Může být sklo magnetické? Co je superdiamagnetismus? Dá se nabít či „dobít“ permanentní magnet? Odhalte odpovědi ve 22. díle magnetických otazníků.
Z 21. dílu magnetických otazníků už znáte, co je Halbachovo pole nebo magnetické grippery. A asi i víte, jak rybáři používají v moři proti žralokům magnety. Zjistěte odpovědi na další magnetické otázky.
1) Může být sklo magnetické?
Existuje uranové sklo, jež obsahuje od 2 až do 25 % uranu. Sklo je olivově zbarvené a pod ultrafialovým světlem září sytě zelenou barvou – fluoreskuje.

Uranové sklo skláři v Čechách vyráběli hlavně ve druhé polovině 19. století, i ve století 20. K rozmachu došlo s příchodem studené války, kdy byl uran dobře dostupný. Ale s jejím koncem produkce uranového skla výrazně poklesla.
Dostatečně citlivý Geigerův počítač může u uranového skla s větším podílem uranu detekovat malý stupeň radiace. Ale většina kousků uranového skla odborníci považují za neškodné a pouze zanedbatelně radioaktivní.
Reaguje uranové sklo na magnet? Uran je paramagnetický prvek, takže ano, reaguje.
Ve videu autor demonstruje, jak různé prvky, včetně uranového skla (uranium), reagují na super silný kulatý magnet o průměru 50 mm. Každý prvek je položený na kusu polystyrenu v misce s vodou.
2) Co je superdiamagnetismus?
Superdiamagnetismus souvisí se supravodivostí.
Supravodič je materiál, který při ochlazení pod svou kritickou teplotu vykazuje takřka nulový až žádný odpor při vedení elektrického proudu. Je superdiamagnetický – to znamená, že uvnitř svého objemu vytlačuje pryč siločáry magnetického pole, například silných magnetů.
Jak už možná víte, diamagnetické látky se od magnetu odpuzují.
Supravodivé magnety se využívají například u levitujících vlaků Maglev, kde jsou zabudované dole v boku podvozku vlakové soupravy.

Krychlový magnet vznášející se nad supravodivým materiálem, CC BY-SA 3.0, Peter Nussbaumer.

Vlak Maglev
3) Dá se nabít či „dobít“ permanentní magnet?
Starý magnet je možné dobít novým silným neodymovým magnetem, pokud však není zcela vybitý.
Nejprve zjistěte póly slabého magnetu. Potom severním pólem nového magnetu otřete severní pól slabého magnetu – a to jedním směrem od středu ke kraji. Stejným způsobem toto proveďte u jižního pólu.
Sledujte dál blog Magnetik.cz a poznejte další magnetické zajímavosti.