Co je Halbachovo pole? Proč rybáři používají v moři magnety proti žralokům? Co jsou magnetické grippery? Odhalte odpovědi ve 21. díle magnetických otazníků.

20. dílu magnetických otazníků už víte, zda je zlato magnetické nebo jaké nejsilnější magnetické pole se vědcům zatím podařilo vytvořit.

1) Co je Halbachovo pole?

Halbachovo pole je speciální uspořádání permanentních magnetů. U magnetu má magnetické pole stejnou sílu na obou stranách magnetu. Uspořádání magnetů podle Halbachova pole zesiluje magnetické pole na jedné straně magnetu, zatímco pole na druhé straně je slabé.

V krátkém videu níže uvidíte, jak jedna strana sady permanentních magnetů seřazených podle Halbachova pole je magneticky mnohem silnější než druhá.

2) Proč rybáři a vědci používají v moři magnety proti žralokům?

Žraloci mají nad rypcem a kolem hlavy smyslové orgány zvané Lorenziniho ampule. Pomocí tohoto orgánu zachytí i slabounké elektrické pole jiných živočichů, což jim pomáhá najít kořist v kalné nebo temné vodě. Ampule rovněž žralokům umožňuje detekovat zemské magnetické pole, pomocí něhož se v oceánu orientují.

Dnešní masivní rybolov má na žraloky neblahý dopad. Mnoho žraloků se chytá do rybářských pastí a hyne.

Proto rybáři ve spolupráci s vědci vybavili pasti u břehů Austrálie silnými magnety. Silné magnetické pole je pro žraloky natolik nepříjemné, že se pastím vyhýbají, popisuje mořský ekolog Vincent Raoult.

Magnety snížily zachycení žraloků o 30 % a rybáři tak mají v sítích i více místa pro lovené ryby.

Žralok.

3) Co jsou magnetické grippery?

Magnetické grippery obsahují permanentní magnety, které mění polohu díky vhánění nebo odsávání stlačeného vzduchu do komory s magnetem. V závislosti na poloze magnetu se k němu přicvakne, anebo od něj uvolní feromagnetický materiál či například obrobek.
Magnetické grippery využívají firmy v automobilovém a kovozpracujícím průmyslu. Slouží k uchopení, zvedání a pokládání plochých feromagnetických předmětů, například při:

  • odebírání plechů z lisů,
  • přesunu kovových produktů,
  • montáži ocelových dílů,
  • manipulaci s ocelovými díly nebo výlisky v robotických systémech.

Sledujte dál blog Magnetik.cz a poznejte další magnetické zajímavosti.