Je zlato magnetické? Jaké nejsilnější magnetické pole se podařilo lidem zatím vytvořit? Jsou živí tvorové citliví na magnetismus? Nalezněte odpovědi ve dvacátém díle magnetických otazníků.

Z 19. dílu magnetických otazníků už víte, jak spolu souvisí magnetické pole a radiace, proč se magnetický pól pohybuje nebo jak funguje magnetický nosič lyží na auto. Zjistěte odpovědi na další magnetické otazníky.

1) Je zlato magnetické?

Je zlato magnetické?

Zlato není feromagnetické a magnety jej nepřitahují. Zlato patří mezi diamagnetické látky, které zeslabují vnější magnetické pole a v důsledku toho se zlaté předměty od magnetu mírně odpuzují.

2) Jaké nejsilnější magnetické pole se podařilo lidem zatím vytvořit?

Tým vědců z Tokijské univerzity pod vedením fyzika Shojiro Takeyama sestrojili extrémně silný elektromagnet, který vygeneroval magnetické pole o síle 1200 tesla. Tesla je jednotkou magnetické indukce.

Jen pro srovnání, magnetické pole Země má 25 až 65 mikrotesla a lékařské přístroje na magnetickou rezonanci vytvářejí magnetické pole 3 tesla.

Zmíněný experiment však trval pouhých 100 mikrosekund, což je 0,0001 sekundy, potom elektromagnet explodoval.

3) Jsou živí tvorové citliví na magnetismus?

Ano, některá zvířata jsou na magnetismus citlivá. Vnímají siločáry vedoucí mezi magnetickými póly Země a díky tomu se orientují na svých dlouhých cestách.

Vědci se domnívají, že holubi a tažní ptáci používají k orientaci mikroskopické částečky magnetitu v hlavě a také kryptochromy, které mají ptáci v oku. Kryptochromy v sítnici oka pomáhají k orientaci i muškám octomilkám.

Částečky magnetitu vědci objevili rovněž u bakterií, lososů, mořských želv, delfínů, hrabošů a některých savců.

Jsou živí tvorové citliví na magnetismus?

Žralok má složitější systém. Když žralok plave magnetickým polem, v jeho těle vzniká elektrické napětí. Na rypci má takzvané Lorenziniho ampule, pomocí kterých vnímá teplotu, slanost vody, tlak, ale i slabé proudy vznikající vlivem jeho vlastního pohybu v magnetickém poli.

Sledujte dál blog Magnetik.cz a poznejte další magnetické zajímavosti.