpodobně stane, pokud začnete zkoušet, jak řezat nebo vrtat magnety.

Pro lepší pochopení, proč jsou neodymové magnety tak křehké, popíšeme způsob jejich výroby.

Ingot – polotovar pro další zpracování vzniklý sléváním kovů
Ingot – polotovar pro další zpracování vzniklý sléváním kovů.

Výrobci taví a chladí kovy do ingotu

Na začátku výroby magnetů, přeskočíme-li rovnou těžbu rud a surovin v dolech, výrobci použité kovy taví v pecích. Pro výrobu neodymových magnetů používají zejména neodym (Nd), železo (Fe) a bor (B), případně další příměsi v malém množství.

Po roztavení surovin kovy odlévají do forem a ochlazují. Vznikne takzvaný ingot – kovový hutní polotovar, který je určený k dalšímu zpracování.

Drcení, mletí na jemný prášek a lisování do forem

V další kroku výrobci surový materiál drtí a melou na jemný prášek se strukturou částic velikosti jen několika mikronů. Získaný prach stlačují do ocelových nebo pryžových, gumových forem. Ve formách dochází k isostatickému slisování za tepla, ke spékání prášku neboli sintrování.

Kovový prášek z namletého ingotu před umístěním do forem a lisováním
Kovový prášek z namletého ingotu před umístěním do forem a lisováním.

Už v této fázi může probíhat mírná magnetizace k docílení zarovnání částic uvnitř lisovaných bloků.

Podívejte se na videu, jak může menší výroba magnetů vypadat v praxi.

Stroje slisované bloky nařezají

Pokud jsou formy rozměrnější, výstupem bývají větší slisované bloky. Na finální rozměr budoucích magnetů je výrobci následně pomocí strojů řezají. V případě výroby rozměrnějších magnetů už následuje nanášení povrchové vrstvy.

Sintrované polotovary před nanášením povrchové vrsty
Sintrované polotovary před nanášením povrchové vrstvy.

Povrchová úprava, aby byly magnety odolnější

Jak zřejmě víte, pro docílení větší odolnosti mají neodymové magnety povrchovou úpravu, nejčastěji niklováním nebo zinkováním.

Povrchová úprava magnetů, ochranná vrstva nikl.
Povrchová úprava magnetů, ochranná vrstva nikl.

Mohou však být i magnety poplastované a vodotěsné, s vrstvou odolného teflonu, pogumované nebo upravené i barevně. Povrchovou vrstvu na polotovary nanášejí výrobci po lisování, případně po řezání na finální rozměr, ještě před silnou magnetizací.

Silná magnetizace: Aby magnet přitahoval

Aby se z vyrobených a povrchově upravených magnetických kotoučů, kvádrů, magnetických kostek, koulí, kuželů, tyčí i jiných tvarů staly v konečné fázi magnety, je zapotřebí je silně zmagnetizovat. 

Magnetickou sílu však magnety získávají až během finální magnetizace v magnetizérech. Jak magnetizéry fungují, popíšeme zase příště.

Sledujte další magnetické zajímavosti na blogu Magnetik.