Inspirujte se nápady na magnetické hry na dětskou oslavu narozenin, party i Silvestra. Vyrobte si magnetické rybičky, autodráhu, labyrint nebo postavte magnetické sochy. Podívejte se na návody. Užijte si s rodinou a magnety společnou zábavu.

1) Magnetické rybičky

„Lovte“ s dětmi „rybičky“. Vystřihněte z barevných čtvrtek tvar rybičky. Každou rybku vystřihněte 2×. Mezi listy čtvrtky vložte kancelářskou sponku a rybku slepte. Pak si vyrobte rybářský prut. Ke klacíku nebo čínské hůlce přivažte provázkem magnetickou figurku.

Výroba magnetických rybiček.
Výroba magnetických rybiček.

Papírové rybičky vložte do velké mísy či rozložte na stůl a magnetorybolov může začít.

Magnetické rybičky pro děti.
Magnetické rybičky pro děti.

2) Magnetická dráha s autíčkem

Vezměte kus plastové desky a polepte ji barevnými lepicími páskami tak, aby tvořily silnice. Na desce můžete také vytvořit různé překážky či mosty. Autíčkem bude neodymový magnet. Autíčko se rozpohybuje díky druhému magnetu, který jeho pilot bude posouvat po spodní straně desky.

Uspořádejte s dětmi závody, kdo autíčkem dojede na druhou stranu dráhy do cíle jako první.

3) Magnetický labyrint

Vyrobte dětem magnetické bludiště. Jak na to? Vezměte papírový talíř, přesně doprostřed talíře nakreslete svazek mrkve nebo třeba planetu. Záleží, co vymyslíte jako cílový bod. Potom namalujte kružítkem od středu talíře čtyři kružnice, které budou znázorňovat stěny labyrintu. Každá kružnice by měla mít jeden vstupní otvor, takže při obtahování fixou vždy kousek stěny labyrintu vynechte.

Teď z papírové čtvrtky vystřihněte králíčka nebo raketoplán. Na jejich spodní stranu přilepte tavicí pistolí malý neodymový kotouč. Stejný magnet připevněte také na konec dřevěné tyčky. Než magnety přilepíte, ujistěte se, že se vzájemně přitahují. Hotovo?

Posouváním dřevěné tyčky s magnetem po spodní straně papírového talíře se králíček nebo raketa pohybuje v bludišti. Kdo se jako první dostane do cíle?

Podívejte se na magnetické bludiště na blogu My Cakies.

4) Skládané obličeje

Vystříhejte z novin, časopisů nebo svých rodinných fotografií různé části lidských obličejů – oči, uši, nos, ústa. Nejlépe vašich vlastních, bude to větší sranda. Na zadní stranu výstřižků přilepte samolepicí magnetickou fólii, kterou také snadno nastříháte nůžkami.

Obličejové části potom rozložte na pečicím plechu a skládejte z nich různé obličeje.

S touto magnetickou hrou si s dětmi i přáteli užijete na Silvestra nebo rodinné oslavě spoustu legrace. Můžete třeba sestavit mini družstva a soutěžit o nejpovedenější obličej.

5) Magnetické sochy

Budete potřebovat 5–10 kusů feritových kvádrových magnetů, dále různě velké matice, šrouby či jiný kovový spojovací materiál a kovová víčka ze zavařovacích sklenic od okurek.

Na spodní stranu víčka přicvakněte 2 neodymové kvádry a víčko položte magnety směrem dolů na stůl. Teď můžete začít stavět. Vrstvěte na sebe matice, šrouby a prokládejte je magnety. Stavte tak dlouho, dokud magnety sochu udrží. Vyzkoušejte přidávat kovové součástky také do stran.

Inspirujte se sochami z magnetů a šroubků na blogu Babble Dabble Do. Tato hra je vhodná pro děti starší 5 let, pozor na nebezpečí spolknutí magnetů.

Víte, jak vyrobit s využitím silných neodymových magnetů a tužkové baterie magnetickou hračku – nejjednodušší auto na světě? Zjistěte v článku s návodem.

S magnety zacházejte opatrně

Děti při hraní s magnety pozorně hlídejte. Dávejte pozor, aby magnety nespolkly nebo si mezi nimi neskříply prsty. Malým dětem silné neodymové magnety do rukou vůbec nepatří.

Užijte si rodinnou oslavu, akci s přáteli nebo silvestrovský večírek. Veselou zábavu!

Inspirujte se dalšími magnetickými hrami pro děti na blogu Magnetik.cz.